Художникът Славян Стоянов е роден през 1975 година. Древната ни история, любопитните археологически находки, накитите и български носии от миналото са нещата, които го вдъхновяват. Името му свързваме с усилията, вложени за възстановяването на Кромлеха на село Старо Железаре, със създадения "Фестивал на шевицата" , както и с "Виртуален музей на България", който се занимава с изработването на български шевици. От 4 години Славян е член на Сдружение "Дух и култура". Редовен участник в провежданите чфоруми. Тази година в рамките на пролетните дискусии, които ще се проведат на 21 и 22 април в Радио Варна, Славян ще презентира темата за връзката между древното митично знание и съвременните представи за историчност. Форумът е под наслов „Знаци на паметта“ и насочва вниманието към важни събития от българската история и опазване на паметта за свързаните с тях личности, места, предания, символи и т.н. Вяра Николаева разговаря с него:
- От къде идва любовта Ви към историята ?
- Аз съм възпитан от моето семейство с любов към историята. Моят дядо сядаше с мен на масата, отваряше книгата и започваше да ми чете истоии, но в сърцето ми живее художник. В годините имах два избора. Трябваше да реша, дали да продължа с история или с рисуване. Рисуването надделя в мен. По-късно съдбата реши рисуването ми да бъде свързано с историята. От осем години участвам в теренни археологически проучвания. Помагам на археолозите с реконструкции и възстановки. Работя и с Варненския археологически музей. Моята работа е в помощ на техните научни трудове. Това ми дава достъп до „кухнята” на реално действащите на терен историци и в същото време ми дава възможност като художник да погледна от различна гледна точка. Казвам го, защото художниците носят абстрактното и ирационалното мислене.
- Как изглежда терен, който е обект на разкопки през очите на един художник?
- Когато работя на терен възстановките ги правя строго с консултациите на археолозите, които познават материята и периода, който проучват. С техни консултации реконструирам онова, което са открили. Повечето хора, които идват на обектите им е трудно да си представят какво е имало, защото виждат само камънаци. Моята работа е да възстановя картината, а в много случаи тя се явява магична, когато вече могат да видят какво е било. Така аз подхранвам интереса към тези обекти.
- Разкажете ни за най-интересните моменти от тези проучвания на терен, за нещата, на които сте попадали и са предизвиквали у Вас особен интерес, стремеж и нетърпение да покажете онова, което виждате.
- Аз съм участвал в обекти с археолози, които проучват античния период и праисторията. Моят най-голям интерес към историята е в тези два периода. Едно от интересните места, на които съм попадал по време на проучвания е Синеморец. Мисля, че беше през 2006 година. Това беше резиденцията на тракийски владетел, който е изключително слабо познат в нашата история. Много малко се знае за него. Той се казва Мостис. Даниела Агре беше водещ археолог на тези проучвания. Екипът попадна на монети на този тракийскивладетел (живял първата половина на втори век пр.Хр.). В гърненце, заровено в скалите близо до укрепителната стена специалистите намериха редки и добре запазени сребърни тетрадрахми. Такива в целия свят има само няколко. Това предизвика огромен интерес. Друг археологически обект, на който бях благодарение на археолога от Варненския Археологически музей – Теодор Роков е Трети халколитен некропол във Варна. За мен, а и според историците откритието е сенцазионно. Тепърва ми предстои участие там.
Цялото интервю със Славян Стоянов можете да чуете в звуковия файл:Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..
Интервю с Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY) DARK TRANQUILLITY, заедно с AT THE GATES и IN FLAMES поставиха началото на т.нар. шведска мелодична дет метъл сцена в началото на 90-те години на миналия век. На 25 април DARK TRANQUILLITY отново ще свирят в България със специални гости MOONSPELL. Съпорт са HIRAES. DARK TRANQUILLITY и MOONSPELL вече..