Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откъде идва замърсяването на р. Девненска?

Наднорменото съдържание на сулфати в дренажните води, формиращи се от площадката на „Девня цимент“, се дължи на литоложката структура, а източник на  химичeските вещества са подземните води. Това заявиха от РИОСВ-Варна в отговор на запитването на Община Девня относно констатираното наднормено замърсяване по този показател, обективирано в доклад на екоинспекцията от контролна проверка на циментовия завод. В писмото си от РИОСВ огласяват в логическа пълнота становището на проф. Алексей Бендрев от БАН, който е изследвал проблема по поръчка на „Девня цимент“, но без да прилагат каквито и да било материали от научната разработка. Според данните от хидрогеоложкия мониторинг, препоръчан от учения, високите стойности на сулфати са факт още на входа на потока подпочвени води, преди площадката на завода (до каргопортала), където е измерена стойност от 835 мг/дм3. На изхода, непосредствено преди заустването им в река Девненска, съдържанието на сулфати е 265 мг/дм3, което е малко над нормата. Очевидно литоложката структура в района на завода наистина е много специфична, щом за разстояние от 100-150 метра – от входа до изхода на потока – стойностите на сулфатите се понижават с 3.15 пъти, при това в условия на липса на пречиствателна станция с химическо стъпало. На база проучването на проф. Бендерев от РИОСВ този път не са глобили „Девня цимент“, а от завода са подали документи за изменение на комплексното им разрешително, което включва завишаване нормата на параметър „сулфати“, обясняват от екоинспекцията във Варна. „Сулфатите представляват соли на сярната киселина. Съединенията са много разтворими във вода. Тези, които са разпространени в природата и се съдържат най-вероятно в дренажните води, са калциев сулфат, манезиев сулфат и бариев сулфат“. По този начин от РИОСВ-Варна отговарят на въпроса какъв е видът на сулфатите, които се заустват в р. Девненска от площадката на завода. Въпреки това от екоинспекцията твърдят, че сулфатите били с естествен произход и следователно не биха могли да въздействат негативно върху речните екосистеми, атмосферата и биосферата. От екоинспекцията поясняват, че дренажните води нямат киселинен характер и са с неутрално Ph.
СнимкаСнимка




По разпореждане на кмета на Община Девня Свилен Шитов бяха адресирани още 7 въпроса до контролните органи, извършили проверка на "Девня цимент". Целта е да се доизясни казусът с наднорменото съдържание на сулфати, които се заустват в река Девненска от площадката на завода.

Новите въпроси произтичат от съдържанието на писмото, с което от варненската екоинспекция отговориха на първата серия въпроси на общинската администрация. От него и най-вече от доклада от комплексната проверка на "Девня цимент" АД се подразбира, че операторът сам си е поръчал хидрогеоложкото изследване на учен от БАН, който е трябвало да изясни каква е причината за наднорменото съдържание на сулфати.

От писмото-отговор на РИОСВ - Варна не става ясно дали контролните органи са направили химически анализ на водните проби от пункта преди площадката на завода и от потока преди изхода, за да се установи какъв точно е видът на сулфатите от двете пробовземни точки.

Ето какви са въпросите на Община Девня до Регионалната инспекция по околната среда и водите - Варна и Басейнова дирекция "Черноморски район": 
1. Кой е поръчал хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Алексей Бендерев от БАН – „Девня цимент“ АД или РИОСВ-Варна? 
2. Каква е финансовата стойност на изследването и кой го е платил?
3. В случай че изследването е поръчано и/ или платено от „Девня цимент“ АД, има ли институционален механизъм направените анализи и относимите към тях изводи да бъдат подложени на допълнителна проверка, или се кредитират безрезервно от държавните контролни органи? 
4. Разполага ли РИОСВ-Варна с хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Бендерев и ако да, бихте ли ни изпратили копия на всички материали?
5. Направили ли са държавните контролни органи лабораторен анализ на видовете сулфати от водните проби, взети от мониторинговия пункт преди площадката на завода и от потока дренажни води преди заустването им в река Девненска?
5.1. Ако отговорът е да – бихте ли ни изпратили копия на протоколите от направените анализи?
5.2. Ако отговорът е не – защо? 
6. В хипотеза, че сулфатите са с естествен произход и не биха могли да въздействат негативно на природните компоненти, то защо изобщо се налага актуализация на комплексното разрешително на „Девня цимент“ АД, по силата на която ще бъде завишена емисионната норма по този показател?
7. Изследвана ли е киселинността на потока дренажни води преди заустването им в р. Девненска, или по принцип твърдите, че дренажните води са с неутрално Ph?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦИК обяви от кои многомандатни райони ще са депутатите, избрани в две листи

Със свое решение Централната избирателна комисия обяви имената на новите 240 депутати в 51-вото Народно събрание,  съобщава БНР.  Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов избра да е представител от 25-и МИР в София и освободи място в листата в Пловдив, където също беше избран за депутат.  Съпредседателите на "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 31.10.24 в 19:44

Община Варна ще финансира кандидатстването за центъра в кв. "Възраждане", на съседен терен ще се строи детско заведение

С 40 гласа "за" Общинският съвет във Варна прие предложението да осигури финансиране от бюджета на Община Варна за изготвяне на проект за кандидатстване по процедурата за три социални услуги в квартал "Възраждане". За тази цел ще бъдат вложени 142 хиляди лева общински средства.  За одобрение на проектното предложение и сключване на договор за..

публикувано на 31.10.24 в 19:20
Снимката е илюстративна

От 1 ноември възстановяват маршрута на линия №12 по бул. “Христо Смирненски”

Считано от 1 ноември (петък) се възстановява двупосочно обслужването от линия №12 на автобусните спирки, които са по бул. „Христо Смирненски“, съобщиха от общинската фирма “Градски транспорт”. Маршрутът на автобуса беше променен в продължение на месеци заради ремонтните дейности на булеварда. След спирка „Медицински комплекс“ автобусите ще обслужват..

публикувано на 31.10.24 в 18:06

ОбС реши: Увеличава се капиталът на "Спортен комплекс - Варна" за изграждането на стадион "Варна"

Да бъде увеличен капиталът на търговското дружество „Спортен комплекс – Варна“, в което Община Варна участва с 35%, решиха на редовното си заседание Общинският съвет във Варна. Това решение взеха общинските съветници със своите 42 гласа "за", 0 "против" и 0 "въздържал се".  Към предложението беше направено допълнение осигурените средства за стадион..

публикувано на 31.10.24 в 17:30

Задържаха в Румъния ало измамник, завлякъл с хиляди възрастна жена

След продължило седем месеца разследване е задържан фактическият извършител на телефонни измами. 38-годишният мъж е привлечен под отговорност в обвинение за измама, за което се предвижда до шест години лишаване от свобода. Задържането му е станало със съдействието и на румънските власти на 13 км от град Букурещ в момент на предаване на пари от..

публикувано на 31.10.24 в 16:33

От утре започва акция "Зима"

От 1 ноември стартира акция „Зима“", съобщи днес на проведения брифинг, главен инспектор Петко Камбуров - началник на сектор "Пътна полиция " към ОДМВР Варна. От 01 до 30 ноември 2024 г.  на територията на страната се провежда традиционната акция „Зима“. Акцията се провежда по инициатива на Съюза на българските автомобилисти в партньорство на..

публикувано на 31.10.24 в 16:09