Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реанимация на старите носии

10
Снимка: Радио Варна

Така определя своето хоби да колекционира стари предмети д-р Сирхан Мустафов. Има вече повече от 30 пълни автентични национални костюми от различни етнографски области и на различни етноси. Любовта му към народните традиции започва в детските години, но сега е нещо като "лов за носии". Готов е по няколко пъти да се качи на тавана на някоя стара къща, да подреди отново скриновете на бабите, да плати по-скъпо, но да запази това, което е определяло дадена епоха. Интересува се и от старите народни песни и техните изпълнители, открива снимки и старинни текстове. 

Интервю на Габриела Гаврилова:

Интересувам се от костюмите на всички етноси, които живеят в страната. Събирам всякакви носии, но по-специално се интересувам от носиите на българите  мюсюлмани и мохамедани в България, защото те не са проучвани и няма много данни за тях, и това ми е интересно.

Колко хора колекционират  носиите на мохамеданите в страната?

Аз зная за Радослав Радков от Варна. Той има добра колекция. Предполагам, че има и други хора, които не познавам.

Как се роди у Вас интереса към фолклора?

През 1981 година баба дойде да живее при нас и донесе своя чеиз. Там имаше много интересни бродирани чеврета, очкури, които аз не знаех какво представляват и така се запалих. По-късно в селата дойдоха пенсионирани учители, които ни караха да събираме всичко, свързано с фолклора . Аз съм роден в с. Генерал Киселово.  Тогава видях красотата на шевиците и костюмите.

Вие събирате автентични носии?

По възможност.

Как се разделят бабите с тях?

Бабите се разделят трудно, но децата и внуците - много лесно.

Колко струва един костюм?
Както се спазарим. Но жените по селата не искат много. Много искат търговците, които знаят цената на един костюм. Но аз обичам да давам добра цена на собствениците на костюмите, за да са доволни.Аз не се занимавам с търговия и не търся печалба от носиите.

Колко костюма вече имате?

Може би 30, може и повече да са. Почти от цяла България.

Познавате ли символите в тях?

Символите - не. Аз оценявам костюма като естетика, като външност. Това е ръчна изработка, всичко е правено ръчно - боядисване, конци, кройка...Изработено е от жената или терзията, но е като дреха на Шанел от преди 150 години.

Кои са повече - мъжки или дамски?
Повечето са на жени. Мъжките костюми се намират много трудно, защото вероятно са износвани. Трудно се намират и стари женски костюми, защото възрастните жени вероятно са погребвани с тях.  Намирането на стари костюми от 19 и началото на 20 век е трудно, но се намират.

Посещавам старите етнографски изложби и музеи, чета много книги, имам много приятели, които разбират от етнография и така се уча.

Остава ли Ви свободно време, Вие сте анестезиолог в Университетска болница "Света Марина" във Варна?

Когато има. Намирам време, защото ми доставя удоволствие. За мен лова за носии е вид спорт...

Каква е връзката между Вашата професия и хобито?

Работата е много натоварваща, занимаваме се с много тежки случаи, тъй като съм анестезиолог. Но хобито носи удоволствие.

Имаме колеги, които обличат дрехите, снимаме се сред природата или местата, откъдето са костюмите. Така разпространяваме знанията за живота преди век и повече...

С какво още се занимавате като хоби?

Харесвам стара музика. Събирах стари бакелитови плочи на народни певци и сравнявам стари записи с нови, които са правени след 1944 година. Откривам стари снимки на любими изпълнители.

Красивото нещо ме привлича и обичам да го търся, защото в днес не се среща толкова често.


Какво е открил д-р Сирхан Мустафов при докосване до историята - отговор в интервюто :




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мариана Хил: Родният език е това, което те прави такъв какъвто си

Българският език има уникалната възможност да бъде много многопластов. Винаги може да предаде нещо, което е заимствано отвън. Това заяви в интервю за БГНЕС Мариана Хил. Мариана Хил е един от най-известните преводачи в България. От телевизионния екран често звучи гласа й – от традиционния..

публикувано на 24.05.24 в 16:25

Guilhermino Martins (SERRABULHO): От едната страна е Роналдо, от другата сме ние

Интервю с Guilhermino Martins (SERRABULHO) 31 май и 1 юни са датите, на които София ще бъде домакин на екстремната танцова вечеринка „Grind Over Sofia 2024”. Мястото е клуб „При черепите”. Органзатори са  сат „Autumn Souls of Sofia”. Големият хедлайнър са SINNISTER, а една от другите основни банди са протугалците от SERRABULHO. Техният басист..

публикувано на 24.05.24 в 15:00

Млади учители от Хуманитарната гимназия във Варна: Работата с деца е предизвикателство и дар

121 блока ще се включат в празничното шествие за 24 май тази година във Варна. Сред тях са учениците от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски".  1 288 деца учат в гимназията.  "Усещам този празник като най-светлия, най-българския празник", подчерта директорът Емил Груев.  Даниела Стойнова ни среща с младите учители..

публикувано на 23.05.24 в 15:10

Диригентът Валентина Георгиева: Много важно е да продължаваме да палим децата

Целият творчески сезон на смесен хор „Черноморски звуци“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ е посветен на 110-годишнината на състава, която се навършва през 2024-а. Кулминацията е 12-ото издание на международния хоров конкурс, носещ същото име, от 12 до 16 юни, с който се поставя начало на фестивалното лято в Балчик. 23 са..

публикувано на 23.05.24 в 08:05

Младият пианист Жельо Тодоров: Когато седна пред пианото, забравям за всичко

Ученикът от Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна, Жельо Тодоров,  спечели първо място на международен конкурс по пиано в Орбетело, Италия.  Единайсетокласникът завоюва най-високия резултат както в своята категория, така и за целия конкурс - 99 от 100 точки.  В конкурса той се представи с произведения на Ференц Лист - Мефисто валс..

публикувано на 22.05.24 в 08:00

Нестинарка: Жаравата има невидима сила, която те води в танца

Нестинарство е един от най-старите български обичаи и за първи път е документиран писмено през 1862 г. от Петко Р. Славейков. На 3 юни по стар стил отбелязваме празника на св. св. Константин и Елена. Характерни за този празник са нестинарските танци, които са сложен комплекс от обредност и вяра. Днес е запазен само в няколко села в планината..

публикувано на 21.05.24 в 08:15

Проф. Стоян Маринов и Людмила Ненкова с голямата награда на Клуб "Отворено общество" във Варна

32-рата церемония по присъждане на годишните награди на клуб "Отворено общество" ще се проведе от 18 часа днес в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна. Отличията се присъждат всяка година в навечерието на Деня на Светите брата Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост.  Голямата награда “За..

публикувано на 20.05.24 в 09:04