Това е откъс от "Вечери в Антимовския хан" на Йордан Йовков. Говори за ваяците - етнографска група, която първоначално населява Източна Стара планина - основно селата Голица,Козичино(Еркеч), Доброван (Калгамач) и Аспарухово (Ченге). Това са села с много стара история, датираща още от първите векове след основаването на Дунавска България. Самите ваяци имат себе си за преки потомци на Аспаруховите българи, който останали като остров между славянското население. През годините на османската власт селото се е ползвало с привилегии като дервентджийско село — задължение било на жителите да пазят Дюлинския проход. Нещо, с което голичани много се гордеят е, че през владичеството в селото никога не са живели турци.
В селото се говори на много интересен архаичен диалект, а интересът към неговото изследване не спира. Името „ваяци“ го дава акад. Любомир Милетич в началото на 20-ти век. Причината за това е честата употреба на сричката „ва“, вместо „бе“, „бре“ и други специфични фонетични особености в говора.
Този говор обаче почти не се среща. Или местните хора не искат да говорят по този начин пред "външни" хора. Какво се е съхранило - ще чуете в предаването.
Няколко неща правят Голица известното село- вероятно сред най-важните са съхранените традиции около Петльовден и паметника на Петела в центъра на селото.
С Петранка Неделчева, ръководител на фолклорната група към местното читалище, тръгваме на гости на бабата с подаръци, сред които и характерната за голишката кухня парена баница или зелник, считана за върха на кулинарията.
Ще разкажем и за родени в село Голица възрожденски деец Атанас Георгиев, които има голяма заслуга за построяването на първата българска църква и училище във Варна, както и за подобно в с. Николаевка, където по-късно живее.След Голица минаваме и през Бърдарево. Едно от малките села в община Долни чифлик – около 60 човека. В района има все още непроучен от археолозите римски път в близост до коритото на река Двойница. По улиците се разхождат кокошки. Дворовете са подредени, но хора не се виждат. Местните са предимно пенсионери, но в почивните дни идват и младите от Долни Чифлик. Красивата природа, тишината и спокойствието карат все повече хора да се върнат към корените си. Разказът на хората там.
В Радио Варна представя разказваме за духа но голичани. Техни наследници са днешните жители на село Солник. Медийната звезда там е баба Радка. Предпочита всички да я наричат така, както внуците и правнуците.
Радио Варна в неделя от 8 часа.
На 14 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA). Разговор с Радослав Лозански за новия албум на HAYES & Y "Departures". Боян "Bonzy" Георгиев (ODD CREW) за дебютния сингъл на 4 OF A KIND "Pale Man". Представяне на новия сингъл на GODS OF ANCIENT "Nabucco Dreaming" – разговор с Даниел Динев. В..
В „Алея Култура“ на 13 юли с Мартин Николов - „Гиздава“ – национално благтоворително турне на Деси Добрева; - „Висок хоризонт“ – изложба на Васил Стоев; - „Мотодзен“ – рокерските истории на Красимир Симеонов; - Държавен архив – Варна организира конкурс за есе; - Мартин Кръстев с премиера на..
На 7 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST). Разговор с Коста Коларов (екс-BLOODRUSH) за дебюта на ЦАР ПЛЪХ "Най-после тишина". Даниел Елисеев (UNTOLD STORIES) за първото издание на фестивала за прогресив музика "ProgVibe Balkans" (21 – 22 ноември, София). Албумът на АТЛАС "Кукла" за първи път..
В „Алея Култура“ на 6 юли с Мартин Николов - IV Международно триенале „Духът на акварела“ – разговор със Селма Тодорова, куратор на изложбата в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна и председател на Фондация „IWS Bulgaria“; - „Q-Jazzfestival 2025“ (9 – 12 юли, Варна) – говори Дарин Сотиров от школа „Дедал“;..