Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един по-различен поглед към 3-ти март

2
Снимка: архив

3 март - датата, на която отбелязваме 140 години от подписването на Санстефанския договор и националния си празник.
Всички знаем както означава тази дата за нас, за да сме тук и сега. Да, юридически – макар и като васално княжество, България възкръсва на картата на Европа едва в края на юли 1878 г., но 3 март, или спазваме хронологията – 19 февруари по стар стил, се оказва далеч по-значим в националната ни памет.
Отвъд фанфарите и честванията, обаче, отвъд  тържествените маршове, развяването на националния ни флаг, рецитациите и българската музика, която ще слушаме, ние днес решихме да ви разкажем една по-различна история за трети март. Такава, за която трудно ще намерите дори и ред в учебниците по история. 
Един поглед към голямата дата, съставен от емоционалните разкази на хора, които пазят в семействата си малките истории на предците си, участвали в същото това освобождение, което честваме. 
Първият от тях е Чавдар Ангелов, историк, родом от Казанлък и понастоящем директор на националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа”.
Все още има непознати факти, свързани с войната. Непроучени са архивите в държави като Сърбия, Украйна, Румъния, Финландия, откъдето има войници. Почти непозната е и гледната точка на Турция към войната, казва директорът на националния музей Шипка – Бузлуджа Чавдар Ангелов.
Именно за един такъв подход - търсения в архивите, ще стане дума и сега.
Преди време, Атанас Сивков, един от наследниците на единственият опълченец роден във Варна – Георги  Минков Сивков, решава да поразрови семейните архиви.
Освен Георги Сивков след Освобождението на България във Варна се установяват много негови приятели от опълченските дружини. Сред имената на българските опълченци, свързани с Варна е и това на Иван Драсов.
Личност, която масово днес свързваме предимно с едноименната улица, макар че той все пак е хората, за които може да намерите и няколко реда в учебниците по история на гимназистите.
За неговите наследници, 3 март е изключителна дата, казва правнучката му – д-р Ружа Панчева.
Семейна история има и Христо Недялков, чийто баща като гвардеец е носил сабята на най-младия български опълченец и по-късно генерал-лейтенант Тодор Габарев.
Сред малко познатите факти от тогава е, че призивът на българските опълченци, с който те се биели на Шипка, след това става запазена марка на българската армия в останалите пет войни, в които тя участва до средата на 20-ти век. За това също няма да прочетете в учебниците или дебелите книги, но това си спомня от разказите на дядо си Александрина Спасова. 
Днес, тя е над 70-те, но все още помни гласа на дядо си Стоян Иванов Беслимов, който се включва в опълчението след преминаването на руската армия при Свищов. 
А, ние сме убедени, че ако разровим скриновете от едно време, преровим семейните снимки или дори пообиколим част от роднините си, всички ние ще се окаже, че имаме някаква семейна история, която да ни направи още по-съпричасти към моментите, на които най-често демонстрираме националната си идентичност и се присещаме откъде идваме.
Чуйте още в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
На брега

НА СВЕТЛО на 22 януари с Валерия Василева

По ваш сигнал проверка защо се бавят плащанията от държавата към социалните асистенти? Интерюв със заместник-кмета на Община Варна Снежана Апостолова. Дипломанти от Института за кулинарни изкуства във Варна представиха своите проекти под наслов „Иновация и креативност“. Правната комисия към Общински съвет-Варна даде положително..

публикувано на 22.01.25 в 13:44
Минути след изгрева, когато лъчите се къпят в морето

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 22 януари

Каква е съдбата на излезлите от движение автомобили, които все още са паркирани в много от варненските квартали – разговор по темата със зам.-кмета в Община Варна, Илия Коев; Репортаж от ул. „Д-р Пискюлиев“ във Варна, където от днес стартира асфалтиране на улицата, по която се извършваше ремонт дълго време. Това ще доведе до използването на..

публикувано на 22.01.25 в 06:13

НОВИЯТ ДЕН на 21 януари с Иван Барбов

„Сутрин като стана, нямам търпение да си легна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. На тези, които нямат търпение да превключат на честотите на Радио Варна когато станат, Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Недялко Добрев обещават приятни сутрешни емоции във времето от 6.00 до 10.30 часа. Сладко да ви..

публикувано на 21.01.25 в 05:59

На 20 януари в "От другата страна" по Радио Варна

Специално интервю с Melissa Bonny (AD INFINITUM, KAMELOT). Представяне на дебютния албум на UNTOLD STORIES " Wind and Memories" – разговор с Даниел Елисеев. Димитър Димитров за новия албум на АТЛАНТИК "Atlantic In The Ocean Of Metal". В предаването ще звучи музика на: NIGHTMARE, К.П.М.Д., MASTER, H.E.A.T, GBH, VALHALORE, ALIEN WEAPONRY и др...

публикувано на 20.01.25 в 14:25

Зимни приключения в село Страхил

Страхил е малко село в община Вълчи дол, близо до границата с област Добрич, както и до някогашната граница с Румъния. Населението на селото е едва 17 души, предимно възрастни хора.  Десетилетия назад обаче съвсем не е било така. Животът в село Страхил е процъфтявал, имало е работа и за младите. Нещо, което днес го няма.  Много често, когато..

публикувано на 18.01.25 в 08:32
Chart

#793 ТОП 20 (17.01-24.01.2025)

публикувано на 17.01.25 в 19:46

НОВИЯТ ДЕН на 17 януари с Иван Барбов

"Тайната на успеха е в това да започнеш", е казал големия писател Марк Твен. И какво по-хубаво от това да започнеш новия ден с чаша кафе и Радио Варна. При нас са интересните теми, актуалните новини и хубавата музика. Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Венци Фотев ви очакват във времето от 6.00 до 10.30 часа...

публикувано на 17.01.25 в 08:07