Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е бъдещето на хомеопатията?

Снимка: Архив

Защо учени от БАН призоваха обучението по класическа хомеопатия в медицинските вузове у нас да се прекрати и какво е бъдещето на този вид алтернативна медицина? За Радио Варна коментираха двама лекари-практици.

"В един Медицински университет трябва да се изучават само тези научни дисциплини, които почиват на доказателствата. Не би трябвало да се изучава нещо, за което няма никакви научни доказателства, че е клинично ефективно и че е безопасно. Така, че дори факултативно не мисля, че хомеопатията има място в медицинските университети". Това коментира клиничният алерголог д-р Янислава Илиева, заместник-управител на Специализираната варненска онкоболница. Според нея много хора мислят, че хомеопатията е приравнена към фитотерапията или натуралната терапия, а това не е така. "Морелечение, калолечение например са методи в медицината, които се изучават във физиотерапия и са доказали своята клинична ефективност. Нямам нищо против хомеопатията да се изучава тогава и само тогава, когато се докаже по съответния ред, че това лечение има клинична ефективност. Ако искат тези продукти да се прилагат като медикаменти трябва да има промяна в регулацията, да минават разрешителния режим на всички останали лекарства", каза още д-р Илиева.





"Прогресът не може да бъде спрян и съм абсолютен оптимист, че класическата хомеопатия има бъдеще в университетите. Благодаря на учените от БАН, че се поинтересуваха от алтернативната медицина у нас. Вярно е, че хомеопатията не е поставена на научни основи в България, а се провежда под формата на курсове, в които могат да участват представители на различни професии, без да се съблюдава това, че се оперира с човешки живот. Това е още една причина да се изучава в университета". Това е мнението на д-р Елия Костова, специалист вътрешни болести, магистър хомеопат, акредитиран от Асоциацията на Хомеопатичните Лекарите в България и Европейски Комитет Хомеопатия. "Хомеопатията е полева наука и бъдещето й е свързано с друга наука - физиката. Медицината вече е толкова напред, че се изобретяват скенери, които ви сканират цялата полева честота без да ви коства време или усилия. И тези честоти, които във вас са дисбалансирани ще ви бъдат внасяни и няма да има нужда да се слагат на захарен носител, вода, музика или всякакъв друг вид носител на вибрационна честота, за да бъде внесен във вашето тяло", коментира д-р Костова.


   Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пулмолог: Безвредно пушене няма

Тютюнът причинява 25 % от всички видове рак и убива над 8 милиона души всяка година, но на пазара се предлагат „нови“ и „по-безопасни“ продукти насочени основно към младите хора. Почти всяко пето дете е настоящ пушач (пушилo e един и повече дни през последния месец), като относителният дял на момичетата е по-висок от този на момчетата (17% срещу..

публикувано на 31.05.24 в 10:15
Даниел Стефанов

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно..

публикувано на 31.05.24 в 08:10

Даниела Белчева: Това, което живо ме интересува, са човешките взаимоотношения

Песните на Даниела Белчева имат свойството да проникват дълбоко в слушателя. Правят го по фин и деликатен начин, почти незабележимо - сякаш винаги са били там. В момента певицата работи върху третия си албум, който ще излезе в края на юни. Той ще съдържа девет песни, а заглавието му е "Naive" ("Наивна"). Наивността е една линия, която..

публикувано на 30.05.24 в 08:00

Радослава Бекова: Рибата в Черно море става все по-дребна

По-високата температура на водата в Черно море води до по-ранно полово съзряване на рибата, което е сериозен проблем, защото забраните за улов не са съобразени с тази промяна. Това каза за Радио Варна д-р Радослава Бекова от Института по океанология към БАН и допълни: "По-ранното полово съзряване на рибите започва дори при повишаване на..

публикувано на 29.05.24 в 06:58

Проф. Драгомир Пламенов: 13 са пълните отличници в ТУ-Варна

750 са абсолвентите, завършили през 2023 година Техническия университет във Варна. Преди дни те получиха дипломите си на церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна. 13 са пълните отличници от четирите факултета. „Успехът на абсолвентите е много добър, както на тези, които се обучаваха с образователно-квалификационна степен..

публикувано на 28.05.24 в 13:47

Guilhermino Martins (SERRABULHO): От едната страна е Роналдо, от другата сме ние

Интервю с Guilhermino Martins (SERRABULHO) 31 май и 1 юни са датите, на които София ще бъде домакин на екстремната танцова вечеринка „Grind Over Sofia 2024”. Мястото е клуб „При черепите”. Органзатори са  сат „Autumn Souls of Sofia”. Големият хедлайнър са SINNISTER, а една от другите основни банди са протугалците от SERRABULHO. Техният басист..

публикувано на 28.05.24 в 09:05
Яна Дамс

Яна Дамс и златната връзка между културите

Художничката Яна Дамс откри изложбата „Златен диалог: златната връзка между културите“ в Археологическия музей във Варна. Яна Дамс е родена през 1972 година в Германия, днес работи и живее в Дрезден, където изследва универсалния език на формата, който свързва различни епохи и култури. Показва творбите си в контекста на исторически колекции, за..

публикувано на 27.05.24 в 09:10