Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как общуват и какво пеят в рая?

Снимка: Радио Варна, Г.Гаврилова

Отговорът е в историята за клинична смърт, преживяна от клисаря на храм в Киев, публикуван в новия брой на "Амвон". Ще цитирам част от разказа, със съкращения :" Оттам реално се вижда всичко за всеки човек: какво представлява, какво носи в сърцето си, за какво мисли, всичките му страсти. Сто години са като един миг... Ангелът каза, че Бог обича всички и желае спасението на всеки. Господ не забравя нито една душа... Някъде отгоре се чуваше прекрасна песен.... Приличаше на Трисвятото : "Свети Боже, Свети Крепки, Свети Безсмъртни"... Там уханията са толкова приятни, че дори да съберем всички благоухания на Земята, не бихме получили същите... Там това, за което мислиш, е и това, за което говориш. Всичко излиза от душата ти и то с невероятна лекота... Лексиконът на Ангелският език съдържа много повече думи, от нашия на Земята. Ангелският език е необикновено красив. Аз говорих на него  и го разбирах прекрасно...И не съществува въпрос, на който не може да се отговори". Пълният разказ на Александър може да прочетете в списание "Амвон" .

Новите броеве на списанията на храм "Свети Атанасий" - Варна ще получат миряните след литургията за Възкресение. По традиция от тях вече са изпратени за много български общности в страната и чужбина, от тях ще получат и децата в неделните училища във Варна.

Снимка В детско списание „Камбанка” са публикувани разкази и приказки, придружени от красиви илюстрации. В рубриката „Истински истории за доброто” е „Маминият кръст” – историята на една майка на четири деца, която по цял ден е ангажирана с домакинство и грижи, а нощем почти не спи заради бебето. И когато споделя за умората с най-голямото дете, което посещава неделно училище, то разказва поучителна история за кръста на всеки човек...

Никола Ракитин в разказа „Великденско яйце” напомня за великодушието на нашите баби, които с доброта и смирение учат децата на вяра и откровеност. Страничките, подготвени от ставрофорен иконом Дончо Александров, разказват за молитвата към Света Богородица и защо се кади с тамян, публикувани са няколко притчи и българската народна приказка „Слепият и куцият” – историята на двама души, които имали телесни проблеми, но се разбирали добре и успели да преминат през буйната река с разбирателство и съгласие. В брой първи на година 7 от „Камбанка” може да прочетем житието на Св. Мария Египетска в картинки, интересен материала за Иверската  икона на Божията майка, библейският разказ за Самсон. На страницата „Светли имена” научаваме за делото на Иван Момчилов, учител и автор на много учебници, и за арх. Петко Момчилов, автор на сградите на Варненската и Великопреславска митрополия и Варненския археологически музей. Провокация за младите читатели са оцветяване на картинки, интересни мисловни задачи, откриване на разлики, кръстословица и занимателни игри.

СнимкаВеликденския брой на списание  „Амвон” е първи от 14-тата година от неговото издаване. Включени са различни теми, най-вече преводни от руски език:  „Пророчества за Христовото Възкресение”,  „Ожени се, за да промениш самия себе си” от архимандрит Андрей Конанос, „Да живееш с надежда в Бога” от Килимарския митрополит Атанасий, „Кариеристи, работохолици и Св. Антоний”, „Депресията и може ли тя да бъде възможност”, „Как Джон Ленън бе победен от Иисус Христос”, „Доверието към Бога” – съвети на Атонските старци, „Покаянието на цар Манасия” от архимандрит Клеопа Илие,  „Близко или не съвсем?” от игумен Нектарий Морозов, „Казва ли Библията истината?”.

Двама свещеници от  храм „Свети Атанасий” пишат в този брой – „Чудото на християнската съвест” на протойерей Ясен Шинев,  който цитира думите на авва Доротей : ” Когато Бог сътворил човека, Той вложил в него нещо божествено, нещо като мисъл, която просвещава ума и му показва кое е добро и кое е зло – това е съвестта”, както и на Св. Теофан Затворник : „Който е в мир със съвестта си, той е в мир и с Бога”.

Снимка

С цитат от „Еклесиаст” започва ставрофорен иконом Дончо Александров темата за времето : „Всичко си има време, време има за всяка работа под небето”.  И почти в края припомня думите на Христос : „И тъй, бъдете будни, понеже не знаете в кой час ще дойде Вашият Господ”. За слушателите на Радио Варна - отец Дончо :


Миряните ще получат новите броеве на „Амвон” и „Камбанка” след вестта за Христовото Възкресение. Списанията се издават с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан от енорията при храм „Св.Атанасий” град Варна. Разпространяват се безплатно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Знаме на 46-ти Пехотен Добрички полк

Изложба разказва за първи път историята на 46-ти Пехотен Добрички полк

Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..

публикувано на 17.05.25 в 15:34

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 17.05.25 в 08:35

ММФ "Варненско лято" с амбициозна програма в навечерието на своята 100-годишнина

От 21 юни до 17 септември жителите и гостите на Варна ще се насладят на изпълнения на европейски оркестри и световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и утвърдени български музиканти.  Откриването на фестивала "Варненско лято" ще бъде под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор..

публикувано на 16.05.25 в 14:02

Събития в Двореца за Европейската нощ на музеите в Балчик

От 16 май до 30 май в галерия "Тихото гнездо" на Двореца в Балчик гостува изложба живопис на Паруш Парушев. На 17 май /събота/ от 9 до 17:30 ч.,във връзка с Европейската нощ на музеите, ДКИ КЦ „Двореца“ предоставя свободен достъп на всички свои посетители до Холограмата на кралица Мария Единбург, която се намира във вила „Тихото гнездо“. Посетителите..

публикувано на 16.05.25 в 13:52

Национална археологическа конференция с над 20 доклада в Балчик, отворена за любознателните

Над 100 археолози и повече от 20 доклада ще бъдат част от 63-ата Национална археологическа конференция, на която тази година Балчик ще бъде домакин от 27 май до 31 май в Мелницата. Конференцията ще бъде открита официално в първия ден вечерта от доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, Николай Ангелов – кмет на община Балчик, доц. д-р..

публикувано на 16.05.25 в 13:49

"Слънчеви рисунки“ - Варна събира детски таланти в цвят и звук

На 17 май деца от Варна ще могат да изразят своето творчество и въображение чрез рисуване върху сюжетите от песни. Идеята на проекта „Слънчеви рисунки“ е да обедини музиката и визуалното изкуство, създавайки хармонична симбиоза между двете форми на изразяване. Създадените от Доно Цветков песни за деца, основно по стихове на Райна Пенева, Петя..

публикувано на 16.05.25 в 11:21

„Провадийската чаршия в началото на 20 век“ – непоказвани експонати в Европейската нощ на музеите

Непоказвани досега предмети, снимки, документи, афиши и плакати представя в най-новата си изложба Историческият музей в Провадия. С експозицията „Провадийската чаршия в началото на 20 век“ местната институция се включва в Европейската нощ на музеите. Изложбата включва много предмети от миналото, които са били в дюкяните на централната  улица и..

публикувано на 16.05.25 в 09:40