Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митрополит Йоан: Имаме крещяща нужда от духовници

Снимка: Радио Варна

"Гласът на църквата беше чут за конфесионално обучение на християнство", каза за Радио Варна Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.

Преди дни МОН съобщи за нова програма, която дава възможност в училище да се изучава религия неконфесионално. Дори и това да стане официално, ролята на митрополията за подпомагане изучаване на християнството ще бъде важна, защото е трудно да се сформира пълен норматив от часове на богословите в училище.

Все повече деца се включват в неделните училища във Варна, проблем има за Добрич, разказа митрополит Йоан. 10 са новите свещеници, които са влезли в храмовете след като той стана Варненски и Великопреславски митрополит. Според него е много важна отговорността на кръстниците, които трябва да носят духовната отговорност за младенците.

Интервю на Габриела Гаврилова :

Важно е да познаваме учението на Христос и правилно да изградим нашата вяра.

Какво се случва с въвеждането на религия в училище?

В момента обучението по религиозно образование е под формата на СИП и ЗИП.  Светият Синод настоява за редовен предмет. За нас е важно предстоящото одобрение на конфесионалната програма за предмета религия православие.

Слава Богу, че беше чут гласа на църквата за конфесионално обучение. То ще позволи спокойно и дълбоко запознаване с вярата и доктрината на православието, което е прекрасно. Трябва да има още едно събиране, за да се реши дали програмата се приема и тогава ще се пристъпи към разработване на помагала.

От кой клас ще има такова обучение?

Програмата е разработена от 1 до 12 клас. Най-много са групите от първи до четвърти, по-малко са до седми клас и няма в горна степен.

Програмата беше разработена  от сериозен научен екип от богослови. Рецензията направи деканът на Богословския факултет на СУ„Св. Климент Охридски” проф. Александър Омарчевски.

Мисля, че програмата е балансирана.

Има ли достатъчно богослови във Варна, които да влязат в клас?

Имаме. Но трябва да имаме съгласието на директорите и след това да си направят норматив от часове....Митрополията трябва да помага, няма начин...

Във Варна сякаш се увеличава броя на неделните училища?

Това сме го дали като цел – всеки храм да има неделно училище. Не само за малките. Много зависи от нашето свещеници. Ако има свестни председатели, добра вътрешна организация и желание за работа, има винаги успех.

Колко свещеници вече влязоха в църквата?

Аз съм ръкоположил 10 човека. Заварих трима като дякони. Не мога да кажа, че има много кандидати. Сега се подготвят още двама.

Тази подготовка за приемане на духовен сан трябва да бъде и осмислена. Хората да са подготвени. Това не е нещо, с което човек трябва да се заеме, ако вече не харесва предишното.

Имаме крещяща нужда от свещеници, това е абсолютен факт. Важна е числеността, но е много важна сърдечната вяра и подготовка. Всеки не може да бъде духовник, трябва да може да си понесе кръста и да работи с желание с хората.

Още за новия начин на преподаване на християнство и отговорността на свещениците - от интервюто с Варненския и Великопреславски митрополит Йоан:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20