Отговорът е в историята за клинична смърт, преживяна от клисаря на храм в Киев, публикуван в новия брой на "Амвон". Ще цитирам част от разказа, със съкращения :" Оттам реално се вижда всичко за всеки човек: какво представлява, какво носи в сърцето си, за какво мисли, всичките му страсти. Сто години са като един миг... Ангелът каза, че Бог обича всички и желае спасението на всеки. Господ не забравя нито една душа... Някъде отгоре се чуваше прекрасна песен.... Приличаше на Трисвятото : "Свети Боже, Свети Крепки, Свети Безсмъртни"... Там уханията са толкова приятни, че дори да съберем всички благоухания на Земята, не бихме получили същите... Там това, за което мислиш, е и това, за което говориш. Всичко излиза от душата ти и то с невероятна лекота... Лексиконът на Ангелският език съдържа много повече думи, от нашия на Земята. Ангелският език е необикновено красив. Аз говорих на него и го разбирах прекрасно...И не съществува въпрос, на който не може да се отговори". Пълният разказ на Александър може да прочетете в списание "Амвон" .
Новите броеве на списанията на храм "Свети Атанасий" - Варна ще получат миряните след литургията за Възкресение. По традиция от тях вече са изпратени за много български общности в страната и чужбина, от тях ще получат и децата в неделните училища във Варна.
В детско списание „Камбанка” са публикувани разкази и приказки, придружени от красиви илюстрации. В рубриката „Истински истории за доброто” е „Маминият кръст” – историята на една майка на четири деца, която по цял ден е ангажирана с домакинство и грижи, а нощем почти не спи заради бебето. И когато споделя за умората с най-голямото дете, което посещава неделно училище, то разказва поучителна история за кръста на всеки човек...
Никола Ракитин в разказа „Великденско яйце” напомня за великодушието на нашите баби, които с доброта и смирение учат децата на вяра и откровеност. Страничките, подготвени от ставрофорен иконом Дончо Александров, разказват за молитвата към Света Богородица и защо се кади с тамян, публикувани са няколко притчи и българската народна приказка „Слепият и куцият” – историята на двама души, които имали телесни проблеми, но се разбирали добре и успели да преминат през буйната река с разбирателство и съгласие. В брой първи на година 7 от „Камбанка” може да прочетем житието на Св. Мария Египетска в картинки, интересен материала за Иверската икона на Божията майка, библейският разказ за Самсон. На страницата „Светли имена” научаваме за делото на Иван Момчилов, учител и автор на много учебници, и за арх. Петко Момчилов, автор на сградите на Варненската и Великопреславска митрополия и Варненския археологически музей. Провокация за младите читатели са оцветяване на картинки, интересни мисловни задачи, откриване на разлики, кръстословица и занимателни игри.
Двама свещеници от храм „Свети Атанасий” пишат в този брой – „Чудото на християнската съвест” на протойерей Ясен Шинев, който цитира думите на авва Доротей : ” Когато Бог сътворил човека, Той вложил в него нещо божествено, нещо като мисъл, която просвещава ума и му показва кое е добро и кое е зло – това е съвестта”, както и на Св. Теофан Затворник : „Който е в мир със съвестта си, той е в мир и с Бога”.
С цитат от „Еклесиаст” започва ставрофорен иконом Дончо Александров темата за времето : „Всичко си има време, време има за всяка работа под небето”. И почти в края припомня думите на Христос : „И тъй, бъдете будни, понеже не знаете в кой час ще дойде Вашият Господ”. За слушателите на Радио Варна - отец Дончо :
Миряните ще получат новите броеве на „Амвон” и „Камбанка” след вестта за Христовото Възкресение. Списанията се издават с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан от енорията при храм „Св.Атанасий” град Варна. Разпространяват се безплатно.
Седем артефакта от музей "Старинен Несебър" са включени във временна експозиция "По вълните на Черно море през хилядолетията". Изложбата ще бъде представена на сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република..
Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно..
И днес ще има безплатно кино на открито в Балчик. Филмите "Гунди" и "Клопка" ще бъдат прожектирани на 7 юли на автокино пред супермаркет ABC. Прожекциите са безплатни и се осъществяват с подкрепата на Община Балчик. Началото им е от 21.30 часа. Влизането на автомобилите ще започне час по-рано.
Варненската група SoulFever се утвърди на българската музикална сцена с разнообразното си звучене, което към основата на рока добавя елементи на поп и джаз. Музикантите имат зад гърба си 7 издадени песни, като най-новата от тях - "Сетива", направи премиерата си преди дни. Както винаги, музиката на песента е общо дело на цялата група, а..
Самостоятелна изложба живопис представя до 22 юли във варненската галерия "Ларго" изтъкнатият български художник Васил Стоев. Експозицията е озаглавена "Висок хоризонт" и представя най-новите творби на пловдивчанина, създадени специално за представянето му в морската столица. Идеята за заглавието на изложбата идва от картина, включена в нея...
Намериха решение за една обща билетна каса за посещения в Двореца в Балчик. Министърът на културата Мариан Бачев и ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев проведоха среща в Министерството на културата, съобщават оттам. За да се облекчат туристите и да не им се налага повече да закупуват билети за двата различни обекта..
До 20 август в Арт Галерия "LePapillonе" художникът Пламен Монев представя живописни картини и акварелни творби. Експозицията „Флора“ е първа част от проекта „Флора и Фауна“ и обобщава творческите търсения на автора през последната година. Природата винаги е присъствала в произведенията на Пламен Монев - майсторски пресъздадени пейзажи, любими..