От днес шофьорите в България са задължени да карат със зимни гуми. Допустимо е да се шофира и с летни гуми, но тогава грайферът следва да бъде минимум 4 мм.
Освен у нас подобно задължение, разписано в закон, има и в още няколко държави от ЕС - Естония, Финландия, Литва, Латвия, Словения, Швеция и Хърватия. Важно е да се знае, че обикновено тази отговорност важи не само за местните водачи, но и за онези, които управляват чуждестранни коли, съобщиха от Европейския потребителски център България.
Промени има и в Германия, където от следващата година зимните гуми, произведени след 31 декември 2017 г. трябва да имат специален символ (планина със снежинка). Гуми, произведени преди края на тази година, маркирани с „M & S“, могат да се използват като зимни до 30 септември 2024 г. След това трябва да се слагат само зимни гуми, които са с алпийския символ.
Държави, в които използването на зимни гуми е разписано в закон:
Естония
Зимните гуми там са задължителни между 1 декември и 1 март. В зависимост от природните и пътни условия те могат да се ползват и за по-дълъг срок - между 15 октомври и 31 март.
Финландия
Зимните гуми за колата са задължителни за периода между 1 декември и края на февруари. Ако ще слагате гуми с шипове, не забравяйте, че това е разрешено между 1 ноември и първия понеделник след Великден. Грайферите трябва да са поне 3 мм дълбоки.
Латвия
Между 1 декември и 1 март по пътищата там трябва да се движат само коли, оборудвани с гуми, подходящи за зимни условия. Това означава, че грайферите трябва да са поне с 4 мм дълбочина. Гуми с шипове са забранени между 1 май и 1 октомври.
Литва
Зимните гуми са задължителни между 10 ноември и 1 април. Според местните разпоредби грайферите трябва да бъдат дълбоки поне 3 мм. Ново изключение от стандартното правило е, че мотоциклетите, мотопедите и АТВ-ата могат да използват летни гуми между 1 март и 30 ноември, но само ако на пътя няма сняг или лед.
Словения
Между 15 ноември и 15 март, както и при силен снеговалеж или поледица извън този период, колите трябва да са оборудвани със зимни гуми. Другият вариант е да се шофира с летни гуми, но в багажника да имате вериги за сняг за всеки случай. Минималните грайфери трябва да са поне 3 мм.
Швеция
Зимните гуми там са задължителни между 1 декември и 31 март. Грайферите им трябва да са поне 3 мм дълбоки. Правилата се отнасят и за всички чуждестранни коли, които минават през територията на Швеция. Гумите с шипове могат да се ползват между 1 октомври и 15 април или ако зимните условия на пътя го налагат.
Хърватия
Зимните гуми и зимното оборудване са задължителни в периода 15 ноември – 15 април. Това задължение се отнася до всички моторни превозни средства, независимо от природните условия или пътя. В случай на нарушение на правилата за шофиране през предстоящия сезон шофьорите могат да бъдат глобени в размер на 700 куни (приблизително 106 евро).
Държави, където зимните гуми са задължителни, ако това се налага от метеорологичните условия:
Германия
От 2010 г. в Германия е задължително поставянето на зимни гуми при поледица, киша, хлъзгав път. Грайферите трябва да са с поне 1,6 мм дълбочина. При положение, че метеорологичните условия са по-меки от обикновено, може да останете и с летни гуми. Гумите с шипове не са позволени, защото могат да повредят настилката. Важно е да се знае, че ако законът се нарушава и зимните гуми са необходими, но не са поставени, то глоба грози и шофьора, и собственика на колата. Санкцията за водача е 60-120 евро, а за притежателя на возилото – 75 евро. Според последните промени, които влизат в сила от следващата година, зимните гуми, произведени след 31 декември 2017 г. трябва да имат специален символ (планина със снежинка). Гуми, произведени преди края на тази година, маркирани с „M & S“, могат да се използват като зимни до 30 септември 2024 г. След това трябва да се слагат само зимни гуми, които са с алпийския символ.
Австрия
Между 1 ноември и 15 април колите трябва да са със зимни гуми, ако природните условия го налагат. Тези гуми трябва да са и на четирите колела, когато пътищата са покрити със сняг или лед. Гуми с шипове могат да се ползват между 1 октомври и 31 май. В този случай има ограничение в скоростта на движение (до 100 км/ч по магистралата), като превозното средство трябва да е обозначено, че е оборудвано с такива гуми. Стикерът се купува от автомобилни клубове или бензиностанции. Употребата на вериги вместо зимни гуми се разрешава само ако пътят е постоянно или почти постоянно покрит със сняг или лед.
Люксембург
От 1 октомври 2012 г. зимните гуми са задължителни, когато има сняг или поледица на пътя.
Норвегия
Няма задължение колите да са със зимни гуми, но в същото време те трябва да отговарят на зимните условия. От 1 ноември (или още от 15 октомври в северната част на държавата), шофьорите имат право да използват гуми с шипове, без да бъдат глобявани. В района на Осло, Берген и Тро̀нхейм обаче водачите трябва да плащат екотакси. След първия понеделник след Великден това оборудване трябва да бъде свалено.
