Днес е последният ден, в който можем да подкрепим българския финалист в конкурса за „Европейско дърво на годината 2018”. Нашата страна се представя с три величествени секвои в местността Ючбунар, Кюстендилско, засадени в края на XIX век и извисяващи се на над 30 м. височина. Това са най-старите и високи секвои у нас.
За този конкурс ни напомнят варненски ученици, макар и в дървена ваканция. Осмокласниците от Професионалната гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров”, призовават съграждани и сънародници да гласуват и подкрепят българския финалист. Любовта към природата и нейното опазване запалва у тях учителката им по биология Стойна Илиева. А историята тръгва от ливанския кедър, който вече 12-та година се отглежда в двора на училището...
- Ние бяхме участници в инициативата, която се провежда тук в България за Дърво на годината. Нашите ученици се включиха в номинациите, като номинираха дърво, което расте в двора на Професионалната гимназия по икономика "Д-р Иван Богоров". това е един ливански кедър. Той е засаден от наши ученици преди 12 години по един проект за озеленяване на училищния двор. Доста випуски се грижиха за него.
- Какъв е ангажимента на сегашните осмокласници към това дърво?
- Не са чак толкова големи грижите. Но това, че те са привързани към дървото, че са проучили историята му и това, че са се поинтересували какво е това дърво, от какъв вид е, къде се среща - това е ангажиращо.
- Вие ли сте човека, който е двигател на всичко това във вашето училище?
- И моите колеги.
- Сега от Вас тръгва и инициативата да подкрепим българската номинация в конкурса "Европейско дърво на годината 2018".
- Да, дървото не е варненско, но пък ние го подкрепяме. Дървото е българско.
- Сега във време, в което във Варна се правят толкова много ремонти по улиците, разширяват се булеварди и се отнема от зелените площи, говорите ли си с вашите ученици за опазването на зеленото в града?
- Да. Сега искаме да се включим в един проект за бъдещото развитие на Варна. Или казана по друг начин - за градовете на бъдещето. за това как може да се появят така наречените светещи дървета, с които да се пести електрическа енергия. Учениците търсят идеи.като например за това как може геотермалните води във Варна да бъдат използвани. Дори на покрива на училището /сградата на ПГИ "Д-р Иван Богоров"/ има инсталирани слънчеви панели, които се използват за учебни цели. Аз поне не зная да има друго училище във Варна, което да има такива соларни панели.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..