Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Илиева: Децата поне да изплакват зъбите си след хранене

Както нашите баби навремето са намирали точните думи, за да успокоят и лекуват, така и д-р Ася Илиева работи със съвсем нов подход при лекуването на млечни и постоянни зъби, който нарича "Лекувай с любов". За Радио Варна д-р Илиева разказа и даде своите съвети за зъбно здраве:

Идеята се появи от опита и обратната връзка, която имам от хората идващи да се лекуват при мен. Забелязах, че такова отношение на доверие, спокойствие, приемане и подкрепа към хората, им се отразява много благотворно. Лечебния процес се повлиява много добре и когато се елиминира усещането на страх, който като емоция е обратното на любовта в универсалното й определение, това благоприятства много тяхното излекуване.

Какво от старото отпада и какво ново въведохте в практиката си, така че на пациентите да им е по-добре?  

Когато използваме определени думи влагаме кодове в тях, съответно когато използваме правилните думи, можем да очакваме и по-добър резултат от едно лечение. Затова реших да използвам наместо клиника, болница или други подобни думички, думата здравница, която носи в себе си много добър смисъл. Също така с уют, атмосфера близка до домашната, по-различно и по-етично към природата на човека отношение, вкл. като не се ползват средства, които биха могли да бъдат вредни или токсични, елиминирани са всякакви химикали, които могат да алергизират. Искам да отправя един призив към всички колеги, да не усещат това като конкуренция, ако възприемат тази идея, да не се притесняват и да започнат да я прилагат и те в своите практики. Това би било благотворно за всички нас като общество. На 7 март събитието ще е ден на отворени врати и в 18 часа ще има лекция на тема "Профилактика".

Статистиката за стоматологичното здраве на българите в последните десетилетия звучи все по-отчайващо, увеличава се процентът на хората, които не поддържат зъбите си. Също и при децата се увеличава броят на пломбираните постоянни зъби. Как го обяснявате?

Мисля че, на първо място това е страхът, а не толкова финансовото състояние. Защото ако човек няма този страх, той може да идва много навреме и да оправя нещата, те да бъдат елиминирани още в най-ранен стадий и да не се стига до усложнения, които са по-значителни финансово като суми.

Вашите съвети за добро здраве на зъбите.

Като цяло световните тенденции, вкл. обявено от здравни организации по цял свят, че консумацията на свежи зеленчуци и плодове изключително много благоприятства и хигиената и доставянето на ценни микронутриенти за целия организъм, вкл. за зъбите.  Достатъчно е просто консумацията на краставица, морков, зеле, цвекло и други подобни свежи и алкализиращи храни, които нормализират киселинноста в устата и неутрализират възможността за кариеси. Особено важно е при малките деца, които посещават детска градина да бъдат подканяни преди следобедния сън да си изплакнат поне зъбите, защото в детските градини се консумират доста кашести храни и децата заспиват след това. Много често в този период в детската градина възникват кариесите и ако е възможно в менюто в тези заведения да се включат повече свежи зеленчуци. На всички слушатели на Радио Варна пожелавам да се отнасят съзнателно към своето здраве, когато трябва да постигнат някакво лечение.







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Радина Боршош

Радина Боршош: Да вляза в ролята на Ирина от "Тютюн" беше предизвикателство, тя е жена отвъд времето...

Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански.  "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...

публикувано на 12.11.24 в 08:10

Политологът Теодор Славев: Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство

Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..

публикувано на 11.11.24 в 20:10

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 11.11.24 в 08:35

Доц. Фоткова: Здравето на микробиома влияе на нервната система

Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..

публикувано на 10.11.24 в 12:12
бременност бременни жени

Една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие

Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември.  В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..

публикувано на 10.11.24 в 10:01
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00