На днешния ден - 31 януари се отбелязва Международният ден на бижутера. Празник на всички майстори, които правят живота ни по-красив и цветен. Професията бижутер се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. Първите такива прадедите ни са изработвали от материали, лесни за обработка – раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа... За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Именно там се появяват първите бижута, направени от скъпоценни метали и камъни.
В деня на бижутера Радио Варна Ви среща с младата и изключително талантлива варненка Христина Касабова - Hanny, която е и част от нашия екип. Как се ражда страстта й към бижутата, чуйте в прикачения звуков файл:
- Кога започна да се занимаваш с изработката на бижута?
- По-сериозно се занимавам с това малко повече от пет години.
- А как започна всичко?
- В интерес на истината започнах още в гимназията с медна тел, от тази която се използваше за старите бушони. Беше ми интересно дали мога да си направя нещо с нея. Също така правих бижута от изгорени бъркалки за кафе по това време.
- А с какви материали работиш сега?
- Работя предимно с полускъпоценни камъни като яспис, ахат и другите най-разпространени подобни видове. А като метал използвам предимно алуминий - най-лесен е за обработка, не потъмнява, не предизвиква алергии и е значително по-евтин от среброто.
- Според теб съвременната българка започна ли по-често да се обръща към по-нетрадиционните бижута, отколкото към масовата бижутерия?
- Да и освен, че се обръщат към този тип бижута, вече почти всяка дама си ги прави сама. Това се превърна в нещо като масово творчество, което е нещо хубаво, защото усещането е много по-различно.
- А ти откъде се учиш?
- Обучението ми започна с проба-грешка и с едни клещи,... от там насетне започнах да гледам клипове с уроци, да взаимствам идеи... Въпросът е да усетиш материала, от там нататък е лесно.
- Какво е за теб изработването на едно бижу и какво влагаш в това?
- Изработването е най-голямото спокойствие и отмора за мен. Дори и да съм прекарала 12 часа на работа, дори и да съм изморена, като се прибера и като хвана клещите в един миг всичко ми се прояснява.
- А имаш ли любимо бижу?
- Всичките ми бижута са като мои дечица, т.е. обичам ги всички еднакво.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..