Това споделя варненският художник Веселин Костадинов, който откри изложба в Градската художествена галерия " Борис Георгиев". Творецът е скулптор, който изразява идеите си с различни материали. Член е на Международната асоциация за пластични изкуства и има много участия по света. Стреми се никога да не се повтаря и се опитва да постигне съвършенството на истинските майстори, а такъв за него е Микеланджело.
Провокацията е огромна и тя идва и отвътре, и отвън. Това е пътя към съвършенството и красотата. Аз съм малко ретрограден художник. Не приемам да правя компромиси в името на грозното или на някакви концепции. Моят смисъл на живота и на изкуството е търсенето и откриването на красотата във всичките й форми. Когато на човек стените са тесни, търси пространство.
За Вас наистина ли стените са тесни?
Не само че са тесни, но и когато мислех за изложбата, стигнах до идеята, че в нея има нещо сюрреалистично, защото създавам много клетки. Преди 20 години аз започнах да създавам ажурни структури, като клетъчни. Така узрях за идеята, че може би това е някаква клетка, ограда, която цял живот е била около нас. Желанието за излизане от клетката... Тези разсъждения витаят в съзнанието ми дълги години...
След като пространството ни затваря, как мислите да го разчупите?
Чрез силата на духа. Даже една от идеите за име на изложбата беше да се нарича "Антигравитация". Говоря за гравитация на духа, която ни притиска, която не дава възможност на артистичния дух да витае във Варна, да срещаме и хората. Спомнете си какво беше "Вулкан", какво беше около театъра...Комуникацията между актьори, художници, писатели...
Сега не е точно така?
Сега го няма. Няма място, където тези хора да се събират.... Духът се загуби.
Варна има нужда от дух. Това е артистичен, свободен град. Един град на брега на морето, както казва Хемингуей, не е провинция. А ние с гравитацията и материалното го превръщаме все повече в провинция...
Като творец съм сигурна, че си задавате въпроса: "защо това се случва?"
Времето е такова...Пазарна икономика. Хората все повече се интересуват от пари, но животът не е пари. Не е в това да натрупаме материално имане, а в духовното развитие на човека и обществото.
Обществото е едно надграждане. При нас едно прекъсване за 5 века, след това за още 70 години...
Има нужда от осъзнаване мястото на всеки. В Библията всички са равни. Това, че някои има няколко милиона или милиарди, не го прави повече човек...
Какво ще видим в изложбата?
Живопис, рисунки, експерименти...Аз не робувам на това, че художникът трябва да прави цял живот едно и също, за да бъде разпознаваем. По време на моите изложби във Франция, французите ми казваха : "Не се сравнявай с този или онзи, сравнявай се с най-големите". За мен този голям е Микеланджело. Титанът на архитектурата, скулптурата, живописта.
Тези неща, които тук изглеждат нови, са технологии, които се правят по света...
Каква е техниката?
Ламарина, но с друго качество...
Но има и мои неща. Като "Обелиска", който е с един хубав текст : " Пролетта дойде. Избуяха младите крака. Животът е хубав".
Метафора да търсим ли?
Всичко може да се търси. В изкуството нещата никога не са буквални и никога не са случайни.
Цялото интервю с художника Веселин Костадинов може да чуете тук:
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..