Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготовката на първокласник излиза около 250-300лв.

Средно около 300 лв. излиза подготовката на един първокласник тази есен. Това установяваме с помощта на майки на две деца, които ще прекрачат прага на училището за първи път на 15 септември. Родителите на най-малките ученици вече са наясно какво трябва да подготвят за училище и масово купуват необходимите принадлежности – тетрадки, гланцови блокчета, моливи, водни боички, химикалки, линия, сметало. Още при първите родителски срещи, които се състояха през месец юни, когато излязоха и класиранията на децата, приети в първи клас във Варна, бяха раздадени списъци, включващи най-необходимите пособия. Според Диляна Тахмакярова и Венета Иванова, които подготвят първолаци тази есен най-скъпо излиза да се закупи качествена и лека раница, докато другите неща са сравнително по-евтини. Сметката показва, че парите, които държавата отпуска за най-бедните семейства в размер на 250 лв. на практика са напълно достатъчни за закупуване на най-необходимото, без излишни разходи и скъпи пособия.

Целият разговор с Диляна Тахмакярова и Венета Иванова може да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският център в Балчик е с нов ръководител

Д-р Силвия Томова ще бъде временен управител на общинското дружество Медицинския център 1 в Балчик. Тя има призната специалност "Психиатрия" от Медицински университет - Варна и свидетелство за професионална квалификация за здравен мениджмънт. Д-р Томова ще изпълнява длъжността до провеждане на конкурс, но за не повече от шест месеца. Досегашният..

публикувано на 06.06.25 в 11:24

КЗК, НАП и КЗП подписаха споразумение за борба със спекулата с въвеждането на еврото

НАП, КЗК и КЗП подписват споразумение за обща борба със спекулата покрай въвеждането на еврото у нас. Очаква се четири организации да представят днес мерки за контрол на цените по време на този процес, предаде БНР.  Министерският съвет е създал механизъм за реакция и предотвратяване на необосновано движение на цените, припомни от парламентарната..

публикувано на 06.06.25 в 11:17

Радио Пловдив отбелязва 70 години от създаването си

Радио Пловдив чества днес 70-ата годишнина от създаването си. Кулминацията на честванията ще бъде днес с тържествен концерт в Драматичния театър в града на тепетата.  Радио Пловдив е част от Българското национално радио и създава 24-часова регионална програма, поддържа новинарски сайт, произвежда аудио и видео съдържание за различни платформи и..

публикувано на 06.06.25 в 11:04

Допълнителни автобуси по линии 40, 18, 118, 118 А и 55 за Черешова задушница във Варна

Във връзка с Черешова задушница - 7 юни, събота - ще бъдат осигурени допълнителни автобуси по линии 40, 18, 118, 118 А и 55, съобщиха от "Градски транспорт"-Варна.  Разписание: Линия 40 от ЖП гара - Гробищен парк : 06:45, 07:10, 07:30, 07:50, 08:10, 08:30, 08:50, 09:10, 09:30, 09:50,10:10, 10:30, 10:50, 11:10,11:30, 11:50, 12:10, 12:30,..

публикувано на 06.06.25 в 10:35
Снимката е илюстративна

На още едно място във Варна ще подаваме заявления за синя зона, онлайн - от другата седмица

Втори информационен център за подаване на заявления за синя и зелена зона ще заработи съвсем скоро във Варна. Той ще бъде в сградата на Двореца на културата и спорта, съобщи в предаването "Новият ден" Добромир Арнаудов, управител на Общинското предприятие "Паркинги и синя зона".  Във вторник или сряда другата седмица в сайта "Варна паркинг" ще могат..

публикувано на 06.06.25 в 10:20

Буферен паркинг за около 500 автомобила ще бъде изграден в Цветния квартал

Нов буферен паркинг ще бъде изграден във Варна. Той ще се намира на улица "Роза" в Цветния квартал, ще е многоетажен, за около 500 автомобила. Тази новина съобщи в сутрешния блок на Радио Варна директорът на Общинското предприятие "Общински паркинги и Синя зона" Добромир Арнаудов. Имаме виза за проектиране, паркингът ще реши проблема с паркирането в..

публикувано на 06.06.25 в 09:55
Елена Георгиева, организатор на протеста във Варна

Протест настоява за пешеходна пътека на опасно кръстовище между ул. "Девня" и бул. "Република"

Протест с искане за поставяне на пешеходна пътека на място, на което миналото лято беше блъснато момче, ще се проведе от 10 до 11 часа на 7 юни, събота, на кръговото кръстовище между улица "Девня" и булевард "Република" във Варна.  И до днес над 100 деца пресичат всеки ден с риск за живота си, за да стигнат до спортните бази по кану-каяк и..

публикувано на 06.06.25 в 09:05