58-та годишнина от създаването на Военноморското вертолетно формирование в Морската вертолетна авиобаза „Чайка” бе чествана с военен ритуал.
Гости на тържеството бяха командири на военни формирования от ВМС, роднини и близки, много ветерани служили в авиобазата. Те бяха поздравени от командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев и командира на военното формирование подполковник Спас Спасов и имаха възможност да разгледат въоръжението и техниката. На отличилите се военнослужещи и цивилни служители бяха връчени награди и с военен ритуал бяха поднесени венци и цветя на паметника на загиналите при изпълнение на служебния си дълг авиатори от базата.
Условно историята на Военноморската авиация може да бъде разделена на два периода: първия – от 1917 г. до края на 50-те години, свързван с използването на водосамолети, и втори такъв – с начало 14.10.1959 г., в който на въоръжение са военноморски вертолети.
На днешния ден се отбелязват 58 години от деня, в който със заповед № 0651 на Министъра на народната отбрана на НРБ е сформирана отделна противолодъчна ескадрила /ОПЛЕ/ в състав от три екипажа.
От създаването на ескадрилата до 1978 г. на въоръжение са вертолети Ми-4 и Ми-4М.
В края на 1978 година е утвърден нов щат, включващ две звена Ми-14 и едно звено Ми-4.
На 30.01.1979 г. от СССР са пребазирани в „Чайка” първите 4 бр. вертолети Ми-14 ПЛ. Започва усвояването на нови видове подготовки и още по–убедително се утвърждава авторитета на ескадрилата във Военноморските сили.
В началото на 80-те години е доставен и един Ка-25Ц уникален със своите способности за отвъд хоризонтно целеуказване в интерес на ударните ни сили.
Ескадрилата заема полагащото й се място в редиците на Военноморските ни сили и затвърждава авторитета си изпълнявайки широк кръг от задачи.
Апогеят в развитието на Военноморската авиация е в края на 80-те и началото на 90-те години - 11 вертолета от три типа Ми-14 ПЛ, Ми-14 БТ и Ка-25Ц на щат, значителен процент на изправна техника и широк кръг от изпълнявани задачи.
Следват трудни години за Военноморската авиация.
На 9 октомври 2011г. в авиобаза „Чайка” с тържествен ритуал е приет първия вертолет AS 565 MB “Panther” в състава на Военноморските сили. Веднага след това постъпват още два.
До средата на 2012 година целият летателен и инженерно-технически състав е допуснат до експлоатация на вертолетите Panther.
След проведено обучение по аварийно – спасителни операции екипажите на вертолетите AS 565 MB “Panther бяха сертифицирани от тренировъчния център на „Eurocopter”.
От 1 август 2012 г., същите носят денонощно дежурство за участие в операции по търсене и спасяване и оказване на помощ: за спасяване човешки живот на море, на бедстващи кораби, плавателни средства и летателни апарати.
Задачите по време на дежурството включват и оказване на помощ и съдействие на държавната и местна власт, институции и организации при природни бедствия, катастрофи и промишлени аварии на територията на Варненска, Бургаска, Добричка, Шуменска, Русенска, Силистренска, Разградска и Търговищка области.
Морските авиатори завършиха усвояването и на бордовото артилерийско въоръжение, като проведоха успешни стрелби по морска цел. Напълно са усвоени възможностите за аварийно-спасителни операции, поддръжка на специалните сили, оказване поддръжка на патрулните сили и извършване на медицинска евакуация от плаващи средства на море.
За Международния ден на детето – 1 юни, в центъра на Варна - в района на кръстовището на булевардите "Княз Борис I" и "Сливница", ще бъде организирано специално събитие за най-малките. В рамките на празничния ден ще бъдат разположени полицейски автомобили, мотори и пожарни коли, които децата ще имат възможността да разгледат отблизо, да се снимат с тях и..
Множество сигнали за позвънявания на домашни телефони, с цел извършване на телефонни измами, са получени на 23 май в Добрич и Каварна. Вследствие на сигналите със заповед на директора на Областната дирекция на МВР в Добрич е проведена специализирана полицейска операция за предотвратяването им, съобщава пресцентърът на дирекцията. При пристигането на..
Точката с предложението за отмяна на забраната за частично строителство в местност Свети Никола отпадна от дневния ред на заседанието на Общинския съвет във Варна днес. Припомняме, че Община Варна отправи искане към Министерството на регионалното развитие и благоустройството за частично премахване на забраната за строителство в местността Свети..
Общинският съвет на Варна одобри цялостна актуализация на Наредбата за местните такси и цени на услуги, която предвижда увеличение на редица административни и технически такси. Освен това бяха взети решения за насочване на близо 3 милиона лева от икономии по проекти към изграждане и обновяване на детски площадки, както и за финансиране на нови..
Възможностите за временно преместване на ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ по време на предстоящите ремонтни дейности ще бъдат обсъдени на среща между кметската администрация и родители. Срещата е насрочена за 3 юни (вторник) от 17:00 ч., в зала „Пленарна“ на Община Варна. Като алтернативни варианти за обучение на децата се разглеждат три..
60-70 предприятия от сектора на хлебопроизводството затвориха врати заради високи разходи, а тенденцията се очаква да продължи. Това каза Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Най-големи са разноските за заплати и за електроенергия, посочи тя и допълни, че много от производителите не могат да издържат на..
Има потенциал за по-широки масови протести на работещите в обществени сектор. Посоката на движение на доходите в сектора не е една и съща, а би трябвало да бъде. Така отговори на въпроса има ли дисбаланс в определяне на заплатите президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Идеално равновесие няма как да съществува, тъй като професиите и условията на..