На последното си за годината заседание Общинският съвет на Варна даде съгласие за поемане на дългове с общ размер от 73 милиона лева. Около 17 млн. лева са предназначени за мостово финансиране по различни европроекти, като на следващ етап средствата ще бъдат възстановени на Община Варна. Около половината от парите, които предстои да бъдат изтеглени, ще отидат за дейности във връзка изграждането на новия бул. „Левски“ и на пробива на бул. „Сливница“ между бул. „Януш Хунияди“ и „Атанас Москов“. Дългът ще бъде използван за строителни дейности и за отчуждаване на имоти, през които ще минава трасето. Коя ще е кредитната институция ще стане ясно след провеждането на конкурс.
Останалата част от заема в размер на над 36 млн. лева ще бъде от Европейската банка за възстановяване и развитие и от „Фонд за органите на местно самоуправление в България – ФЛАГ”. Средствата ще се използват за проектите "Естетизация и модернизация на градската среда", втората фаза на "Интегриран градски транспорт”, доизграждането на пречиствателна станция за отпадни води в курорта „Златния пясъци”, както и за въвеждането на Синята зона. Съветниците гласуваха заемните средства за всеки един проект поотделно, а опозицията се обяви „против”. Общинският съветник от БСП Борислав Гуцанов изрази резерви към тегленето на средства за втората фаза на проекта за интегриран градски транспорт при положение, че липсва отчетност от реализирането на първата фаза. Гуцанов отправи критика и по отношение на предвидения дълг за бул. „Левски“. Той определи общата стойност на проекта, която надвишава 100 млн. лева, като абсурдна. Общинският съветник Григор Григоров пресметна, че полагането в канал дори и на най-скъпата водопроводна тръба, не може да струва 3 267 лв. , какъвто е случаят с бул. "Мара Тасева" в кв. Аспарухово. Според Григоров фактът, че община Варна влага средства в инфраструктурата на ВиК чрез поемането на дълг, ще доведе до по-висока цена на водата с 10 стотинки. От друга страна водното дружество не изпълнява инвестиционната си програма според приетия петгодишен план. Костадин Костадинов заяви, че когато излязат подробните устройствени планове за всеки проект ще изиска цялата документация от общината, за да бъдат направени независим анализ и експертна оценка колко на практика струва реализирането на проектите. Марица Гърдева, председател на групата на ПП „Герб” в Общинския съвет предложи да бъде формирана група от общински съветници, за да осъществяват контрол на терен по време на изпълнението на проектите.
Предстои местният парламент да гласува общинска субсидия за три лечебни заведения. Предвижда се от бюджета на Община Варна да бъдат отпуснати средства за нуждите на МБАЛ „Св. Анна“, СБАЛОЗ „Д-р Марко Марков – Варна“, ДКЦ „Св. Иван Рилски“ – Аспарухово и за оздравяване на Туб-диспансера. На гласуване ще бъде подложен и предложеният от кмета проект на план-сметка „Чистота“ за следващата година. За почистването на града са заложени малко над 29,65 млн. лева.
Одобряването на ПУП-ПРЗ на част от Южна промишлена зона и СО„Планова“ също фигурира в дневния ред на днешното заседание. Очаква се Общинският съвет да приеме и актуализирана стратегическа карта за шум в околната среда на агломерация Варна. Една от точките е упълномощаване на представителя на Община Варна за участие в Общото събрание на акционерите на „Спортен комплекс Варна“ АД. Предвидено заседанието да завърши с дискусия с гражданите.
От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация призоваха държавата да компенсира загубата на хотелите и ресторантите на Шуменското плато, които бяха принудително затворени заради издирването на черния леопард. Доходите на заетите в бранша са застрашени заради блокадата, отменените събития, резервациите и драстичния отлив на клиенти...
Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Младежът е на 19-годишна възраст. Той е привлечен към наказателна отговорност за това, че при управляване на моторно..
Предметът „Религия“ няма да се изучава задължително, ще има алтернативна програма „Добродетели и етика“, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за Българското национално радио (БНР). „ В програмата ще могат да се включат всички деца, които желаят да учат „Религия“. Нито едно дете няма да учи „Религия“ против волята..
Община Аврен започва инициатива за разделно събиране на опасни битови отпадъци. Кампанията ще се проведе на 9 юли 2025 г. (сряда) от 10:00 до 16:00 ч. Мобилният пункт за предаване на отпадъци ще бъде разположен на ул. „Йордан Йовчев“ № 50 в Аврен. Целта е намаляване на вредното въздействие върху околната среда и опазване здравето на жителите..
Продължава тенденцията за спад на цените на основните хранителни продукти и тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,41 процентни пункта до..
И днес варненци могат безвъзмездно да предават дървесни отпадъци от домакинствата. Мобилните контейнери са разположени на на две места в града, съобщиха от дирекция „Екология и опазване на околната среда“ към Община Варна. В район „Приморски“ локацията е на паркинга пред болница „Света Марина“, зад бензиностанцията, а в в район „Аспарухово“- на ул...
Неделна фото разходка н от 17 часа във Варна събира участници от всички възрасти. Темата на разходката отправя предизвикателство към желаещите да се включат начинаещи, любители и професионалисти с въпроса „Периферни хора?“. Избрани снимки ще бъдат включени в групова изложба на участниците. Разходката ще се води от модния фотограф Цанислав Христов...