Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откъде идва замърсяването на р. Девненска?

Наднорменото съдържание на сулфати в дренажните води, формиращи се от площадката на „Девня цимент“, се дължи на литоложката структура, а източник на  химичeските вещества са подземните води. Това заявиха от РИОСВ-Варна в отговор на запитването на Община Девня относно констатираното наднормено замърсяване по този показател, обективирано в доклад на екоинспекцията от контролна проверка на циментовия завод. В писмото си от РИОСВ огласяват в логическа пълнота становището на проф. Алексей Бендрев от БАН, който е изследвал проблема по поръчка на „Девня цимент“, но без да прилагат каквито и да било материали от научната разработка. Според данните от хидрогеоложкия мониторинг, препоръчан от учения, високите стойности на сулфати са факт още на входа на потока подпочвени води, преди площадката на завода (до каргопортала), където е измерена стойност от 835 мг/дм3. На изхода, непосредствено преди заустването им в река Девненска, съдържанието на сулфати е 265 мг/дм3, което е малко над нормата. Очевидно литоложката структура в района на завода наистина е много специфична, щом за разстояние от 100-150 метра – от входа до изхода на потока – стойностите на сулфатите се понижават с 3.15 пъти, при това в условия на липса на пречиствателна станция с химическо стъпало. На база проучването на проф. Бендерев от РИОСВ този път не са глобили „Девня цимент“, а от завода са подали документи за изменение на комплексното им разрешително, което включва завишаване нормата на параметър „сулфати“, обясняват от екоинспекцията във Варна. „Сулфатите представляват соли на сярната киселина. Съединенията са много разтворими във вода. Тези, които са разпространени в природата и се съдържат най-вероятно в дренажните води, са калциев сулфат, манезиев сулфат и бариев сулфат“. По този начин от РИОСВ-Варна отговарят на въпроса какъв е видът на сулфатите, които се заустват в р. Девненска от площадката на завода. Въпреки това от екоинспекцията твърдят, че сулфатите били с естествен произход и следователно не биха могли да въздействат негативно върху речните екосистеми, атмосферата и биосферата. От екоинспекцията поясняват, че дренажните води нямат киселинен характер и са с неутрално Ph.
СнимкаСнимка




По разпореждане на кмета на Община Девня Свилен Шитов бяха адресирани още 7 въпроса до контролните органи, извършили проверка на "Девня цимент". Целта е да се доизясни казусът с наднорменото съдържание на сулфати, които се заустват в река Девненска от площадката на завода.

Новите въпроси произтичат от съдържанието на писмото, с което от варненската екоинспекция отговориха на първата серия въпроси на общинската администрация. От него и най-вече от доклада от комплексната проверка на "Девня цимент" АД се подразбира, че операторът сам си е поръчал хидрогеоложкото изследване на учен от БАН, който е трябвало да изясни каква е причината за наднорменото съдържание на сулфати.

От писмото-отговор на РИОСВ - Варна не става ясно дали контролните органи са направили химически анализ на водните проби от пункта преди площадката на завода и от потока преди изхода, за да се установи какъв точно е видът на сулфатите от двете пробовземни точки.

Ето какви са въпросите на Община Девня до Регионалната инспекция по околната среда и водите - Варна и Басейнова дирекция "Черноморски район": 
1. Кой е поръчал хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Алексей Бендерев от БАН – „Девня цимент“ АД или РИОСВ-Варна? 
2. Каква е финансовата стойност на изследването и кой го е платил?
3. В случай че изследването е поръчано и/ или платено от „Девня цимент“ АД, има ли институционален механизъм направените анализи и относимите към тях изводи да бъдат подложени на допълнителна проверка, или се кредитират безрезервно от държавните контролни органи? 
4. Разполага ли РИОСВ-Варна с хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Бендерев и ако да, бихте ли ни изпратили копия на всички материали?
5. Направили ли са държавните контролни органи лабораторен анализ на видовете сулфати от водните проби, взети от мониторинговия пункт преди площадката на завода и от потока дренажни води преди заустването им в река Девненска?
5.1. Ако отговорът е да – бихте ли ни изпратили копия на протоколите от направените анализи?
5.2. Ако отговорът е не – защо? 
6. В хипотеза, че сулфатите са с естествен произход и не биха могли да въздействат негативно на природните компоненти, то защо изобщо се налага актуализация на комплексното разрешително на „Девня цимент“ АД, по силата на която ще бъде завишена емисионната норма по този показател?
7. Изследвана ли е киселинността на потока дренажни води преди заустването им в р. Девненска, или по принцип твърдите, че дренажните води са с неутрално Ph?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина племенницата на Никола Вапцаров - Мая Вапцарова