Словакия
Зимните гуми са задължителни за автомобили с маса под 3,5 тона при зимни условия – ако по пътя има лед, сняг или е замръзнал.
Румъния
Зимните гуми са задължителни по пътища, покрити със сняг, лед или поледица. Тези гуми се поставят на всички колела.
Чехия
От 1 ноември до 31 март автомобилите трябва да са със зимни гуми, ако на пътя има повече сняг или поледица. Дълбочината на грайфера им трябва да е поне 4 мм. Гуми с шипове не са разрешени.
Държави, в които зимните гуми са задължителни, само ако има знак на пътя за това:
Франция
Зимните гуми по принцип не са задължителни, освен ако няма поставен специален пътен знак с думите „pneus neige admis“.
Испания
Като цяло зимните гуми не са задължителни. Такива се слагат когато има специално разпореждане на местните власти или специфичен знак – най-често в по-високите места.
Италия
Зимните гуми не са задължителни. Ако обаче е поставен указващ пътен знак, колите трябва да са екипирани с вериги за сняг или зимни гуми за периода, за който сте отнася този знак.
Държави, в които зимните гуми не са задължителни:
Белгия
Зимните гуми не са задължителни, но са препоръчителни при зимни условия, като минималната дълбочина на грайфера е 4 мм.
Унгария
В някои области (отбелязани със знаци) употребата на вериги за сняг може да бъде задължителна поне на задвижващата ос на колата.
Кипър, Малта, Португалия и Гърция
Зимните гуми не са задължителни.
Дания
Зимните гуми не са задължителни. Ползването на гуми с шипове е разрешено между 1 ноември и 15 април.
Ирландия
Зимните гуми не са задължителни. Гумите с шипове не са незаконни, но все пак би трябвало да се ползват при повече сняг или лед. В противен случай водачът може да бъде преследван за увреждане на пътната настилка.
Исландия
Няма определен период, в който зимните гуми да са задължителни. Според новите разпоредби обаче гумите трябва да са поне с 3 мм грайфер през зимния период (от 1 ноември до 14 април).
Холандия
В Холандия зимните гуми не са задължителни. Употребата на гуми с шипове не е позволена, защото уврежда настилката.
Полша
Употребата на зимни гуми не е заложена в закон, но се препоръчва силно използването им или на т.нар. всесезонни гуми през зимния период. Слагането на гуми с шипове е строго забранено.
Великобритания
Зимните гуми там не са задължителни, но са позволени. Могат да се използват при температура под 7 градуса. Разрешена е и употребата на вериги за сняг, както и на гуми с шипове, но при по-тежки зимни условия.И през следващото денонощие ще остане облачно, но в повечето райони ще е почти без валежи. Главно по Южното Черноморие са възможни слаби превалявания. Ще духа слаб до умерен, по Черноморието на места временно силен североизточен вятър. Минимални температури между 3° и 8°, по Черноморието до 11°-12°, максимални между 5° и 10°, по Черноморието до 12°,..
Поради възникнала голяма авария на магистрален водопровод без вода ще останат абонатите живущи в района на: Колхозен пазар, ул. "Отец Паисий" , бул. "Владислав Варненчик" , бул. "Цар Освободител", ул."Царевец", района на пазар Чаталджа и бул. "8-ми Приморски Полк", както и част от района около Спортна зала. Това съобщават от ВиК-Варна. Засегнатите..
В България трябва да се изработи нов правилник, който да регламентира дейността на българските водолази, защото сегашният е от 60-те години на миналия век. Необходимо е и да бъде облекчен режима на излизане с лодки и спускане до потънали съдове в Черно море, за да може да се увеличи подводния туризъм. Това коментира за Радио Варна Дарина..
На терен в село Звездица, община Варна, ще бъде изграден нов приют за бездомни животни. Това ще стане най-вероятно със средства по европейска или национална програма, съобщи кметът на града Благомир Коцев. Той присъства на деня за осиновяване, обявен от Приюта за безстопанствени животни в село Каменар. В момента в приюта има 81 кучета, кастрираните..
От Демократи за силна България ще издигнат кандидатурата на лидера на партията Атанас Атанасов за председател на Парламента, съобщава БНР . Националното ръководство на партията е взело решението, което ще бъде предложено за обсъждане на коалиционните партньори в ПП-ДБ. Припомняме, че от ПП-ДБ първоначално номинираха за поста бившия министър..
Днес облачността често ще е значителна, до обяд главно във вътрешността на района, а през втората половина от деня и по Черноморието с валежи от дъжд. Вятърът постепенно ще се усили до умерен, по Черноморието до силен от изток-североизток. Максимални температури между 6° и 11°, по Черноморието малко по-високи, за Варна около 12°. Вълнение..
Бившите областни управители получиха почетен знак от проф. Андрияна Андреева по повод 25 години Областна администрация. Екипът на БНТ-Варна с директор Мариета Бобева също беше отличен за филма "Линията на успеха", посветен на общините в региона и дейността на областните администрации. Домакин на премиерата на филма, финансиран от фонд Култура на..