Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Русев:"България се появява отново на картата. Говорим си на български. Радвам се, че съм българин, "

“Знаци на свободата и героизма” е международен проект, посветен на 140-годишнината от Руско-турската освободителна война. Изложбата гостува в НИМ в София. Откриването е от 11.00 часа.Началото е поставено във Варна. В експозицията са включени живописните платна на художниците Марина Варенцова-Русева и Николай Русев, графични творби на руския художник Вячеслав Бабияк и 30 фотографии, факсимилета на документи и текстове, подбрани от историка Борислав Дряновски и фотографа Иво Хаджимишев, автентични предмети използвани от руските и румънски войни, както и от българските опълченци. С  художника Николай Русев разговаря Вяра Николаева: Снимка

- Започвайки работа по този проект ти обяви, че той остава отворен. Какво ново има в изложбата?

- Марина Русева допълни портретната експозиция и нарисува Карол І, който е участвал по време на Руско-турската освободителна вона в боевете при Плевен. Обявен за крал на Румъния и Влашко през март 1886 година.  Аз съм нарисувал три нови неща. „Казаци при Дунава”,  „Пътят към София” и платно, което изобразява освобождаването на Ст. Загора. Гибелта на над 14 хил. българи при повторното завземане на града от турската армия.

Снимка- Как работиш по тази тема? С какво те привличат баталните сцени?

- По тази тема работя от малък. Интересувам се от история.Фантазьор съм. Обичам да рисувам коне, представям си дрънкането на желязото, на оръжия. Това е романтичната страна. Онова, което остава след боя е ужасно. Що се касае до работата с визуална информация, не само текстова, а и архивни документи, то трябва да отбележа, че дължа много на г-н Борислав Дряновски, бивш директор на Държавния архив-Варна. Опитът в тази посока съм натрупал покрай него. В случая трябваше да вляза в една историческа ситуация, която беше инспирирана от г-н Дряновски, Наско Якимов от издателство „Славена” и проф. Валентин Плетньов, който за жалост вече не е между нас. Той беше директор на Варненския исторически музей. Самата концепция е такава. По време на войната има битки – сражения. Баталните сцени преобладават. Взаимствал съм от архивни изображения и фотографии на военни кореспонденти от много държави.

- Има ли специфика при цветовата гама?

- Да! Лично аз отидох към умбрата и сепията, за да разкажа едно минаване през времето. Не точно избледнялост, а времева история. Исках да не е ярко и наситено. Исках да има спомен за нещо, който в същото време е и конкретен.

- Доколко си повлиян от визуализацията на темата във филмите, които си гледал? Споменавайки „Пътят към София” на мен в съзнанието ми изплува сцената със замръзналите войници забили пушки в снега.

- Специално на картината, която правих от „Либерасион”, френски журнал изобразява тази сцена. Визуалната информация по принцип е най-големия обем информация в човешкото съществуване. С очите възприемаме околния свят. Визуалното повлиява директно. Мозъкът ни възприема и запаметява.Снимка

- Какво значи датата 3-ти март за теб?

- Като факт, България се появява отново на картата като държава. Ние си говорим на български и аз се радвам, че съм българин, въпреки трудностите в държавата ни. Ние сме народ с традиции и дух.

- Какво пожелаваш на българите в този ден?

Да са живи и здрави! Да зачитат историята си и да не забравят личностите отдали живота си за свободата ни. Нека да работим за държавата си. Аз се върнах в България с голям идеализъм след студентство в Санкт Петербург. Завърших две магистратури с отличие и избрах България. Ние трябва да си оправим къщичката, за да ни е хубаво тук. Движа се между много хора. Ходя на различни международни форуми. Забелязвам, че изкуството и културата са на втори план. Те държат цивилизацията. Не консуматорството. Духовното трябва да се зачита. Един лъв също има консумация, но няма цивилизация. Това са култура,  дух,  език, религия, обществени стуктури. Не само стадни-родови. Релно погледнато на 99 % живеещи в България им е трудно. На мен в такива моменти на безизходица, когато имам проблеми, които изглеждат нерешими ми помага тоз факт, че мога да творя. Знам, че ще оставя нещо след себе си. Аз съм вярващ и Господ ми помага. „Вярата умира последна”, казва Граф Монте Кристо. Вярвам, че ни очаква по-добро бъдеще. Вярвайте и вие!

Интервюто на Вяра Николаева с художника Николай Русев можете да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Депутатът от

Цончо Ганев: НСИ фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната

Според зам. председателя на НС и депутат от партия „Възраждане“ Цончо Ганев,   Статистическия институт под натиск на управляващите фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната. В обзорното предаване на РВ "Позиция" той заяви, че само скока цените на електроенергията би трябвало да вдигне инфлацията с няколко пункта,..

публикувано на 25.01.25 в 14:20
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Управляващото мнозинство саботира влизането на България в Еврозоната

Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20