Св. Стилиан е роден и живял в периода между 400 и 500 г. сл. Р. Хр. в Пафлагония, която се простирала покрай южния бряг на Черно море в Мала Азия. Благословен още от майчината си утроба, той растял, възпълвайки се с Дух Свети. Макар и дете, в него вече се проявявали изключителните дарове на свят живот. Той не оставял своенравията да омърсят ни духа, ни душата му - бил чист, пречист. Така растял без земни страсти и без да остави користолюбието и любовта към земните богатства да го завладеят и подчинят на развалата и тлението.
Със силата на благодатта Божия той успял да се пребори с всички уловки на временния земен живот и виждайки живота през чистата Божия премъдрост, решил да последва стремлението на своята душа. А тя, неговата душа, го зовяла към борби нравствени и извисени. Зовяла го към упражняването на добродетелта, като му сочела тежкия и трудно проходим път към живота вечен и блажен.
Чистото му сърце се отзовало на този зов на душата и впървом тъй постъпил: всичко в наследство, що той притежавал, продал и раздал на църковни хора сиромаси. И когато се освободил напълно от бащиното си имане, изпълнен с облекчение и радост, си казал: „Е, махнах острия бодил, дето ме беше приковал към желанията на смъртното ми тяло. А сега ме чака пътят към живота в истината".
Така, след като се освободил от земното си имане, Св. Стилиан потеглил към съкровището небесно. Отишъл в недалечен манастир и се облякъл там в монашеска схима. Нещо повече - той заживял още по-строг живот в една пещера. Хранел се с диви треви, а когато те свършвали, Сам Бог се погрижвал за Своя преподобен. И както някога на св. пророк Илия, на св. Марк Философа Атинянин и на др., Той му изпращал храна чрез ангели небесни.
Така много години Св. Стилиан преживял в отшелничество. Десетилетия наред се борел и с дявола, и със себе си, за да стигне до светостта, според както Бог е повелил: „Бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец" (Мат. 5:48).
Разчула се славата му надлъж и нашир. Заприиждали хора при Св. Стилиан отблизо и далеч, за да се утешат при него душевно и телесно. Знаел той да утешава страдащите души, защото не забравял, че за да спечели една душа Царството Небесно, тя трябва да се оприличи на душичката на малките дечица, по думите на Господа: „Ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно" (Мат. 18:3).
А що се отнася до самите деца той знаел още, че те имат ангелски души. Колкото и плесници да им зашлевява баща им, те пак се връщат при него. Приятелчето да ги удари, те пак ще го потърсят, без да таят и най-малка злоба. Затова и Св. Стилиан много желаел да помага именно на децата, силно желаел да бъде техен пазител. И за да може да осъществи това свое чисто желание, Премъдрият Отец го обдарил с дара на чудотворна сила за лекуване на болни деца.
Майки от близо и от далеч, нарамили своите сакати или болни дечица, прииждали при светеца, пълни с вяра, че ще намерят лек за своята болка. По цели дни те пътували из пустинните местности, за да стигнат до пещерата на прославения от Бога Свети Стилиан. И когато го срещнели, падали в краката на стареца-аскет, прославяли Бога, че ги е удостоил да го срещнат, и го молели да излекува децата им. Св. Стилиан, пълен с добросърдечие и състрадание, поемал болните младенци в ръцете си и със сълзи на очи започвал да моли Бога да ги излекува. Небесният Владика чувал всеотдайната молитва и светецът тогава извършвал чудото - децата оздравявали.
Но не само децата лекувал старецът. По неговата молитва бездетните жени придобивали прекрасни и здрави деца. Много християни и след успението на стареца в Господа, продължават да прибягват към него.
Казват дори, че и името му произхожда от глагола „стилоно", което в превод от гръцки означава „укрепва" или „укрепващ здравето на децата". И като детепазител Св. Стилиан се изобразява, държащ в прегръдката си младенец. Паметта му Православната църква чества на 26 ноември.
И накрая нека знаем, че Св. Стилиан помага не само на физически болните деца, но и на страдащите душевно и духовно деца и младежи. Защото и децата, и младежите страдат от прегрешения и страсти и могат да бъдат неуправляеми, нервни и „опаки".
Из книгата „Жития на светиите, свети Стилиан" на архим. Хараламбос Василопулу
40% е ръстът на полетите от Германия на летището във Варна през месец юни в сравнение със същия период на миналата година. Това съобщи за Радио Варна новият главен главен изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" Михаел Ройш. Опитваме се да възвърнем отново добрите позиции на България отпреди времената на ковид пандемията,..
Състав на Окръжния съд в Добрич потвърди присъда на Балчишкия районен съд, с която 23-годишен подсъдим е признат за виновен по повдигнатото му обвинение за кражба, извършена в условията на опасен рецидив и при продължавано престъпление. В периода от 6 до 21 август 2024 г., в Балчик, чрез извършване на три деяния, подсъдимият отнел пари, два мобилни..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
От 22 до 24 юли землището на Балчик ще бъде център на най-мащабното агросъбитие на лятото "Ден на полето 2025", организирано от Добруджански съюз на зърнопроизводителите. За три дни интензивен обмен на опит и идеи на едно място ще събере водещи компании от агроиндустрията, фермери, специалисти и..
Районната прокуратура в Стара Загора образува досъдебно производство за изясняване на причините за смъртта на Тодор Славков, внук на Тодор Живков, предаде БГНЕС. На 21 юли 2025 г. в 16,49 часа на тел. 112 е бил подаден сигнал, че в къща за гости в с. Асен, обл. Стара Загора, е починал Тодор Славков. На място са пристигнали полицейски и медицински..
Допуснати са всички шестима кандидати, подали документи за участие в конкурсите, обявени от Община Балчик, за директорски места в четири учебни заведения – Общински детски комплекс - Балчик и три детски градини - "Здравец" в Балчик и в селата Оброчище ДГ „Първи юни" и Дропла (ДГ „Добруджанче"). По един са кандидатите за директор на градините в..
От Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) предупреждават за финансова измама, при която се злоупотребява с името на службата. Така измамниците заблуждават хора по телефона за това, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или..