"Нищо не е безцелно, нищо не е случайно, нищо не е безредно, а всичко е дълбоко промислено от Бога"- тази мисъл на Св.Максим Изповедник припомня отец Ясен Шинев в "Неделната проповед" на Радио Варна. И продължава : "Ние живеем в свят, който привидно е хаотичен. Бог ръководи всички сфери, продължава свещеникът. Важното е, че до тази мисъл стига един преследван от враговете човек, дори отсичат ръката му, но на него са му помагали Ангели". На 21 януари Православна църква чества тържествено паметта на великия подвижник за Христовата истина и защитник на чистотата на вярата на Вселенската църква преподобни Mаксим Изповедник. Това е един от най-големите и почитани църковни отци и авторитетни учители на Православието, запечатал верността си към Христа и Църквата с мъченическия подвиг на изповедничеството.
Отец Ясен разказва още:
Активната богословска и учителска дейност на преп. Максим Изповедник се разгръща и протича на фона на нестихващите христологически и оригенистки спорове на Изток, които се преплитат помежду си в сложни и трудно разрешими богословски проблеми и вълнуват Църквата още от VI век. Св. Максим се проявява и си спечелва почитта като най-авторитетния отец и учител, който се изправя смело срещу еретическите заблуди на моноенергизма и монотелитството. Тези нови христологически ереси се появили през VII век чрез държавната политическа намеса на императорския двор в делата на Църквата, като сериозно засегнали нейното единство и смутили духовния живот на целия християнски Изток.
Заради своето благочестие, висока образованост и духовна чистота Св. Максим си спечелва уважението на всички и е избран за настоятел на обителта, където живее. Като учител и настоятел на монашеското братство той пише серия от аскетически богословски съчинения, като по-важните от тях са: "Слово за подвижническия живот", "Глави за любовта", "Глави за Домостроителството на Сина Божий", "Тълкувание на Господнята молитва", "Мистагогия" и много други послания и духовни наставления, в които събира и обобщава аскетическото учение на отците-пустинници и подвижници на благочестието.
С това преподобният отец си спечелва широка известност и уважение из целия православен Изток, а съчиненията му стават неизменна част от духовното наследство на Църквата. Историческите извори и свидетелства говорят за светия подвижник като за "Авва Максим" настоятеля на Хрисополския манастир, и като такъв той бива почитан и приеман в целия православен Изток, в Северна Африка и на Запад в Римската църква.
Според историческите сведения през 626 г. манастирът на Св. Максим е нападнат от авари и перси, които по това време нахлуват в Източната империя от север и югоизток и опустошават околностите на Константинопол. Св. Максим е принуден да напусне своята обител и да поеме пътя на изгнаничеството и странстването, за да разпространи истинското православно учение из цялата Вселенска църква и да подпомогне борбата срещу монотелитството, което от Константинопол се разпространява из целия Изток.
През Йерусалим, Египет и Северна Африка, където през 645 г. организира епископите на Църквата на поместен събор и оборва бившия патриарх-еретик Пир, преп. Максим Изповедник се насочва и достига до Рим. Там под председателството на папа Мартин на голям и авторитетен събор през 649 г. православните епископи отхвърлят еретическите заблуди на монотелитството и осъждат вероучителните изложения на императорите. За тези свои действия светият отец е арестуван и осъден през 654 г. от императорския съд на заточение и изгнаничество. Той отхвърля увещанията на императорските служители да се отрече от православното учение и да приеме еретическите мнения. Заявява с думите от Евангелието, че няма да се отрече от Спасителя пред човеците, а ще Го признае и изповядва истински пред тях, за да бъде признат и той от Христа пред Небесния Отец (Мат.10:34). С това мъжествено изповедание на православната вяра Св. Максим завършил през 662 г. земния си път мъченически, а учението му било възприето тържествено на Шестия вселенски събор през 681 г. като истинското вероучение и вероизповедание на Църквата.
На 21 януари имен ден празнуват Валери, Валерия, Максим, Максимилиан, Агнеса, Неофит.
Струпване на автомобили на моста над р. Камчия, видя репортер на Радио Варна. По данни на полицията инцидентите са два. Те са станали в отсечката между защитена местност "Пода" и Старо Оряхово по главния път Варна-Бургас. Няма сериозно пострадали хора при инцидента. На мястото има лекарски екип с линейка, хората са прегледани, но никой не е отведен в..
Русия и Украйна си размениха днес по още 307 свои войници през втория ден от най-мащабната размяна на военнопленници досега за повече от три години след началото на тригодишната война между двете страни, предаде Ройтерс. Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза, че размяната на военнопленници, при която трябва да бъдат освободени по 1000..
Над 20 000 души се включиха в празничното тържествено шествие послучай 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както..
Стотици балчиклии днес се включиха в празничното шествие по повод 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българска азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и празник на града. „Нека да сме горди балчиклии в днешния най-български празник“ – приветства в поздрава си към местните жители кметът на Балчик Николай Ангелов...
По повод Празника на град Балчик и Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Годишната награда за принос в областта на културата днес бе връчена на Надежда Александрова - галерист и художник, в чиито платна неизменно присъства Балчик. На 12 юли 2024 година Надежда Александрова откри..
Европейската комисия предложи обезщетенията за забавяне на полети да се дават само за значително по-дълги закъснения, отколкото досега, предаде ДПА. Агенцията отбелязва, че ако бъде одобрено това предложение, вероятно в бъдеще пътниците, чиито полет е имал сериозно закъснение, ще имат по-малки възможности за предявяване на искове за компенсации..
Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото. 59% подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум, но това не се отразява на неговото обществено одобрение. 41% оценяват работата му като положителна. Това е един от изводите в проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24..