Международен ден на хумора, шегата и лъжата отбелязваме днес. Различни са версиите за произхода на този празник. Смята се, че празникът идва от Древен Рим - там в средата на февруари празнували деня на Глупците. Друга версия за началото е от Неапол. Крал Монтерей получил риба по случай спирането на земетресението там. След година владетелят поискал точно същата риба. Такава обаче не намерили и готвачът приготвил друга, която много приличала на предишната. И макар, че кралят познал подмяната, той не се разгневил, а дори се развеселил. Оттогава станали обичайни шеги и лъжи на 1-ви април. Но от къде точно произлиза този празник, със сигурност не се знае. В Нова Зеландия, Великобритания, Австралия и Южна Африка шеги се правят само до обяд. Всеки, който се пошегува в друго време от деня получава псевдонима "Априлски глупчо". В Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегата властва през целия ден.Иранците си правят шеги на 13-ия ден от Персийската Нова година, който се пада на 1 или 2-ри април. Празникът се нарича "Сиздах Бедар" или празникът на природата, който се е празнувал още през 536 г. пр.н.е. Това кара мнозина да вярват, че Първоаприлският ден на шегата се е зародил от тази традиция. Според фламандския обичай децата заключват своите родители и ги пускат само, когато те обещаят да им дадат лакомство. На този ден по времето на династията Чосон в Корея било позволено царското семейство и придворните да се шегуват помежду си. Това бил първият снежен ден от годината. Хората се замеряли със снежни топки и после давали фалшиви оправдания. Уцеленият със снежна топка се смятал за "губещ" и трябвало да изпълни едно желание на човека, замерил го със сняг. В Германия и Австрия считат 1 април за нещастен ден, а родените на този ден за хора без късмет. В Шотландия 1 април е ден на кукувицата, тъй като там птицата е символ на глупостта. В Полша този ден е изпълнен с шеги, вицове и закачки. Дори държавните институции си позволяват да лъжат, а важната работа се отлага за друг ден. Днес дори да станете за смях - няма лошо. Смехът е здраве! Да разсмиваш хората е мисия, която варненецът и комедиен актьор Кръстю Лафазанов от години е приел за своя. На сцената най-важното за него е да вижда усмивките по лицата на хората, а удовлетворението от това, че е подарил дори 1 минута смях на някого е незаменимо. За своята мисия, превърнала се в професия Лафазанов разказва още:
Бронзов скулптурен портрет на поета и преводач Петър Алипиев беше поставен и осветен на тържество в къщата-музей на Шандор Петьофи в Унгария на 17 май т.г.. Мемориалният знак е дело на големия арненски скулптор и личен приятел на Петър Алипиев, Альоша Кафеджийски. Памутникът е дарение от Община Варна с решение Общинския съвет в морската столица...
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Изложба живопис представя в Галерия 33 от 5 до 30 юни във Варна Ралица Стоицева. Откриването на експозицията ще бъде от 16 до 19 часа в галерията на ул. "Габрово"2А. Като джаз в картина – това е усещането, което изниква пред платната на Ралица Стоицева. В нейната нова изложба художничката продължава да развива своя уникален визуален език –..
До 27 май 2025 Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя третото издание на изложбата “Нова българска типография”. Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Включени са над 60 автори от различни области на..
Писателят Коста Радев е носителят на голямата награда „Варна“ за 2025 година. Решението беше взето от Общинския съвет на 24 април с пълно мнозинство. Коста Радев е отличен за цялостно творчество. Той е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги. Коста Радев е роден на 26 септември 1946 г. в София. Завършва българска филология в..
Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..