Със захлаждането дойде и стартът на миграцията на птиците. Това може да се каже, че е едно от най-вълнуващите и загадъчни явления в света на птиците. По този повод Сияна Спиридонова разговаря с Ивайло Иванов, орнитолог от Българското дружество за защита на птиците:
Защо птиците отлитат на юг всяка есен?
Не всички птици отлитат на юг. Не изцяло този процес, наречен миграция, е свързан само с африканския континент. Има много видове, които не отиват чак до там. За тях така да се каже Африка е нашата географска ширина - тук България и Южна Европа. За първи път феноменът е описан от Аристотел много, много далеч във времето.
Един друг голям мит е, че птиците имат нужда да мигрират, защото отиват на топло. Съвсем не е така. Единствената и основна причина птиците да се предвижват към южните географски ширини е намаляването на храната.
Как се ориентират и знаят кога са стигнали точното място?
Процесът на миграция е едно непрестанно пътуване. Голямото бързане е докато стигнат горе долу Близкия изток. От там нататък започва по-бавното, по-плавно придвижване, което е в зависимост от различните видове. Те търсят подходящи места, които са сходни с тези, на които са отгледали малките си. Да речем за щъркела това са блата, поречия на реки, оризища..
Щъркелите вече отлетяха...
Току-що премина техният най-голям пик. В момента все още се изтеглят остатъчни групи от птици.
А верен ли е митът, че щъркелите се връщат на същото място следващата година?
Абсолютно да. Всички видове птици имат закодирано местоположение, там където са се излюпили. И това е не случайно. Това е единственият начин, по който природата осигурява продължаването на рода. Много хора, когато сме правили изследване на щъркелите казват: „Те тука идват от 50-сет, от 60-сет години, от 70. Аз ги помня от малък”. Да, гнездото е същото, но птиците се заменят от по-млади. Понякога не са и двете от едно люпило. Връща се само женската или само мъжката. Намира си друг партньор.
През последните години зимите в България станаха все по-меки, имахме дори случаи с минимални количества снеговалеж. Това задържа ли някои определени видове тук?
Да. Определено. Особено видовете, които не правят пълен цикъл на миграция. Имаме все повече данни за щъркели, които поради една или друга причина – поради възраст или опаразитяване – се опитват да останат. И това е нормално, защото процесът на миграция е най-смъртоносен за всички видове птици. Понякога локални популации загиват 100%.
Като специалист какаво е мнението Ви – хубаво ли е хората, които обичат животните и искат да се грижат за тях, да оставят в различни хранилки, а дори по балконите си някакви видове семенца, с които да хранят птиците?
Подхранването е важно, за да се осигури оциляването на видовете птици, които остават да зимуват в България. Крие рискове дотолкова, доколтоко концентрирането на едно място на диви пойни птици води до концентриране на хищници. Ако се използват стари семена, може да предизвикат нарушение в храносмилането на птиците.
Значи подхранването и грижата – всичко трябва да е с умисъл?
Да. Всичко трябва да е съзнателно и с постоянство. И местата за подхранване да се избират така, че и в най-неблагоприятното време когато вали 4-5 дена дъжд или когато има снежни виелици, човек да е сигурен, че може да стигне до мястото за подхранване. Защото именно това са най-тежките моменти от живота на птиците.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..