Варненската музикална сцена винаги се е отличавала със специфичния си характер. Дали заради отдалечеността от столицата, където е съсредоточена голяма част от музикалния живот в България, или заради близостта на морето, което пък придава дълбочина на всяко изкуство, сътворено на брега му, тук музиката живее по собствени закони. А част от сцената в морския град е групата JazzProfilactika.
Зародила се през 2008 г. като проект на трима диджеи (DJ JiJo, DJ Ivo But Not и DJ Emotion), идеята еволюира и преминава през няколко фази, за да достигне до днешния формат на групата, включващ DJ JiJo, холандския саксофонист Рул Холандер, Нейко Бодуров (тромпет) и Цветан Момчилов (клавишни). Дългогодишният опит зад гърба на музикантите, както на сцената, така и в студиото с различни проекти, е един от факторите за постепенното натрупване на музикален материал. И макар че редица обстоятелства забавят завършването му, почти три години след започване на работа по него, на 30 октомври, излиза Tick Tock – дебютният албум на JazzProfilactika.
Ето какво споделят музикантите за пътя от създаването на групата до стъпването ѝ на музикалния пазар:
По думите на DJ JiJo Иван Бояджиев-Точката е една от причините този албум да види бял свят. Музикален продуцент и студиен магьосник, Точката (изиграл ключова роля изобщо в развитието на варненската музикална сцена) започва работа по първите материали от албума и е стабилна подкрепа за музикантите. За съжаление внезапната му кончина преди две години шокира всички и спира работния процес за няколко месеца:
Една от особеностите на албума Tick Tock е това, че той е записан в леко понижен строй – тонът Ла от първа октава е с честота 432 Hz вместо общоприетите 440 Hz. Повече информация за този любопитен подход в звукозаписа ще откриете в сайта на групата и в личния блог на саксофониста Рул.
А ето как музикантите определят стила на музиката си и какво мислят за мястото на дългосвирещия албум в наши дни:
И накрая – какво е зад албума ти да стои реномиран европейски лейбъл, какъвто е Timewarp Music, а също и за личните музикални предпочитания на Жижо, Цецо, Нейко и Рул:
Албумът Tick Tock на JazzProfilactika можете да откриете във всички големи онлайн магазини за музика, както и в профила на групата в bandcamp:
„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“. Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..
Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица. Програма: 30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..