Така определя своето хоби да колекционира стари предмети д-р Сирхан Мустафов. Има вече повече от 30 пълни автентични национални костюми от различни етнографски области и на различни етноси. Любовта му към народните традиции започва в детските години, но сега е нещо като "лов за носии". Готов е по няколко пъти да се качи на тавана на някоя стара къща, да подреди отново скриновете на бабите, да плати по-скъпо, но да запази това, което е определяло дадена епоха. Интересува се и от старите народни песни и техните изпълнители, открива снимки и старинни текстове.
Интервю на Габриела Гаврилова:
Интересувам се от костюмите на всички етноси, които живеят в страната. Събирам всякакви носии, но по-специално се интересувам от носиите на българите мюсюлмани и мохамедани в България, защото те не са проучвани и няма много данни за тях, и това ми е интересно.
Колко хора колекционират носиите на мохамеданите в страната?
Аз зная за Радослав Радков от Варна. Той има добра колекция. Предполагам, че има и други хора, които не познавам.
Как се роди у Вас интереса към фолклора?
През 1981 година баба дойде да живее при нас и донесе своя чеиз. Там имаше много интересни бродирани чеврета, очкури, които аз не знаех какво представляват и така се запалих. По-късно в селата дойдоха пенсионирани учители, които ни караха да събираме всичко, свързано с фолклора . Аз съм роден в с. Генерал Киселово. Тогава видях красотата на шевиците и костюмите.
Вие събирате автентични носии?
По възможност.
Как се разделят бабите с тях?
Бабите се разделят трудно, но децата и внуците - много лесно.
Колко струва един костюм?
Както се спазарим. Но жените по селата не искат много. Много искат търговците, които знаят цената на един костюм. Но аз обичам да давам добра цена на собствениците на костюмите, за да са доволни.Аз не се занимавам с търговия и не търся печалба от носиите.
Колко костюма вече имате?
Може би 30, може и повече да са. Почти от цяла България.
Познавате ли символите в тях?
Символите - не. Аз оценявам костюма като естетика, като външност. Това е ръчна изработка, всичко е правено ръчно - боядисване, конци, кройка...Изработено е от жената или терзията, но е като дреха на Шанел от преди 150 години.
Кои са повече - мъжки или дамски?
Повечето са на жени. Мъжките костюми се намират много трудно, защото вероятно са износвани. Трудно се намират и стари женски костюми, защото възрастните жени вероятно са погребвани с тях. Намирането на стари костюми от 19 и началото на 20 век е трудно, но се намират.
Посещавам старите етнографски изложби и музеи, чета много книги, имам много приятели, които разбират от етнография и така се уча.
Остава ли Ви свободно време, Вие сте анестезиолог в Университетска болница "Света Марина" във Варна?
Когато има. Намирам време, защото ми доставя удоволствие. За мен лова за носии е вид спорт...
Каква е връзката между Вашата професия и хобито?
Работата е много натоварваща, занимаваме се с много тежки случаи, тъй като съм анестезиолог. Но хобито носи удоволствие.
Имаме колеги, които обличат дрехите, снимаме се сред природата или местата, откъдето са костюмите. Така разпространяваме знанията за живота преди век и повече...
С какво още се занимавате като хоби?
Харесвам стара музика. Събирах стари бакелитови плочи на народни певци и сравнявам стари записи с нови, които са правени след 1944 година. Откривам стари снимки на любими изпълнители.
Красивото нещо ме привлича и обичам да го търся, защото в днес не се среща толкова често.
Какво е открил д-р Сирхан Мустафов при докосване до историята - отговор в интервюто :
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..