Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО на Бабинден в Голица, Солник и Бърдарево

| обновено на 21.01.18 в 11:56
21
Снимка: Радио Варна,Г.Гаврилова
"Пред хана задрънкаха каруци и спряха. Повече от петнайсет-двайсет души селяни влязоха в кръчмата. Само като ги видеше човек, можеше да познае кои отде са. Ето тия с големите калпаци и с червени антерии, мъже едри, космати. Смятат ги малко диви и ги наричат „въяци“, защото говорят с „ва“: „Иване ва!“ „Ела ва!“ .

Това е откъс от "Вечери в Антимовския хан" на Йордан Йовков. Говори за ваяците - етнографска група, която първоначално населява Източна Стара планина - основно  селата Голица,Козичино(Еркеч), Доброван (Калгамач) и Аспарухово (Ченге). Това са села с много стара история, датираща още от първите векове след основаването на Дунавска България. Самите ваяци имат себе си за преки потомци на Аспаруховите българи, който  останали като остров между славянското население. През годините на османската власт селото се е ползвало с привилегии като дервентджийско село — задължение било на жителите да пазят Дюлинския проход. Нещо,  с което голичани много се гордеят е, че през владичеството в селото никога не са живели турци.

В селото се говори на много интересен архаичен диалект, а интересът към неговото изследване не спира. Името „ваяци“ го дава акад. Любомир Милетич в началото на 20-ти век. Причината за това е честата употреба на сричката „ва“, вместо „бе“, „бре“ и други специфични фонетични особености в говора.

Този говор обаче почти не се среща. Или местните хора не искат да говорят  по този начин пред "външни" хора. Какво се е съхранило -  ще  чуете в предаването.

Село Голица е на 19 километра от Долни чифлик и 50 от Варна. Пътят е четвъртокласен, големите дупки са изкърпени, но основния ремонт на участъка остава мечта.Така, както и намирането на работа и задържане на младите хора в селата. 
     

Няколко неща правят Голица известното село- вероятно сред най-важните са съхранените традиции около Петльовден и паметника на Петела в центъра на селото.

С Петранка Неделчева, ръководител на фолклорната група към местното читалище, тръгваме на гости на бабата с подаръци, сред които и характерната за голишката кухня парена баница или зелник, считана за върха на кулинарията.

Ще разкажем и за родени в село Голица възрожденски деец Атанас Георгиев, които има голяма заслуга за построяването на първата българска църква и училище във Варна, както и за подобно в с. Николаевка, където по-късно живее.

В предаването ще говорим за живота в планината, ще ви срещнем с част от малкото деца в средищното училище, ще търсим перспективите за развитие на района, сред които е и  селския туризъм.

След Голица минаваме и през Бърдарево. Едно от малките села в община Долни чифлик – около 60 човека. В района има все още непроучен  от археолозите римски път в близост до коритото на река Двойница. По улиците се разхождат кокошки. Дворовете са подредени, но хора не се виждат. Местните са предимно пенсионери, но в почивните дни идват и младите от Долни Чифлик. Красивата природа, тишината и спокойствието карат все повече хора да се върнат към корените си. Разказът на хората там.


В Радио Варна представя  разказваме за духа но голичани. Техни наследници са днешните жители на село Солник. Медийната звезда там е баба Радка. Предпочита всички да я наричат така, както  внуците и правнуците. 




Радио Варна в неделя от 8 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алпинеумът в Морската градина, Варна

НА СВЕТЛО на 8 април с Валерия Василева

Двудневен кариерен форум "Технологичен свят" събира рекорден брой компании в Технически университет – Варна. В ПГ по компютърно моделиране и компютърни системи "Акад. Благовест Сендов" във Варна започна тридневно събитие, посветено на изкуствен интелект, технологии и умения в новата реалност. Международният проект Green-Tex за устойчиви..

публикувано на 08.04.25 в 13:30

На 7 април в "От другата страна" по Радио Варна

На 7 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Fernando Ribeiro (MOONSPELL). Представяне на новите сингли на INTOXICATED ANIMALS "Killer Whales" и "Dead Summer Butterflies" – разговор с Юлиан Илиев (ROSEBOURG). В "Мазето на Вакашински" – Бойко Гюров и Ясен Вакашински представят концертите, организирани от "BGTSC" през..

публикувано на 07.04.25 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 7 април с Мариела Димитрова

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския Регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 06:15

НОВИЯТ ДЕН на 3 април с Иван Барбов

„Защо си в толкова лошо настроение? Защото тъкмо влизах в морето на Малдивите и ... алармата взе, че звънна“, разговор дочут в ранните зори на третото априлско утро. В морето от интересни ефирни срещи, новини и хубава музика ще се потопим във времето от 6.00 до 10.30 часа на честотите на Радио Варна. За да започне „Новият ден“ с добро..

публикувано на 03.04.25 в 06:22

На 31 март в "От другата страна" по Радио Варна

На 31 март в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA). Представяне на дебюта на DEATH ROW "Into Oblivion" – разговор с Габриел Иванов и Никола Кралчев. Йосиф Милчов ("Autumn Soils Of Sofia") за концерта на ARCHGOAT (5 април, София). Явор Цанев ("Gaiana Book & Art Studio")..

публикувано на 31.03.25 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 31 март с Иван Барбов

Времето е променливо и каквото и да си облече човек все ще сбърка. Няма да сбъркате ако превключите на честотите на Радио Варна и „Новият ден“ във времето от 6.00 до 10.30 часа. Облечете се с усмивки и добро настроение в ефира с Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьора Иван Тасев. Ето и темите днес: Очаква се поредно..

публикувано на 31.03.25 в 06:22
Chart

#802 ТОП 20 (28.03-11.04.2025)

публикувано на 28.03.25 в 19:25