На 80 години почина българската режисьорка и поетеса Мая Вапцарова. Скръбната вест съобщи нейният син Борислав Трифонов, цитиран от бТВ. Тя е племенница на поета Никола Вапцаров. Нейният баща Борис Вапцаров е негов брат. Мая Вапцарова е родена на 7 юли 1944 г. в Банско. Учила е психология в Ню Йорк Унивърсити. През 1969 г. Мая Вапцарова..

публикувано на 18.02.25 в 14:13

Пуснаха тока в селата Булаир, Голица и Солник, пътят Варна-Бургас вече е отворен

Възстановено е електрозахранването в селата Булаир, Голица и Солник в община Долни чифлик, съобщиха от Областната администрация във Варна.  Припомняме, че електрозахранването в трите населени места беше прекъснато от снощи.  Пуснаха тока в селата Попович и Доброглед, без електрозахранване остават Булаир, Голица и Солник От Агенция "Пътна..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

97 души са настанени в Приюта за бездомни във Варна

97 човека са настанени към момента в Приют за бездомни хора във Варна, съобщи неговият директор Марко Марков. По негови данни през последните седмици не е имало извънредно търсене на подслон и приемането е ставало поетапно, съобщават от общинския пресцентър. В комплекса се осигуряват подслон и храна, а настанените са на свободен режим. От ръководството..

публикувано на 18.02.25 в 13:53

Частично пропадна улица „Вихрен“ в Балчик

Снощи в 18.52 часа в Общинския съвет за сигурност е подаден сигнал за свличане на част пътя в посока двора на джамията. С реализацията на проекта за нов воден цикъл на града по програма ИСПА преди години  улица "Вихрен" повиши нивото си, защото по нея бе изграден дюкер – бетонен кожух, през който минава канализацията в ниската част на града...

публикувано на 18.02.25 в 13:20

Три инцидента с агресивни психично болни хора в Добрич от началото на месеца

За три инцидента с буйстващи и агресивни хора с психични заболявания от началото на февруари в област Добрич информират от Областната дирекция на МВР в Добрич. И тримата нарушители са задържани от полицията и настанени за лечение в специализирано болнично заведение. Първият случай е от 4 февруари, когато около 21.20 часа в село Честименско жена..

публикувано на 18.02.25 в 12:20
Борислав Сарафов

Борислав Сарафов поиска имунитетите на двама депутати

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска свалянето на имунитетите на още двама депутати. Това са Димитър Аврамов от "ДПС – Ново начало" и Даниел Александров от ГЕРБ. Той е внесъл мотивирани искания за това в Народното събрание, съобщиха от държавното обвинение, цитирани от БНР.  Срещу Аврамов има наказателно дело, за търговия с..

публикувано на 18.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Задържаха мъж, обвинен в насилие над своята баба

30-годишен мъж е задържан под стража по искане на прокурор от Териториалното отделение в Провадия при Районна прокуратура – Варна. Мъжът с инициали Г.М. е привлечен към наказателна отговорност за това, че причинил телесни повреди на своята баба (на 77 години) в условията на домашно насилие и отправил към нея закани за убийство. Обвиняемият е известен..

публикувано на 18.02.25 в 11:50