През 2018 г. ще има поредица от общо пет затъмнения, сред които и най-продължителното от сто години насам.
Три комети също ще преминат покрай Земята.
Новата година започна със Супер луна още в първия си ден.
Още за астрономическите явления, които ни "заливат" през 2018 г., чуйте в прикачения звуков файл от астронома Иванка Гецова от Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна.
- 2018-а година ще бъде богата на астрономически явления. Две лунни и три слънчеви затъмнения се очакват. Колко от тях ще бъдат видими от България?
- От България ще си види само едно затъмнение. Слънчевите затъмнения се случват по-често, всяка година има поне две, но проблемът е вероятността да се наблюдават. Тази година лунната сянка сякаш предпочита южното полукълбо. На 15 февруари ще има частично слънчево затъмнение, което ще премине през Антарктида и ще могат да го наблюдават от българската станция на остров Ливингстън. На 13 юли също ще има частично затъмнение - от Австралия ще може да се наблюдава. И третото затъмнение ще е на 11 август, което ще е видимо от далечните северни части на Европа и Азия. Първото лунно затъмнение, което ще бъде пълно, предстои на 31 януари, което ще може да се наблюдава от Тихия океан и Австралия, западните части на Америка. Това затъмнение ще продължи около един час.
- През лятото ще има лунно затъмнение с най-голямата продължителност от един век насам.
- Да, и вече ще бъде видимо от България. Това затъмнение ще бъде на 27 срещу 28 юли. Доста дълго затъмнение, почти 4 часа ще продължи цялото частично покритие на Луната, а самата пълна фаза ще бъде 102 минути. Тогава Луната ще бъде с червеникав цвят. Тази година в края на юли ще има още едно интересно явление, което се случва веднъж на 15 години. Отново ще се случи на 27 юли. Планетата Марс ще бъде в опозиция със Слънцето. Явлението се нарича велико противостояние на Марс. Планетата ще бъде изключително ярка и ще се вижда като червена звезда.
- Освен петте затъмнения, очакваме и три комети, които ще преминат покрай Земята...
- По реда си на поява първата ще бъде кометата Джакобини-Цинер, която ще бъде най-близо до Слънцето на 10 септември. Следващата по отдалеченост като време ще бъде кометата Стефан Отерман, която ще се приближи до Слънцето през ноември. И в средата на декември ще бъде третата комета, която най-вероятно ще бъде и най-ярка - Вир Танин.
- Едно от най-красивите астрономически явления са метеорните дъждове. Ще имаме ли възможността да наблюдаваме такива през тази година?
- Възможността зависи единствено от видимостта на Луната. При пълна Луна метеорите са доста слаби и не може да се получи реална представа за активността. Това лято на 11 август ще имаме новолуние, на 12 август са Персеидите и ще има добра възможност за наблюдение на този метеорен поток.
- Само преди дни наблюдавахме явлението Супер Луна. Тази година ще видим и явлението Синя луна...
- Да, при това два пъти. Синята Луна се случва през по-дългите месеци, като януари, март, август, когато в началото на месеца имаме пълнолуние и в края на месеца имаме още едно пълнолуние. Сега на 2 януари беше първото, на 31 януари ще има още едно. Когато второто затъмнение е в рамките на същия месец се нарича Синя Луна. Луната няма да бъде синя, името идва от английския израз "Once in a blue moon", което означава като нещо, което се случва много рядко. Втора Синя Луна за тази година ще имаме на 31 март.Успешна 2017 година е изпратила обсерваторията във Варна с много награди и постижения. Ученици от обсерваторията са завоювали сребърен и бронзов медал на Националната олимпиада по астрономия. Заедно с техните ръководители, са били първенци в европейския конкурс Odysseus.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..