Връзката по начина, по който се раждаме и начина, по който живеем е доста пряка, според доц. Диана Димитрова – акушер, доктор по психология и преподавател в Медицински университет – Варна.
С нея Ви срещаме по повод Бабинден (по нов стил) – един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, помагали на родилките при раждането в миналото. От 1951 г. денят е обявен за официален ден на родилната помощ.
От нея научаваме какво влияние оказва раждането на последващия живот на индивида?
Децата, които са родени недонесени, а това напоследък доста често се случва, поради факта, че инвитро процедурите са все по-чести и това предполага раждане на двойки, дори и тройки близнаци, недоносеността е пряко свързана с хиперактивността. Списание "Лансет" през 2013 г. публикува едно изключително английско проучване върху 21 000 деца в Англия, което статистически показва, че колкото по-малко е времето, прекарано в утробата на майката, т. е. колкото по-недоносено е едно дете, толкова по-голяма вероятност има то да бъде хиперактивно.
- А какво е по-различното в живота на децата, които се раждат седалищно?
- Децата, които се раждат седалищно са много по-склонни да са педантично в своето ежедневие. Това са хора, които обичат да подреждат, да контролират и не търпят да бъдат контролирани. Напоследък твърде рядко се случва да се раждат деца седалищно. Те имат проблеми с допира и с интимните отношения, т. е. те са много чувствителни към близостта. Това разбира се рефлектира върху живота на възрастните и сексуалните им отношения.
- Проучването Ви е засегнало и раждането на бебета с увита около врата пъпна връв. Това по какъв начин влияе?
- Хора, които са родени със завита пъпна връв, когато в бъдещия си живот изпадат в стресови ситуации, подобно на тези, които са преживяли вътреутробно, обикновено използват термина "задушавам се", слагайки ръка върху гърдите си. По-малко склонни са да носят вратовръзки, шалове, поло блузи, защото изпитват непоносимост, вероятно спомен от тяхното раждане.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..