Сцена Ротонда във Варненския театър събра почитателите на Антоний Гюров не на концерт, не на изложба, а на литературна премиера. Дългогодишният обоист от Варненската опера с остро око на сатирик поднесе на варненската публика своята книга „Малка пластика и оркестрантска рисунка“, изд. „Морски свят“, 2017. В нея авторът е събрал снимки на своите малки пластики от шамот и оркестрантски рисунки, посветени на злободневни теми с шаржови образи на известни личности.
Ето как изкуствоведът Румен Серафимов характеризира творчеството на Антоний Гюров: „В тази „човешка комедия“, в този почти шизофренен театър от различни обществени съсловия, професии, човешки нива и типове, където има и високите творчески и културни върхове, и зашеметяващите пропасти от първични нагони и просташка арогантност, Антоний Гюров живее с някакво привидно невъзмутимо спокойствие на стоик. Страстите си, неудовлетвореността си, обичта и преклонението си, насмешката и иронията си, отвращението и присъдата си, той проявява и развихря по изразителен начин в своето изкуство. Проникновен психолог и безупречен рисувач, той постига в дълбочина сложните характери на своите герои – интелектуалци, играе си уверено и сигурно с мимика, пози и образни деформации, позволява си смело да стига до драстични крайности. Владее и артистично, и технологично нелесната керамична пластика, в която моделира многообразни като структура релефни повърхности и цветни елементи. Респектиращите художнически умения заедно с необикновеното му въображение, му позволяват да броди свободно и с наслаждение в сатирикона на съвременната българска реалност и да композира своите впечатляващи разкази за човешкия ум и талант, глупост и примитивност.“
Роден през 1948 г., АНТОНИЙ ГЮРОВ завършва Музикалното училище „Добри Христов“ при обоиста Пею Касъров и Българската държавна консерватория при проф. Христо Петков. Работи като оркестрант във Варненската опера до пенсионирането си. През 1971 г. една фатална среща с изложбата на Тодор Цонев го вдъхновява за сиромашката кауза на малката сатирична пластика. Посещава курсове по рисуване при скулптора Альоша Кафеджийски, за чийто ученик се смята. Участва в Биеналето на хумора и сатирата в Габрово и в Биеналето на хумора в Толент, Италия. Представя се със самостоятелни изложби през 1979, 1992, 2006 във Варна и през 1981, 2016 в София.
Отиде си Георги Марков от „Щурците“, съобщиха негови близки. Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед, предаде БТА. Той се присъединява към „Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил Маричков. През 1991 г. заедно с тях и Георги Минчев, Иван Лечев, Ивайло Крайчовски, създават рок групата „Стари муцуни“...
Пресиана Михайлова Леонидова спечели специалната награда на Радио Варна на Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 участници от почти всички фолклорни области участваха в 30-тото издание на конкурса, организиан от Общинискя детски комплекс във Варна. Класираните на първо, второ и трето място от III и IV възрастова група получиха..
Самостоятелната изложба на утвърдения художник от Поморие Милчо Талев ще бъде представена от 28 март в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Експозицията включва 30 платна - големи и малки формати, всички - маслена живопис. По-голямата част от тях са правени в последните месеци специално за тази изложба и за пространствата на..
Младежкият дом във Варна е домакин на XXX Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 млади фолклорни певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна, са подали заявки за участие в конкурса. Той ще се проведе в рамките на три поредни дни, до 30 март. Журито, което..
За 51-ви път на официална церемония в Народния театър „Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар. Тази година мотото на събитието е „Парти коалиция". Актьорът Явор Милушев получи наградата за изключителен принос към българския театър, а "Икар" за чест и достойнство бе присъден на актьора Стоян Сърданов. Наградата за дебют получиха Ангела Канева,..
Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,. От 31 март до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...
С премиерата на "Лавандулови момичета" Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна отбелязва днес Световния ден на театъра, 27 март. Следобед по традиция младите таланти от театралните школи, облечени в сценични костюми, дефилираха по пешеходната зона от театъра до входа на Морската градина и обратно. Преди началото на премиерния..