Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът-портал във Варна на 81 г.

Паметникът-портал на 8-ми Приморски полк се намира в разделителната тревна площ на бул. “8-и приморски полк” близо до кръстовището с ул. “Чаталджа” във Варна, където останал след разширението на булеварда през 1974 г. Повод за неговото изграждане е паметта на няколко хиляди паднали в бой приморски пехотинци по време на освободителните и обединителни войни през 1912–1913 г. и 1915–1918 г.

Официалното му откриване е на 15 ноември 1936 година, а тържествата траят три дни.

Историята на неговото създаване разказва краеведът Николай Савов:

В края на лятото на 1934 г. за командир на 8-а дружина на 8-и пехотен Приморски полк бил назначен полковник Петър Димков.Още с пристигането си във Варна той изразил удивлението си, че в града няма паметник на трите хиляди млади жители на Варна и околностите, паднали в бой за родината си. На 8-и октомври 1934 г. в кабинета на варненския кмет инж. Янко Мустаков полковник Димков направил няколко предложения, три от които били реализирани само за две години. Това са паркът-мавзолей “Владислав Варненчик”, паркът “Аспарухов вал” и Паметникът-портал на казармите. В края на съвещанието полковник Димков бил избран за председател на Управителния съвет за изграждане на парк-мавзолея “Вл. Варненчик” и за председател на Комитета за изграждане на Паметника-портал. Специално за Паметника-портал на 24 ноември 1934 г. по инициатива на зам.-кмета Г.Трайков бил основан и “Общограждански комитет за събиране на помощи”. По предложение на полковник Димков почетен председател на Общогражданския комитет за събиране на помощи станал митрополит Симеон, председател – кметът Ст. Савов, а почетен подпредседател – о.з. генерал Габарев – опълченец от дружество “Шипка”.

Първата вноска от 50 000 лв. направила варненската община, а на 1 декември 1934 г. крупният индустриалец Асен Николов дарил също 50 000 лв., с което предизвикал възклицанието на в-к “Черно море” от следващия ден: “Хвала на щедрия дарител и нека неговото дело служи за пример на ония заможни граждани, които затворени в своята делничност, са чужди на поривите на българското сърце”.

До началото на строителството в края на всяка седмица варненските вестници редовно публикували пълен списък на дарителите, все едно колко голяма е дарената сума.

Тържественото полагане на основния камък на Портала-паметник станало на 18 ноември 1934 г. в 11 ч.

“Желай възможното и ще го постигнеш – започнал своята реч полк. Димков, – защото изворът на моралния и материалния прогрес на човечеството се крие в този велик, но за съжаление малко познат закон – след което произнесъл думите, които наистина го правели щастлив: – Осъществи се заветната ни мечта: полагане на основния камък на Паметника портал и плочите, на които ще бъдат записани имената на беззаветните бойни другари, сложили живота си за майка България – помълчал малко и продължил с равен глас: – На плочите на този паметник ще бъдат написани имената на повече от 2000 души храбри приморци. Представете си каква грамада, не, планина от кости са сложили приморци в основата на третото българско царство”.

Успоредно с това Организационният комитет обявил и конкурс за проектиране на Портала. Конкурса спечелил арх. Георги Овчаров от София, който скицирал Портала паметник – строг обем в три плана, след което възложил разработването на проекта и макета, както и изграждането му на архитект Желязко Богданов.

На лицевата страна на пилоните на паметника, на високи пиедестали, стоят на вечна стража две скулптурни фигури на войници с пушки при нозе. Скулптурните фигури са изработени от Кирил Шиваров.

Паметникът-портал бил открит и осветен на 15 ноември 1936 г., а тържествата траяли три дена. Първия ден, 14 ноември, в 15 ч. на пл. “Митрополит Симеон” пред Катедралния храм митрополит Симеон в съслужие отслужил панихида за падналите приморци. След това военната музика, наброяваща сто души, изпълнила “Тутраканската епопея”, придружавана от “артилерийски и картечни ефекти”. В това време над площада паднал мрак, започнала зарята и в специален жертвеник запалили огън, отнесен след това с факелно шествие в жертвениците пред Паметника портал. Оттам шествието се придвижило до Общината, върху стената на която прожектирали портрети на убитите приморци.

В 8,30 ч. на следващия ден, 15 ноември, “големият пазарен площад пред казармите гъмжи от народ”, съобщава в-к “Варненски новини”. Пред Портала бил издигнат аналой, а до него – малка естрада, в жертвениците горял запаленият предната вечер огън. Точно в 9,30 ч., придружаван от военния министър и от офицери от Варненския гарнизон, автомобилът на цар Борис ІІІ се задал по ул. “Войнишка”, спрял пред портала и царят произнесъл реч. След речта на царя митрополит Симеон в съслужие с епископ Андрей и още осем свещеници отслужил панихида, съпроводена от сборен църковен хор с диригент Ангел Кръстев. По време на панихидата откъм летище “Чайка” долетели три аероплана, които хвърляли позиви с разкази за подвизите на приморци. В близост до аналоя и редом с министър Луков и кмета Янко Мустаков, стиснал здраво знамето на полка, стоял здрав и читав фелдфебел Тихомир Иванов, който участвал от първия до последния ден във всички войни, във всички битки и във всички атаки на полка. След панихидата цар Борис ІІІ прерязал лентата и обявил Паметника портал за открит.

Още за откриването на Паметника-портал чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засипаха с пръст скрития бункер в Морската градина

Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..

публикувано на 14.02.25 в 18:07

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 14.02.25 в 14:36

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47