Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев: Варна е град за завръщане!

2
Снимка: Радио Варна

Хавра” - вторият роман на изтъкнатия писател Захари Карабашлиев, вече няколко седмици оглавява класациите. Той излиза девет години след безапелационния успех на „18% сиво”. Литературният трилър в духа на Пол Остър и Иън Макюън за кратък период успя да завладее сърцата на хиляди български читатели и да ги направи съпричастни към личната история на една от ключовите фигури в нашата история – Джанюариъс Макгахан, както и към битката за справедливост на младия Никола, завърнал се във Варна след мистериозната смърт на баща си и изправен пред една променена, апатична и гротескна България.

Няколко часа преди премиерата на новия си роман във Варна, писателят Захари Карабашлиев гостува в предаването на Радио Варна  "Гравитация 0". Интервю на Светлана Вълкова:


- Има ли забранени въпроси, защото много събеседници поставят граница?

- Никога с мен не може да има забранени въпроси. Ако някога чуеш от мен " За това не ме питай." , тогава не ме кани.

- Да започнем със заглавието на новия роман, защото много хора се питат - какво е  хавра. Аз си спомням, че когато говорих с теб преди време за романа,  ти ми каза друго заглавие -  "Свобода".

- "Свобода" , да.

 - Защо реши да промениш заглавието?

- "Свобода" беше работното заглавие, което би подхождало на този роман, защото става въпрос за два вида свобода. От едната страна имаме стремежа към лично освобождение, а от друга страна е свързано  и с темата за българското национално освобождение, макар и по-косвено. "Свобода" беше едно мое много желано заглавие  и през цялото време си вървеше като мотив докато пишех романа. С края на романа, обаче, у  мен остана усещането, че ще е  банално. От друга  страна - няма нужда мотива да бъде на корицата.  Бяхме с едни приятели в един ресторант и единият от хората, с които бях споделил книгата каза :" Абе, каква "Свобода"? Сигурен ли си?". И аз казвам - не, имам друго заглавие и то е вътре в романа - "хавра".  И  той ме попита "Каква е тази дума? Аз не съм я чувал. Звучи много интересно, искам  да науча нещо за нея. ".   А тя е много стара дума. Означава - пустеещи земи, буренясали и изоставени.

И в поземленото право тази дума още съществува. На моя нотариален акт за земи, наследен от дядо ми, пише: "50 дка хавра в местността ...". И  по времето, когато завърших романа имах нужда от нотариален акт. Помолих майка ми да  ми изпрати копия на нашите и като ги гледах ... И така и стана.

- Сподели, че си слушал някаква специална музика докато пишеш романа и  различна, според това коя сюжетна линия развиваш.

- Да. Докато пишех историческата линия слушах руска  класическа музика от края на 19 век. А докато пишех съвременната част на романа слушах от Nine Inch Nails до големите класици на съвременната филмова музика.

- Бързо ли ти вървеше писането?

- Да, аз пиша доста бързо, но докато стигнеш до това бързо писане има доста литературно мълчание. Аз обичам да има сюжет - начало, среда, край. Обичам класическия тип разказване  и в историческата линия съм следвал  този класически тип, докато в съвременната съм си позволявал да правя малко по-смели експерименти. Включително едно изречение от две страници, за което вече доста ме  ядат някои. Други пък го обичат.

- Защо?  То е посветено на Варна и мисля, че описва Варна по един невероятен и много верен начин.

- Благодаря, благодаря...

- Една друга много голяма тема, която очевидно те занимава,  е темата за завръщането.

- Да.  Това е най-смисленото нещо, което човек може да направи - да напусне родното гнездо като щъркел или лястовица, но после да се върне пак.

- Но това е друг човек, може би, който се завръща?

- Точно така. Защото на тоя свят ние имаме един живот и ако го изживеем само на едно място, ще се лишим от възможността да постигнем повече от това, което ни е дадено.

- Има реални личности, които са прототипи на героите в романа.

- Да, разбира се. Има един образ на доктор Вяра Стоименова, който е базиран на една забележителна варненка, която също е доктор. Казва се доктор Стоянова, педиатър.

- Определено Варна диша в твоя роман.

- Да, да, да ... В един момент си казах - абе, софиянци дали ще го харесат?

- И харесват ли го?

- Много, много. Истината е, че софиянци повече харесват варненци, отколкото варненци - софиянци.

Цялото интервю с писателя Захари Карабашлиев, чуйте в звуковия файл:






Youtube


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00