Със захлаждането дойде и стартът на миграцията на птиците. Това може да се каже, че е едно от най-вълнуващите и загадъчни явления в света на птиците. По този повод Сияна Спиридонова разговаря с Ивайло Иванов, орнитолог от Българското дружество за защита на птиците:
Защо птиците отлитат на юг всяка есен?
Не всички птици отлитат на юг. Не изцяло този процес, наречен миграция, е свързан само с африканския континент. Има много видове, които не отиват чак до там. За тях така да се каже Африка е нашата географска ширина - тук България и Южна Европа. За първи път феноменът е описан от Аристотел много, много далеч във времето.
Един друг голям мит е, че птиците имат нужда да мигрират, защото отиват на топло. Съвсем не е така. Единствената и основна причина птиците да се предвижват към южните географски ширини е намаляването на храната.
Как се ориентират и знаят кога са стигнали точното място?
Процесът на миграция е едно непрестанно пътуване. Голямото бързане е докато стигнат горе долу Близкия изток. От там нататък започва по-бавното, по-плавно придвижване, което е в зависимост от различните видове. Те търсят подходящи места, които са сходни с тези, на които са отгледали малките си. Да речем за щъркела това са блата, поречия на реки, оризища..
Щъркелите вече отлетяха...
Току-що премина техният най-голям пик. В момента все още се изтеглят остатъчни групи от птици.
А верен ли е митът, че щъркелите се връщат на същото място следващата година?
Абсолютно да. Всички видове птици имат закодирано местоположение, там където са се излюпили. И това е не случайно. Това е единственият начин, по който природата осигурява продължаването на рода. Много хора, когато сме правили изследване на щъркелите казват: „Те тука идват от 50-сет, от 60-сет години, от 70. Аз ги помня от малък”. Да, гнездото е същото, но птиците се заменят от по-млади. Понякога не са и двете от едно люпило. Връща се само женската или само мъжката. Намира си друг партньор.
През последните години зимите в България станаха все по-меки, имахме дори случаи с минимални количества снеговалеж. Това задържа ли някои определени видове тук?
Да. Определено. Особено видовете, които не правят пълен цикъл на миграция. Имаме все повече данни за щъркели, които поради една или друга причина – поради възраст или опаразитяване – се опитват да останат. И това е нормално, защото процесът на миграция е най-смъртоносен за всички видове птици. Понякога локални популации загиват 100%.
Като специалист какаво е мнението Ви – хубаво ли е хората, които обичат животните и искат да се грижат за тях, да оставят в различни хранилки, а дори по балконите си някакви видове семенца, с които да хранят птиците?
Подхранването е важно, за да се осигури оциляването на видовете птици, които остават да зимуват в България. Крие рискове дотолкова, доколтоко концентрирането на едно място на диви пойни птици води до концентриране на хищници. Ако се използват стари семена, може да предизвикат нарушение в храносмилането на птиците.
Значи подхранването и грижата – всичко трябва да е с умисъл?
Да. Всичко трябва да е съзнателно и с постоянство. И местата за подхранване да се избират така, че и в най-неблагоприятното време когато вали 4-5 дена дъжд или когато има снежни виелици, човек да е сигурен, че може да стигне до мястото за подхранване. Защото именно това са най-тежките моменти от живота на птиците.
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...
Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..
Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?". В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..
Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение, което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..