Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да покориш Рим като маратонец

| обновено на 18.04.18 в 11:14
8
Близо до финала на Maratona di Roma
Снимка: Maratona di Roma
Варненката Нора Вакарелова покори любимия си град Рим като маратонец. Преди дни тя се завърна с медал за участието си в традиционния международен маратон на италианската столица. Тя е историк по образование, дизайнер на дрехи по занимание и любител на колоезденето и бягането за удоволствие. В студиото идва с медала от участието на гърдите си:
Снимка
Какви са емоциите след такова маратонско бягане?

Това, което мога да кажа като първоначално усещане беше невероятната вълна от собственото удовлетворение, което човек може да изпитва, когато разкрие за първи път възможностите и силите на собственото тяло. Но те не са само физически. Да, краката бягат, но в крайна сметка мозъка и психиката са тези, които те държат! Особено след един по-продължителен километраж. На мен за първи път ми се случи да пробягам толкова дълга дистанция. Бягала съм до 30 км. без прекъсване. Но след 30-я откриваш други сили в себе си, друг физически и психологически потенциал, който имаш и който като го задържиш и усвоиш, надявам се може да доведе човек до много по-големи неща. Маратонът е нещо, което си поставих като лична цел, подготвих се, сама си организирах участието с подкрепата на моя съпруг, заедно го пробягахме и наистина е нещо, което нямам търпение да направя отново.

СнимкаКаква беше подготовката, колко време?

Буквално около Коледа го реших. Хареса ми много, че съвпада с моя личен празник - рождения ми ден, който беше в деня преди маратона. А догодина е точно на рождения ми ден, което ми постави още една усмивка в календара за тогава, да си мисля дали в Рим отново или в друг град. Започнах да чета статии, да увеличавам постепенно разстоянията, които бягам. Дишане, дори някои диети, но аз не ги спазвах тъй като след едно продължително бягане човек е много гладен, склонен е да изяде света (смее се). Това е и един от любимите ми моменти, който за мен е също част от тренировката да си похапнеш, разбира се правилно, след такова физическо натоварване. Тогава калориите отиват и на точните места в тялото. Две седмици преди маратона се чувствах напълно готова.    

А предизвикателствата там на място? Кои получиха медали и каква част от участниците финишираха?

Участниците бяха от около 100 държави, по мои груби сметки около 16-17 хил.души стартираха. До последно бях свидетел как много възрастни дами се бориха, къде с ходене, къде с бягане да финишират. Но самият факт, че  стартират е достатъчно уважителен! Медали получават финиширалите.

Трасето как е подбрано? Минава ли се покрай красотите на Рим или е изведено извън града?

Около 30 км. са извън града, последните 10 км. са подбрани не случайно така, много атрактивни, много мотивиращи. Това е цялата красота на Рим - площад Навона, Пиаца дел Пополо, площад Венеция, където е и финалът. Там местната публика и туристите ръкопляскат и са много подкрепящи за бягащите.

На 13-ти май предстои третото издание на варненския  маратон, който организаторите се стремят да го утвърдят като международен. Мислите ли да се включите и тук?

Да, аз знам за този маратон във Варна. Мисля, че е много добре, дори е задължително, според мен местни хора да се включват, за да дадат допълнителен тласък и мащабност на подобни инициативи. Стартирането не е ангажирано с финиширане. Видях, че има разработени дисциплини като 2 км., 10 км., полумаратон. Мисля, че трябва да се показва съпричастност, защото това е в полза на града. Да, Рим няма нужда от реклама като дестинация, но за Варна това е една много добра реклама.   



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07