Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият „климатик” във варненския театър – 1932 г.

Годината е 1932-ра, варненският драматичен театър е току-що открит, а креативната мисъл на арх. Желязко Богданов, един от работещите по проекта специалисти, създава въздушна инсталация за циркулиране на въздуха в сградата. Причината – високите температури в салона.

Краеведът Християн Облаков разказва:

В пространството под централния салон на театъра е било предвидено едно помещение, където да се поставя лед.

Варненското езеро в този период е било сладководно и през зимата е замръзвало. Имало е професия „ледари” в миналото. Тъй като хладилници не е имало, ледът се е носел по къщите: големи метални шкафове са се слагали в приземните етажи, в тях се вкарвал лед, натрошавал се и там се поставяли продукти, които подлежат на бърза развала.

Аналогично, но не заради храна, а заради въздуха се носел лед и в театъра. Ледът се съхранявал в каменни маази в старата Турска махала. Представете си ледарите с двуколки, натоварени с ледени блокове тръгват по баира нагоре по „Заменхоф”, по „Софроний Врачански”, по „Цар Симеон”...Ледът е покрит със слама за изолация, но въпреки това придвижването трябва да става бързо, за да не се стопи материалът. Когато подземното помещение се напълни с ледени блокове, то става като хладилник. Въздухът се охлажда и по тази мрежа от въздухопроводни тръби циркулира в централния салон на варненския театър.

На практика това си е климатик, но без ток. При температура на въздуха 40 градуса навън, температурата вътре успявала да се задържи постоянно 24 градуса.

Арх. Желязко Богданов е конструирал и първата в България въртяща се сцена, именно в новоизградения театър. За проявените високи професионални качества той е бил избран за главен архитект на Варна.

Чуйте още от краеведа Християн Облаков:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна почита паметта на Божията майка

С тържествена   света литургия започна празникът на Варна в катедрален храм „Свето Успение Богородично“.  Храмът се изпълни с хора отрано.  Чуйте репортажа на Мариела Димитрова: В 10.30 на площад „Св. Св. Кирил и Методий“ ще бъде издигнат флага на Варна. В 19.30 изявени варненци ще бъдат наградени с почетни звания и отличия, след което ще има..

публикувано на 15.08.25 в 10:13

Отличници на Математическата гимназия във Варна за постиженията си (ВИДЕО от изнесеното студио на Радио Варна)

Петима възпитаници на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ бяха отличени с плакет на Община Варна и грамоти за постигнати високи резултати на проведените тази година международни олимпиади по математика, информатика, лингвистика, география и физика.  Павел Василев и Звездемир Пенев от МГ – Варна са сред наградените те разказаха за постиженията си в..

публикувано на 15.08.25 в 09:08

Тежка катастрофа между кола и автобус в София

Един човек е загинал, а поне 5-ма са ранени при тежката катастрофа между автомобил и автобус на градския транспорт в София, предаде БНР. Сигналът за инцидента е подаден в столичната "Пътна полиция" в 01:56 часа. Тогава автобус, който се е движил по нощната линия, се е ударил с лек автомобил на кръстовището на столичните булеварди "Възкресение" и..

публикувано на 15.08.25 в 09:02

Фенове на Спартак и Черно море преди дербито на Варна в изнесеното студио на Радио Варна (ВИДЕО)

Привържениците на  Спартак и Черно море се срещнаха очи в очи преди дербито на Варна в изнесеното студио на Радио Варна. Явор Драгнев и Александър Коларов говориха за страстта си към футбола и любимите отбори.  Очакванията са да стане празник на Варна, една добра футболна битка на терена, каза Драгнев, който подкрепя соколите от 5-годишен, когато го..

обновено на 15.08.25 в 08:30

Затварят за около един час района около Катедралата за Деня на Варна

Във връзка с честването на Деня на Варна - Свето Успение Богородично - 15 август и ритуала по издигане на флага на града се въвежда временна организация на движението в централната част.  На 15 август от 9:30 ч. до приключване на мероприятието (около 11:00 часа) ще се преустанови движението на автомобили на площад „Св. Св. Кирил и Методий“ (пред..

публикувано на 15.08.25 в 08:16
Пейзажи от Варна

Честит празник, Варна!

Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. Тази година..

обновено на 15.08.25 в 07:42
Снимката е илюстративна

"Синята зона“ ще бъде безплатна днес

Зоната за кратковременно паркиране т.нар. „синя зона“, която функционира в централната градска част на Варна, ще бъде безплатна за жителите и гостите на града на празника на морската столица 15 август - Св. Успение Богородично, съобщават от ОП „Общински паркинги и синя зона".  Община Варна призовава водачите на автомобили да спазват правилата за..

публикувано на 15.08.25 в 07:41