Този сборник е може би продължение на школата ти по гайда, която издаде преди няколко години.
Н. Ц. Да, 2012-а година издадох „Неранза”, сборник с бавни мелодии и песни за гайда. След време издадох и още един учебник „Леки пиеси за гайда”. И от само себе си дойде идеята да съберем с колегата Алексей Енчев хора́ типични от нашия край, такива, които не са включени в другите школи по гайда, за да имат децата достъп до тях и да се развиват.
Има ли недостиг на такъв тип школи?
Н. Ц. Последните 10 години се наблюдава оживление в това отношение. От една страна моят труд, и от друга - този на колегите от Музикалното училще в гр. Котел, които също направиха няколко учебника. През цялото време комуникирахме с тях, разменяхме информация, ние сме им предоставяли наши пиеси, те на нас пиеси и записи. Това общуване подпомогна и издаването на този сборник, но винаги има какво още да излезе, да се покаже. Определено това е една неизчерпаема тема, защото богатството на нашия фолклор е огромно, ние не можем да го изчерпаме.
До каква степен този сборник е продиктуван от ученически интерес и вашата лична мотивация?
Н. Ц. Ученическият интерес трябва да се подтиква от нас преподавателитe. Първо ние трябва да покажем какво трябва и как трябва за да се развие този интерес. Пиесите, които сме включили в сборника голяма част от тях са типични за своя край – Варненско, Добруджа, Странджа, Тракия. Интересът на учениците трябва да бъде насочван.
Как е структуриран сборникът? Разделяте го на две части...
А. Е. Първата част включва авторски пиеси - мои и на Недко Царев, а втората - пиеси от нашия край, пиеси и на популярни изпълнители, като Динко Палазов, Стамен Гарджев, Диньо Маринов, който е наш учител, Мария Стоянова и много други.
Можехте да спрете до вашите авторски пиеси...София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..