Христос Воскресе! Воистина воскресе!
Навръх Великден ще ви разходим из китните провадийски селца Добрина и Манастир. Ще ви запознаем с хората, с които се срещнах седмица преди празника – кметицата на с. Добрина Димитричка Дичева и Минка Великова – председател на НЧ "Илия Добрев 1899" в с. Манастир.
Добрина̀ е село в Североизточна България, намира се в община Провадия, Варненска област. Отстои на 4 км източно от град Провадия. Селото е разположено в източното подножие на Провадийското плато, в Дунавската хълмиста равнина. Село Добрина има многовековна и богата история. Районът му е бил населяван още от античността.
По високия баир от провадийския път се открива живописната картина на крепостта Овеч и така стигаме до село Добрина. Там кипи живот по празници и през есента, когато се провежда традиционен фолклорен фестивал „Селото на орехите пее". Това ни разказва кметицата Димитричка Дичева. В село Добрина живеят няколко чужденци. Избрали са това селце заради хубавия въздух, тишината и спокойствието. Това ми разказват семейство Хаас, които от октомври миналата година живеят постоянно в с. Добрина. Живяли са няколко години в Банско преди да дойдат тук, а иначе са от Мюнхен. За съжаление понякога и репортерът прави грешка. В бързината да не пропусна и тези събеседници, защото други не откривам, забравям да натисна червения бутон за запис. Така е уви - и репортерът е човек и нищо човешко не му е чуждо, затова преразказвам накратко какво си говорихме с германците от Мюнхен.
„Трябва да сте безкрайно щастливи, че живеете в такава страна, с толкова много блага. Имате си хубава природа, земя. Хората са добри. Имате онова спокойствие, което липсва в голям град като Мюнхен, например, споделя госпожа Хаас. Трябва да се гордеете с това, което имате, добавя тя и да го обичате. Срещаме се пред читалището в с. Добрина. Идват със съпруга й, за да разгледат музейната експозиция. Вълнуват се много, защото идват за първи път в читалището. Пожелаваме си приятен ден и обещават да ни гостуват във Варна, а аз че ще се върна, за да им гостувам и на тях някой ден ......
Тръгваме си от с. Добрина с усмивка, защото ни посрещнаха и изпратиха като добри гости. По пътя към следващото село от нашата обиколка, с. Манастир, се преплитат ореховите дървета. Картината си струва да се види на живо. Човек може да си отпочине в път из тези малки местенца.
Манастир е едно от най-живописните села в община Провадия. Читалището на селото притежава една от най-богатите етнографски сбирки в целия регион. В нея са съхранени носии, предмети от бита, обичаите и традициите.В непосредствена близост до селото е скалния манастир “Кара пещера”, както и няколко антични селища от II-IV век, тракийско светилище и три тракийски могили. Много от ценните находки, намерени в близост до тези селища също се съхраняват в местното читалище. Гостоприемните жители на село Манастир се гордеят със своята богата история и очакват гости, за да им покажат и разкажат за своето село. С любов, като истински българи! Така ме посреща госпожа Минка Великова, председател на НЧ "Илия Добрев 1899" и съпруга на кмета Стоян Георгиев. Усмихната и ведра жена, любезен домакин на нашия екип в с. Манастир. Вевежда ни в живота и бита някога и днес, когато в селото има само два частни магазина, няма тото-пункт, няма и забавление навън за децата, защото площадката е стара. Нищо от някогашното китно селце не е останало днес, споделя госпожа Великова. Разрушен е и едновремешния магазин на КООП търговия, огромният ресторант, в който са се правили големи сватби и тържества, няма го дори училището - камъните от него са отнесени в новоизграждащия се в близост Исторически парк. Това не пречи на Минка Великова да се усмихва. Няма търпение да ни покаже онова, с което читалището се гордее днес - историята на с. Манастир, съхранена от жителите му и най-красивата експозиция от народни носии, които жените обличат по празници. Днес ще се извие "Манастирско хоро" на мегдана в селото в 13.30ч., а красивите дами ще се нагиздят с автентичните носии, за да се хванат на хорото, добавя Минка Великова и кани всеки, който обича традициите да ги навести и да потанцува с тях.
Завършва нашата разходка навръх Великден в две от красивите и много приветливи селца Добрина и Манастир. Хората, макар и малко там са усмихнати и си обичат родното място. Обичайте и вие вашите родни места и ни поканете, за да разкажем и за тях. Екипът на предаването Радио Варна представя за селото – Нина Милошевич, Данчо Вълков и Герасим Старчев, ви пожелават светли и щастливи Великденски дни!
Цялото предаване може да чуете в прикачения звуков файл:
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..