Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сефарадската синагога във Варна - стар облик, ново предназначение

| обновено на 27.11.17 в 16:30
8
Олег Калдерон
Снимка: Димитрина Дончева
Още една от старите сгради на Варна ще заживее нов живот – Сефарадската синагога на  еврейската общност. Построена е през 1890 година, но днес от нея са останали само външните стени. Напук на времето и времената, на челната фасада е запазена характерния за много синагоги по света акротерий, представляващ стилизация на "Мойсеевите скрижали".  Сефарадската синагога е първият монументален еврейски молитвен храм във Варна. Строена е в мавритански стил, с отделни готически елементи. Фасадата е била богато орнаментирана, в контраст с постройките около нея и доста високо над тях.  Днес сградата е неоткриваема и  почти невидима.  Тя е "затисната" между Адмиралтейството и жилищни сгради, макар че адресът й е на ул. "Преслав". Предстои нейното възраждане, макар и не като молитвен дом,  а като  културен център. Повече разказва Олег Калдерон, председател на районната организация на евреите "Шалом" във Варна.

- Сградата ще бъде възстановена външно във вида, в който е била някога, но предназначението няма да е вече синагога, а ще бъде културно средище. В него ще има многофункционална зала и зали за обучение, като тенденцията е да има обучение на деца в областите на съвременните технологии, изкуството и култура.Така смятам ще се възвърне духовната същност на сградата.

- Каква е историята на сградата?

- Построена е през 1890 година от варненската сефарадска еврейска община. Съществувала е като синагога до Втората световна война. Затворена е със Закона за защита на нацията. След войната не е заработила като синагога по ред причини - едната  от които, че  в края на 40-те години на миналия век огромна част от българските евреи се изселва в Израел. Около 1960 година е "подарена" на държавата. Тя пък от своя страна я прави зала за бокс. Предоставя я на военноморските сили и на Флотско-студентско физкултурно дружество "Черно море" и там тренираха боксьорите на "Черно море". Това е до 1989 година, когато и самото физкултурно дружество промени същността си. През 1992 година ни върнаха собствеността, но реално ние успяхме да влезем в сградата много по-късно - след 2000 година. Като наследство получихме четири стени без покрив с една гора вътре.
Къщата на равина е все още във владение на Министерството на отбраната - респективно военноморските сили. До сега не се намери политическа воля в това министерство да върне тази сграда на еврейската общност. Тя също е строена с парите на варненските евреи.

- Тя в какво състояние е в момента?

- В добро състояние, защото се експлоатира от военните. Те имат нещо вътре. Много пъти съм поставял въпроса за връщане на сградата пред различните командващи ВМС. Стигал съм и до министър на отбраната. Отговорът е, че е много ценна за националната сигурност. Ако националната ни сигурност се крепи на тази сграда - съм съгласен. Но на мен не ми звучи убедително. Още повече, че аз самият съм бивш офицер и имам някаква представа от националната сигурност.

- Това означава ли, че няма да се откажете от нея?

- Аз лично - никога няма да се откажа! И ще продължавам да се боря тя да се върне във владение на еврейската общност. Това е комплекс от две сгради с една архитектура замислени по определен начин и там може да стане невероятен културен център.

- Всъщност Вие сега ще възстановите половината от това, което е било?

- Може да се каже, че - да.

 - Как ще изглежда новата сграда?

- Отвън сградата ще бъде възстановена във вида, в който е била построена. От вътре ще бъде на 5-6 етажа с една многофункционална зала, в която ще се влиза през бившия главен вход на  синагогата. Останалото ще бъдат етажи с помещения за обучение. В момента обектът е обезопасен, няма достъп до сградата, има мрежи по стените, както и табели, че е опасно. Сега се подготвя проектът и се уреждат административните формалности. Началото на строителството може да започне в края на пролетта или началото на лятото на 2018 година.  Самото строителство ще продължи не повече от година и половина.

- Какво ще означава за Вас тази сграда, когато бъде възстановена?

- Много! Това е знакова сграда както за града, така и за еврейската общност. Била е много красива синагога! Да вдъхнем живот в тази сграда е отколешна мечта. Надявам се тя наистина да привлече много хора с това, което ще предложи на варненци. Да живее, тази сграда трябва да живее!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Тази година 50 % повече българи избират офертите за коледни базари в Румъния

Поне 50 % ръст на интереса у нас към зимните туристически пакети за коледни базари в Румъния отчитат от туристическия бранш в сравнение с миналата година. Това коментира за предаването "Новият ден" Юлиян Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции по повод ползите от влизането на България в Шенген и по суша.  Сериозен..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Келтора - музикалният мост между Ирландия и България

Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..

публикувано на 19.12.24 в 08:20

Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES): Да живее рокендролът

Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..

публикувано на 18.12.24 в 09:26

Изложба на Кирил Стефанов и Даниел Колев

На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..

публикувано на 18.12.24 в 08:00

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15