Чували ли сте поговорките „Българин без земя е като риба без перки" и "Българин без земя е като къртица без нокти"?
Използват ги нашите сънародници от Бесарабия, които от векове живеят там. На 29 октомври е Денят на бесарабските българи, които отбелязват 179 години от строителството на трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“, открит официално през 1838 година в Болград.
Историческата справка показва, че българско етническо присъствие в Бесарабия датира от ранното Средновековие. Но значителното българско присъствие е от края на 18 и началото на 19 век. След всяка Руско-турска война с оттгелянето на руските войски тръгват кервани от хиляди българи, главно от източните части. Българите напускат родните домове и предизвикани от набезите на кърджалиите.
Така в чуждата страна се оформя голяма българска диаспора, която през годините има различен статут на управление.
Голямо уважение българите отдават на генерал Иван Инзов, който оглавява Попечителния комитет за чуждите поселници в Одеса и развива активна дейност за организирането на колониите в Южна Бесарабия. Той основава и Болград през 1821 година от български заселници, а техните наследници и днес почитат руския генерал като основател на града.
На 29 октомври 1838 година, след пет годишно строителство, се освещава трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“.
Проектът за изграждането на тази най-голяма българска църква е изготвен от известния руски архитект Аврам Мелников.
В изграждането на храма е вложен доброволният труд на 10 000 преселници от българските земи. Храмът се освещава от бесарабския владика архиепископ Кишиневски и Хотински Дмитрий Сулима. Освещаването се извършва в присъствието на хиляди хора – домакини и гости от 82-те български колонии, а тържествата по този повод продължават четири дни.
Тогава за първи път звънват петте големи камбани на новия Божи храм, който няма равен на себе си в цяла Южна Русия.
На 28 юни 1858 година със съдействието на управителя на Молдова, българинът Никола Богориди, отваря врати Болградската гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, която изиграва много важна роля в Българското възраждане. Гимназията подготвя първите политически, просветни и културни дейци в България след Освобождението и възстановяването на българската държавност през 1878 г.
От средите на бесарабските българи произхождат военните- Георги Агура, Георги Тодоров, Данаил Николаев, Иван Колев, Олимпи Панов, големият български учен и първ ректор на СУ "СВ. КЛимент Охридски" Александър Тодоров – Балан, министър - председателите Александър Малинов и Димитър Греков, много историци, сред които Димитър Агура, Иван Забунов , Михаил Канев, Михаил Станчев, Николай Руссев , Николай Червенков, творците Иван Минковски, Иван Шишман, Йона Тукусер , Кирилл Ковалджи , Руслан Мъйнов и други
Всяка среща с българите и българския дух е празник за сънародниците ни от Бесарабия, в това са се убедели участниците в международния колопоход до Болгрод.
Няколко пъти с тях са се срещали Атанас Сивков и Огнян Колев, за първи път със сънародниците ни в Бесарабия общува учителят по литература Даниела Куртева.
„Тук се говори на български” – такъв надпис в българското училище в Болград впечатли участниците в първия международен колопоход до Бесарабия. Да се срещне с българската общност в Бесарабия била мечта на участниците в похода.
Снимките са пред българската гимназия в Болград и от неделното училище, където в класната стая българите поставили надпис "Тук се говори на български".
Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна : На 28.01.2025, от 9:00 до 11:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - бул. Осми Приморски полк 115 (жилищни части). На..
Днес ще е предимно слънчево, сутринта на места мъгливо. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад. Остава топло за сезона с максимални температури между 12° и 17°, малко по-ниски по Черноморието, за Варна около 13°. Вълнение на морето 2-3бала. Температура на морската вода 8°-9°. Изгрев на Слънцето за Варна в 7 часа и 27 минути, залез в 17..
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 6 и 7 февруари (четвъртък и петък) за неучебни дни за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи за началото на втория срок на 10 февруари (понеделник) 2025 г. Припомняме, че по-рано днес от Регионална здравна инспекция (РЗИ) във Варна предложиха учениците от всички училища..
Германия ще участва в разследването на последния случай на повреда на подводен кабел между Швеция и Латвия, съобщи днес говорител на правителството в Берлин, цитиран от ДПА, предаде БТА. Говорителят посочи, че Германия участва в операцията на НАТО "Балтийски страж", и каза, че Берлин допринася за разследването. Операцията бе одобрена в Хелзинки на 14..
Вариантът инцидентът със скъсания оптичен кабел в Балтийско море от кораба "Вежен" да е саботаж граничи с нула. Трябва да се провери техническата пригодност на котвата. Това коментира специалистът по морско право д-р Деян Димитров. Припомняме, Шведската прокуратура започна разследване в неделя за "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства. Оптичният..
Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната, предаде БНР. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд. От пресцентъра на тази институция уверяват, че..
Рекордната сума от 100 550 лева са събрани на благотворителния концерт, организиран от клуба за народни танци "Моряците". Това съобщи за Радио Варна Силвия Матева от "Моряците". "Това е чудовищно голяма сума. Миналата година успяхме да съберем 60 хиляди, сега са почти двойно. Благодаря от сърце на всички, които допринесоха това да се случи. Няма да..