Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петиция за българския език влезе в Европейския парламент

Снимка: БГНЕС

Асоциацията на българските училища в чужбина внесе в Европейския парламент петиция, в която настоява българските деца, които живеят в чужбина да могат да полагат изпит и по български език. Българският е от езиците, които не могат да бъдат избирани като чужд език в Европейския съюз. Избираеми езици са само английски, френски, немски, испански и италиански. Петицията има за цел да защити т. нар. „малки“ езици, сред които попада и българският, и да улесни запазването на връзката между учениците в чужбина и родния им език.

Камелия Конакчиева от "Асоциация на българските училища в чужбина" коментира в предаването "POST FACTUM" : "Европейската комисия подготвя предложения във връзка с изучаването на езици, но и във връзка с това всяка държава да може признае познанията по по-рядко използваните езици и навсякъде, където се намират учениците да могат да покажат знанията си, за да не се чувстват несправедливо ощетени спрямо останалите си европейски другарчета".

Като основател на българското училище в Париж "Св. Св. Кирил и Методий" Конакчиева уточнява, че "Франция е сред държавите, които дават възможност за изпит по български от дълги години, но този изпит е факултативен, носи много по-малко точки, отколкото други езици, а и не всички ученици от последната година на средното им образование могат да го държат. Ирландия е държавата за пример, понеже там всички ученици могат да държат изпити по европейските езици в края на средното им образование, независимо дали са преподавани или не. Различни са механизмите в държавите. В Унгария например се приема да се пишат сертификати в дипломите по всички езици. На европейско ниво държавите биха могли да се разберат какъв механизъм им е по-удобен и чрез административна мярка да решат как да се вписват познанията по езиците в дипломите"

Евродепутатът Светослав Малинов е инициатор на дискусията в Комисията по петиции. Той ще настоява въпросът да бъде обсъден и в пленарна зала. Българските евродепутати от различни политически групи подкрепиха петицията. Комисията по петиции взе решение следващите стъпки по петицията да се осигурят чрез съвместна работа с комисията по култура и образование на Европейския парламент.

Българското образователна министерство също застава зад инициативата. Предстои тя да бъде включена в бъдещите проекти на председателството, а и след това. Според Камелия Конакчиева обаче  "просветното министерство нямаше конкретни мерки по мярката за взаимно признаване на езиковите познания".

Петицията продължава да бъде отворена:

https://examinations.ie/index.php?l=en&mc=ex&sc=eu

Цялото интервю на Емилия Николова с Камелия Конакчиева чуйте в прикачения файл:









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зеница Филипова

Зеница Филипова: Бог ще посочи правилния духовен водач на България!

Зеница Филипова работи в храма "Свети Атанасий" във Варна. Тя е от първия випуск жени богослови, тогава ректор  на духовната академия е бил патриарх Неофит. Нейни състуденти са митрополитите Николай и Наум.  По професия е учител, филолог, но на 40 години решава да се посвети на богословието и на служението на Бог. Надява се коментарите за..

публикувано на 29.06.24 в 12:25

„СИГНАЛ Symphonic“ с премиера във Варна

Група Сигнал представя за първи път във Варна програмата „СИГНАЛ Symphonic“ заедно с Русенска филхармония .  Проектът бе представен с грандиозен успех в Зала 1 на НДК в края на миналата година по повод творческия юбилей на бандата и включва най-големите  ѝ  хитове в нов и различен вариант. Повече за предстоящото събитие може да чуете в прикачения..

публикувано на 28.06.24 в 08:10
Петър Ганев

Петър Ганев: Важно е дали чисто политически запазваме курса към еврозоната

Европейската комисията смята, че България не изпълнява условията за приемане на еврото по отношение на ценовата стабилност - това гласи доклад на комисията за конвергенцията на страните-членки, които предстои да въведат единната валута. Предвид оценката в доклада, страната ни няма как да въведе единната валута в началото на следващата година.  В..

публикувано на 27.06.24 в 09:25

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян"

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян". "Това е мое желание отпреди няколко години. Харесвам романа на Елин Пелин, защото дава много интерпретативни възможности. Сценарият на филма ще е заедно със Захари Карабашлиев - инициатор на проекта", съобщи за Радио Варна режисьорът Явор Гърдев.  Проектът има частично финансиране от Националния филмов..

публикувано на 27.06.24 в 08:10
Георги Тошев

Георги Тошев за Татяна Лолова: Тя беше човек, избрал да бъде от страната на светлината

Във философията на Татяна Лолова, в нейния начин на мислене, открих много подходящи парченца живот, чрез които съм си помагал в трудни ситуации. Това каза в интервю за Радио Варна журналистът Георги Тошев. Във Варна той беше водещ на вечер, посветена на голямата ни актриса, под надслов "Празнуваме Татяна Лолова". Събитието бе в рамките на театралния..

публикувано на 26.06.24 в 08:25

Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG): Винаги трябва да си професионалист

Интервю с Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG) В   края на тази седмица на 30 юни срещу 1 юли на много места в страната ще бъде посрещнат единственият и неповторим Джулай морнинг. На Камен бряг по традиция също ще има концерт. Тази година там ще бъдат и ERIDAN с вокалиста на Michael Schenker и BLACK SWAN Robin..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15