Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закуска в леглото, поднесена от...робот?

Туристическият бизнес може да замени вноса на кадри с внедряване на роботи и изкуствен интелект. Върху тази теза се фокусираха серия от лекции, дискусии и демонстрации за настоящи и бъдещи професионалисти в туризма. Събитието се проведе във Варна и събра хотелиери, представители на браншовите организации, преподаватели, ученици и студенти.

Един от лекторите е проф. Станислав Иванов, преподавател по туризъм, който прави изследвания по темата „автоматизация и роботизация на услугите в туристическия сектор”. Светлана Вълкова ни среща с експерта:

Как хотелиерите могат да оптимизират разходите си, да подобрят обслужването и да бъдат по-конкурентноспособни с помощта на новите технологии и изкуствения интелект?

Те подобряват връзката с потребителите, подпомагат чистата оперативна дейност на фирмите, като създават едно по-особено преживяване на гостите. Например може да имаме автоматични киоски за чекиране на туристите вътре в хотела – тогава няма да е необходима рецепция, която да е на разположение 24 часа.

Същевременно някои фирми в САЩ вече произвеждат роботи, които доставят храна, напитки до стаите като румсървис. Това води до няколко последици: спестяват се разходи за труд, служителите могат да се концентрират върху допълнителни дейности, същевременно това може да увеличи и приходите, защото някои от гостите биха си поръчали румсървис, само за да видят как роботът доставя поръчката.

Кои са отрицателни последици обаче в този процес?

Служителите понякога се съпротивляват срещу технологиите, защото ги възприемат като заплаха за работното си място, а не като допълнителна помощ в работния процес.

Какво мислят работодателите у нас? Биха ли инвестирали в автоматизирани системи и изкуствен интелект?

Макар че все още не разполагам с конкретни данни /проучването по тази тема ще стартира в края на годината/, като цяло нагласите са положителни. Още повече, че това би решило отчасти проблема с недостига на кадри в бранша. Има и пречки, една от основните икономически пречки са ниските разходи за труд у нас. В Западна Европа, САЩ, Япония, Южна Корея разходите за труд са високи и относителната цена на автоматизираните технологии е сравнително ниска, спрямо цената на труда. При нас е обратното, използването на робот у нас би излязло по-скъпо, отколкото труда на хората - което не е за хвалба, просто тук работниците са ниско заплатени.

Но ако всичко това се въведе в световен мащаб, ние също ще трябва да направим тази стъпка...

Да, България не е изолирана от тези тенденции. Процесите са започнали вече. Самите фирми ще се разделят на две големи групи: такива, които залагат много на автоматизирани системи и по-малко на човешки фактор, но там цените биха били по-ниски; и други, които ще наблягат на обслужването от хора . Вторите ще предлагат по-високи цени за същата услуга.

Т.е. комуникацията с живия човек струва по-скъпо от изкуствения интелект?

Да, винаги.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Ганев

Петър Ганев: Важно е дали чисто политически запазваме курса към еврозоната

Европейската комисията смята, че България не изпълнява условията за приемане на еврото по отношение на ценовата стабилност - това гласи доклад на комисията за конвергенцията на страните-членки, които предстои да въведат единната валута. Предвид оценката в доклада, страната ни няма как да въведе единната валута в началото на следващата година.  В..

публикувано на 27.06.24 в 09:25

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян"

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян". "Това е мое желание отпреди няколко години. Харесвам романа на Елин Пелин, защото дава много интерпретативни възможности. Сценарият на филма ще е заедно със Захари Карабашлиев - инициатор на проекта", съобщи за Радио Варна режисьорът Явор Гърдев.  Проектът има частично финансиране от Националния филмов..

публикувано на 27.06.24 в 08:10
Георги Тошев

Георги Тошев за Татяна Лолова: Тя беше човек, избрал да бъде от страната на светлината

Във философията на Татяна Лолова, в нейния начин на мислене, открих много подходящи парченца живот, чрез които съм си помагал в трудни ситуации. Това каза в интервю за Радио Варна журналистът Георги Тошев. Във Варна той беше водещ на вечер, посветена на голямата ни актриса, под надслов "Празнуваме Татяна Лолова". Събитието бе в рамките на театралния..

публикувано на 26.06.24 в 08:25

Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG): Винаги трябва да си професионалист

Интервю с Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG) В   края на тази седмица на 30 юни срещу 1 юли на много места в страната ще бъде посрещнат единственият и неповторим Джулай морнинг. На Камен бряг по традиция също ще има концерт. Тази година там ще бъдат и ERIDAN с вокалиста на Michael Schenker и BLACK SWAN Robin..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15

Искра Радева: Морето ми липсва страшно много!

"Живея в полите на планината, но морето ми липсва страшно много!". Това каза за Радио Варна актрисата Искра Радева, която е във Варна и участва в дискусията „Социалните иновации“ на Академията в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. Актрисата призна, че много обича морето и особено й е приятно да гостува във Варна,..

публикувано на 24.06.24 в 06:30

Пианистът Саркис Балтаян - за пътя му в музиката, годините в САЩ и как все още се чувства най-вече българин

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна от 20:30 часа днес ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Събитието включва произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж Гершуин и..

публикувано на 22.06.24 в 06:30