Графиките в изложбата разкриват различни похвати, идеи и търсения. Те са ретроспекция и демонстрация на традициите, професионализма и многообразието от стилове на поколения творци като Винцент Хложник, Паул Вундерлих, Хосе Ернандес, Херман Хеблер, Албин Бруновски, Владимир Гажович, Душан Калай, Зоран Тодович, Миодраг Джудич – Дадо, Иржи Андерле, Акира Куросаки, Кунито Нагаока, Томиюки Сакута, Васил Захариев, Сидония Атанасова, Пенчо Балкански, Христо Градечлиев, Здравко Захариев, Любомир Йорданов, Жана Костуркова, Стефан Марков, Христо Нейков, Тодор Панайотов, Румен Скорчев, Михаил Петков, Борислав Стоев, Стоян Стоянов и други.
Изложбата е е по проект, спонсориран от Национален фонд „Култура“ при Министерството на културата – София, във връзка с реализацията на събития, представящи културното наследство и постиженията на съвременното българско изкуство по време на Българското председателство на ЕС. Тя е организирана от Асоциация „Международен графичен център – Варна“, основана през 1995 година. Творбите в настоящата експозиция са част от Фонда на Международното биенале на графиката, като след деветнадесетте издания на форума, той притежава 1652 графични листа на автори от 57 държави. Изложбата „Шедьоври от Фонда на Международното биенале на графиката, Варна“, представя 100 творби на художници от водещите световни графични школи, с принос за развитието на графиката през втората половина на ХХ и началото на ХХI век. Тя утвърждава Биеналето като световна панорама на графичното изкуство и е свидетелство за това, че българската графика е неизменна част от процесите в Европа и света. Експозицията дава възможност да се проследят развитието и тенденциите в националното и чуждестранно графично изкуство. Тя включва 50 чуждестранни и 50 български автори от 41 страни. Сред тях наред със силното присъствие на школи като Германия, Испания, Италия, Полша, Словакия, Сърбия, Франция, Чехия и Япония, интерес предизвикват и държави като Австралия, Австрия, Бангладеш, Египет, Индия, Иран, Ирландия, Куба, Малайзия, Мароко, Мексико, Непал, Перу, Тайланд, Тунис и други.
Велина Гребенска, уредник в Галерията за графично изкуство към ГХГ "Борис Георгиев" разказва:
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..
„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас. Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..