375 хиляди микро и малки предприятия ще понесат финансовата тежест от последните промени в Закона за ДДС, коментира в предаването „POST FACTUM” Милен Стоев от Управителния съвет на Сдружение „Обединени бизнес клубове”. По предварителни изчисления само подмяната на един касов апарат струва 400-450 лева. За по-малките предприятия и за тези, които функционират в по-малките населени места, това е един сериозен бюджет. Гласуваната промяна не засяга касовите апарати, а по-скоро електронните системи, които се използват от различните търговци. За регистрираните по Закона за ДДС, подмяната трябва да стане до края на годината. Възможно е да има удължаване на срока, понеже министърът на финансите има шест месеца, за да направи необходимите корекции в Наредбата.
Стоев припомни, че предишната задължителна подмяна на касовите апарати беше въведена през 2012 година. Тогава търговците трябваше да ги сменят с такива, които имат терминал за директна връзка с НАП. Защо се налага отново промяна, след като и в предишния вид на Наредбата имаше достатъчно защитни механизми? Настоящите аргументи на финансовото министерство, че ще бори сивата икономика са съмнителни, понеже у нас всяка година има бюджетен излишък, така че "не можеш да твърдиш, че имаш несъбираемост на данъци, защото излишъкът се формира от по-големия процент събрани данъци".
Милен Стоев коментира опасността, че НАП ще има пълен контрол върху цялостната търговска дейност, т.е. във всеки един момент ще знае какви са оборотите, какво и кога се маркира. Въпросът е какво правим със защитата на информацията?Цялото интервю на Емилия Николова с Милен Стоев чуйте в прикачения файл:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..