Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Поне седмица е необходима за адаптация при смяната на часовото време

Автор:
Снимка: pixabay.com

Хората, които страдат от безсъние и които са по-изнервени и тревожни, по-трудно се адаптират към преминаването към лятно или зимно часово време, коментира за БТА психологът доц. Маргарита Бакрачева. Според нея влиянието основно се отразява в това да свикнем към смяната на часа за ставане. Психологът обаче отбелязва, че при лятното часове време има позитивен момент, който улеснява организма да приеме промяната. Сега се радваме на по-продължителен ден - светлината и слънцето са естествен антидепресант, които карат хората да се чувстват по-добре, обяснява тя. Единственото негативно е настройката и периодът, необходим за нея, което и работодателите трябва да отчетат поне една седмица адаптация, докато организмът се настрои към новия режим, казва експертът и предупреждава, че не е реалистично да очакваме и сами да се опитваме да бъдем 100 процента адекватни. Организмът сам ни показва темпа, с който е готов да се адаптира към промяната и е добре да му отдадем необходимото време.
Въпреки това, промяната в този случай е по-позитивна, тъй като идва новият сезон на раждане, е мнението на психолога. Пролетта носи положителни емоции и ако говорим обикновено за есенна депресия, то по-скоро говорим за пролетна умора, което е значително по-различно като акцент, посочва доц. Бакрачева. Усмивката от напъпилите листа на дърветата, цъфналите цветя, по-топлите дни ни стимулират да посегнем към по-леки и шарени дрехи, да имаме по-голямо желание да прекарваме повече време навън. Това възобновява желанието ни да излизаме и да прекарваме повече време с близки и приятели, което е основен фактор, за да се чувстваме по-добре и по-щастливи.
Надали има една тема, по която да не можем да намерим разнопосочни изследвания - така например някои статистики сочат, че при лятното време намалява броят катастрофи и инциденти по пътищата, според други промяната води до силни негативни психически изживявания, коментира доц. Бакрачева. Тя обаче съветва да се фокусираме основно върху положителния факт - по-дълъг ден, повече топлина и слънце, които ни правят поне малко по-щастливи, без да полагаме усилия. Въпреки че зимното време е астрономическото и се свързва с по-близкото до организма, в чисто психологически план раждането на новия живот е съпроводено с нова надежда и нови емоции, отбелязва психологът. Колкото и да е различна степента, в която времето влияе на хората, няма човек, който да не отчита като специфичен барометър това, което се случва. В някои северни държави има свободни часове и дни от работа, когато има слънчеви дни, а в Япония има специални дни за почитане на пролетта - всичко това е показателно за култа, който всички споделяме към зараждането на нов живот, нови мечти, нови обещания, коментира доц. Бакрачева. Тя припомня, че 20 март е Международният ден на щастието и казва, че е добре да си спомним, че любовта и усмивката в очите на другите е това, което ни прави максимално щастливи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Добричка обмисля нов референдум за ветропарковете

Община Добричка обмисля инициирането на нов референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. Припомняме, че през 2024 г. общинската администрация подготвяше провеждането на референдум, заедно с парламентарните избори на 27 октомври, който беше отменен ден преди датата за местното допитване...

публикувано на 12.02.25 в 16:32

В два козметични салона във Варна откриха опаковки ботокс и хиалурон, проверките продължават

В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..

публикувано на 12.02.25 в 15:35
Снимката е илюстративна

Изграждат кабинети в училищата в община Балчик

Предстои из­граж­да­не­то на два STEM ка­би­не­та в Основно учи­ли­ще "Антим I" в Балчик. Еди­ният ще бъ­де по ма­те­ма­ти­ка и ин­фор­ма­цион­ни тех­но­ло­гии за 5-7 клас, а дру­гият - по при­род­ни нау­ки за де­ца­та от на­ча­лен курс, съоб­щават от учебното заведение. Два­та STEM ка­би­не­та по проект "Из­граж­да­не на учи­лищ­на STEM сре­да" са на..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Сдвояваме е-здраве и в аптеките

И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Всеки трети ученик в Балчик с наднормено тегло, увеличават се децата със СОП

В об­щи­на Бал­чик има 11 дет­ски гра­ди­ни, в които са об­хва­на­ти об­що 572  де­ца. Всич­ки­те шест учи­ли­ща в об­щи­на­та са сре­дищ­ни и в тях се обу­ча­ват 1264 уче­ни­ци от пър­ви до 12. клас. Цен­тъ­рът за спе­циал­на об­ра­зо­ва­тел­на под­кре­па (ЦСОП) с ин­тер­нат "Ака­де­мик То­дор Са­мо­ду­мов" - се­ло Кра­не­во е преоб­ра­зу­ва­но­то..

публикувано на 12.02.25 в 13:36
Снимката е илюстративна

На първо четене НС одобри забраната на реклама и продажба на вейпове

Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози,  продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози,  предаде БНР.  ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..

публикувано на 12.02.25 в 12:25
Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия

Веска Събева: Унизително е да се молим, за да намерим от чужбина липсващи у нас лекарства за епилепсия

На 24 февруари ще е второто заседание по делото на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия срещу министъра на здравеопазването заради липсващи лекарства за епилепсия. Това дело е образувано след колективен иск, към който се присъединяват все повече пациентски организации, включително и от Варна. Министърът на здравеопазването коментира, че..

публикувано на 12.02.25 в 11:10