Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелари и замеделци във Варненско без единна концепция

Във Варна има близо 120 регистрирани пчелари. В областта кошерите са над 2000. Във Варненско се произвежда основно мед с подвижни пчеларства, които се водят на паша с акация, липа, слънчоглед, лавандула.
Около 10 хил. тона мед са изнесени основно в Европа миналата година. Най-вече продукцията отива в Германия и Италия. Последно време се изнася и за арабските държави.

Европа ще защитава пчелите и ще се бори срещу фалшивия мед.Пчелите не само играят съществена роля в нашата околна среда, но са важни и за икономика. Европейският парламент иска мерки за по-добра защита и борба с фалшивия внос на мед. Пчелите опрашват културите и дивите растения, което помага да се поддържа биоразнообразието. 84% от растителните видове и 76% от производството на храни в Европа зависят от опрашването от пчели. В икономически параметри, това са 14,2 милиарда евро годишно. Въпреки това, през последните няколко години пчеларите алармират за намаляващия брой пчели и пчелни семейства и колонии. Възможни причини за този спад са интензивното земеделие и използването на пестициди, лошото хранене на пчелите, вирусите и атаките на инвазивни видове (като Varroa destructor, азиатски стършел, малък кошерен бръмбар), както и екологични промени и загуба на местообитания. Комисията по селско стопанство на ЕП прие доклад, в който се призовава за повече действия за защита и по-добра подкрепа на европейския пчеларски сектор. Мерките в доклада включват: Увеличаване на средствата за националните програми за пчеларство; Подобряване на здравето на пчелите (например чрез забрана на вредни пестициди, повече научноизследователски или развъдни програми); По-добра защита на местните и регионални сортове пчели. В ЕС има около 17 милиона пчелни кошери и 600 000 пчелари, произвеждащи около 250 000 тона мед всяка година. ЕС е вторият по големина производител на мед след Китай. Основните страни, произвеждащи мед през 2015 г., са Румъния, Испания и Унгария. ЕС обаче също внася мед, за да покрие вътрешното си потребление, основно от Китай.
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. ЕС определя меда като естествена сладка субстанция и суздава критериите за състава в директивата за меда, основана на високи стандарти. Има проблем с продуктите, които трябва да отговарят на тези стандарти. Според изследване на ЕС, 20% от пробите, взети на външните граници на ЕС и вносители, не отговарят на високите стандарти на ЕС. Това може да се дължи например на добавен захарен сироп в продуктите или медът е събран твърде рано и след това изкуствено изсушен. Евродепутатите искат да се борят срещу разпространението на фалшив мед на пазара на ЕС, защото това също оказва и натиск върху европейските пчелари, води до спад в цените и повдига въпроси за защита на потребителите. Ето защо те искат мерки за подобряване на процедурите за тестване и засилване на инспекциите по вноса, да се откриват случаите на фалшифициране на мед и по-високи санкции за измамниците. ЕП също така иска да се подобри етикетирането, за да се гарантира, че потребителите знаят от коя държава идва продуктът. Докладът, приет от комисията по селско стопанство, също така иска да насърчи консумацията на мед и ползите за здравето, особено сред децата в училищата.

По-лесно е да се открият търговци на мед, отколкото производители.

Ваня Славова разговаря с производител на мед:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Община Варна: Отстранена е повреда на тръбата във Варненското езеро

Навременно отстранена е установена вчера повреда на тръбопровода във Варненското езеро, информираха от фирмата-изпълнител на проекта за „Ремонт на напорен тръбопровод Ф500 за отпадъчни води", който се намира на дъното Варненското езеро. От там поясняват още, че вчера са отчетени колебания в стойностите на работното налягане на напорния тръбопровод,..

публикувано на 23.07.25 в 16:12

Студентите излизат отново на протест заради високите такси за обучение

В четвъртък, 24 юли от 8:30 часа, предстои ключово гласуване в Народното събрание - депутатите ще разгледат на второ четене предложените промени в Закона за висшето образование (ЗВО), които трябва да регламентират таксите за обучение във висшите учебни заведения. Въпреки уверенията на министъра на образованието, че таксите ще бъдат намалени,..

публикувано на 23.07.25 в 15:41

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за въвеждането на еврото

От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически фактори,..

публикувано на 23.07.25 в 15:16

Облекчен визов режим ще улеснява турските туристи у нас

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и законосъобразни..

публикувано на 23.07.25 в 14:53

Младежкият ни отбор по пожароприложен спорт се завърна със злато, сребро и бронз от Хърватия

Младежкият отбор по пожароприложен спорт, в чийто състав влизат 13 юноши и девойки от школа „Огнеборец“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна, 2 девойки от Провадия и двама младежи от Видин, се завърна с 1 златен, 2 сребърни и 4 бронзови медала от участието си Международното състезание по "Пикач къп", което се проведе на 20 и 21 юли в Мерхатовец,..

публикувано на 23.07.25 в 14:49

Какви ваканции предвижда МОН през учебната 2025/2026 г.?

По-пълноценна почивка за ученици и учители около празниците и между двата срока предлагат експертите от Министерството на образованието и науката в проекта за график на учебното време, който е публикуван за обществено обсъждане.  Образователният министър във Варна: Задачите по природни науки ще са лесни за тези, които учат с разбиране Почивката..

публикувано на 23.07.25 в 14:35

Еврото – какво да знаем и за какво да следим?

Потребителите играят голяма роля в регулирането и сигнализирането за неизправности или обърквания в преходния период до официалното въвеждане на еврото у нас на 1 януари 2026 г. и в първия месец след това, когато ще може да се плаща и в лева, и в евро. Това коментира за Радио Варна Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“...

публикувано на 23.07.25 в 14:10