Мария Кърджиева е на 26 години и вече помага на младите да изберат своята професия. Завършва Международни отношения в Лондон, специализира за Балканите, а от 2 години е образователен консултант във фирма с офис във Варна. Нейната мечта, както на повечето млади хора, били компютрите, но тъй като не наследява математическите способности от родителите, избира нещо също толкова сериозно - право. То обаче се оказва много сериозно, и тогава ...лети за Лондон...Оттам започва пътя на собственото израстване ....
Мария Кърджиева:
Исках да зная повече за отношенията между държавите, външната политика и интереси.
Сега наредихте ли вече пъзела?
Малко. Проблемът с международните отношения, е че има много теми и сфери, които са интересни, но са много динамични. Това е област за хора, които търсят новости. Всеки ден има по нещо ново, което трябва да бъде анализирано...
Как изглеждат днес международните отношения през очите на един 25-годишен българин?
Динамични. Отново стават актуални проблеми отпреди 70-80 години ...
Проблемите на Балканите не са решени в последните 100 -150 години...
Няма и да се решат. Това е моята специалност. На Балканите има заложени дълбоки етнически и национални конфликти, които при нашата неспокойна народопсихология ....Може би добросъседство, но дотам. Надявам се с разширяването на ЕС да се отворят нови пазари, както за бизнес, така и за обучение...
Обучението в Лондон на Вас самата какво Ви даде?
На първо място - самостоятелност. Когато си сам, се научаваш на много неща, включително да переш и да готвиш, което е много важно...
За първи път излизах навън за по-дълго време. Успях да се науча на самостоятелност, как да си разпределям времето, как да уча...Трябва да можеш да ставаш сутрин в 8 или 9 часа, да си адекватен през целия ден, да успяваш да поставяш приоритети в задачите и смятам, че в Лондон се научих на това.
А в България на какво се учите?
На търпение.
И още за уроците в Лондон и родината, за перспективите на младите - от интервюто на Габриела Гаврилова с Мария Кърджиева:
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..