Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за Коледа...от Кристиана Димчева

Кристиана Димчева е един от най-сладкодумните хора, които съм срещала. Мога да слушам историите, които разказва като малките деца, със зейнали уста и вперени очи. Започне ли Кристиана да говори, те увлича в приказки от вчера до днес. Истории, които са близки до толкова много от нас. Истории, като тази ... за Коледа, а тя започва така:







Каква ще бъде вашата Коледа тази година?

Моята Коледа ще е много щастлива. Ще си дойде моят син  и цялото семейство ще се събере. Сигурна съм, че Коледата ще бъде хубава. Тя за нас е много важен семеен празник, въпреки че някога това не е било така...

Ако трябва да се върнем там някъде във времето, какво си спомняте от Коледа в детските ви години?

Е, моите спомени са с елхата, с голямата семейна вечеря и "O Tannenbaum"*, Елхови лес. Това се пееше в нашата къща много бавно, много тържествено, някак си на талази. Сякаш отивахме навън и разчупвахме това пространство. Палехме тогава, не електрически, а истински свещички на елхата. Много внимавахме защото елхата си беше истинска.

Топлината на Коледа идва от събирането, от любовта на близките - това всъщност е и посланието на празника.

Това, което ни разказва историята, която българите помнят от преди повече от 11-сет века, говори:

Как излезели овчарите в полето, погледнали към звездите, чули ангелския хор, видели Витлеемската звезда и от небето се възнесло "Слава на Бога във висините, на земята мир, а между човеците - благоволение!".

Родът, събирането и добрата дума, която ще си каже всеки един от нас - това е Коледа...

Доброто е Коледата...Говорим за Бъдника, говорим за бъдното и за това как цялото време е обърнато към бъдещето ни.

Нека имаме повече надежди!


* В превод Tannenbaum е именно класическата коледна елха, която произлиза от древно-германски езически обичай. В течение на вековете са се появявали множество песни, възхваляващи вечната зеленина на това дърво, най-прочутата от които е от 1824 г. с автор, Ернст Аншутц от Лайпциг. Първата известна версия обаче датира още от 1550 г. Мелодията е традиционна немска, получила широко разпространение, включително за щатските химни на Айова, Мичиган, Ню Джърси и Мериленд (представете си любимата коледна песничка, само че да се пее „Maryland, O Maryland!“, а то това се и случва).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Шеф Филип Спасов даде важни съвети и трикове за да ни се получи хубав козунака

Шеф Филип Спасов за тайната на хубавия козунак

Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..

публикувано на 19.04.25 в 07:50

Отец Ивалин Славов: Временно сме на земята, временно сме даже и на гробищата

Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден  в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..

публикувано на 18.04.25 в 07:45

Проф. д-р Христо Кожухаров: Сега живее поколение, което получава всичко веднага - без изчакване, без отлагане

Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна  проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..

публикувано на 17.04.25 в 08:00

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05