Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърце в скалата и лековита вода привличат туристите на Побити камъни

| обновено на 25.05.18 в 08:59
10
Снимка: Радио Варна

Четвърт век туристи на Побити камъни посреща екскурзоводът Стилиян Марков. Разказва легендите на пет езика, но в комплекса има поставени табели на още няколко, защото туристите са от цял свят.

Побитите камъни са разположени на 18 километра западно от Варна и присъстват в много международни каталози. Те имат статут на защитена местност повече от 20 години. Варовиковите колони са без твърди основи и са запълнени с пясък. Оказват се любимо място за снимки и селфита.

Скалните образувания Побити камъни са разпределени на 18 големи и малки групи на площ от 7 квадратни километра. През лятото може да се види и Камъка на сърцето, който преди години случайно е открит от турист. Не се вижда по всяко време, защото е необходимо специално разположение на слънцето.

Интервю на Габриела Гаврилова :

Това не са просто камъни. За да го няма никъде по света и за да го е създала природата, тя е искала да ни покаже, че тук е необичайно място. Много от камъните имат изключително интересни форми. Преобладава мнението, че това е природен феномен. Напоследък има и предположение, че са ръкотворно дело. Още първият изследовател, който ги описва през 1828 година, не изключва възможността те да са останки от древни сгради, тоест да има човешка намеса.
СнимкаТук показвате фотоси на много интересни камъни. Камъкът на Божествената любов?
За мен е може би най-специалният камък в България. Аз лично го забелязах на 17-тата година от своята работа.
Беше открит от наблюдателна туристка от София. Тя вижда, че това е малка куха колона, която е паднала.
Има един момент през лятото, когато слънцето достига голяма височина. Слънчевият лъч прониква в кухината и се получава уникална комбинация с формата на сърце.
Това е свързано с най-прекрасната легенда за Побитите камъни.

Влюбеният момък прегърнал своята любима и от под краката им бликнал извор с чудодейна вода. Най-лековитата изворна вода тече на 2 километра оттук на територията на цялата Варненска област. Тя е уникална за камъни в бъбреците. Самият аз преди 22 години изхвърлих два камъка с нейна помощ...

СнимкаКамъкът със сърцето лесно ли се открива?
Сега и да минете до него, няма да го видите, защото не е лято и слънцето не достига нужната височина. Нещо повече - времето е облачно!
В беседата разказвате и за Кръга на желанията. Къде се намира той?
Той е най-накрая. Това е единственото, направено от човешка ръка. Дело е на проф. Владимир Иванов преди 32 години. Мястото е отдалечено от пътя и не се чува преминаването на автомобили. Създава се усещането, че си на друга планета.
Има традиция когато човек тръгне да се разхожда, да влезе вътре в Кръга и да си пожелае нещо.
Това са писма от благодарни туристи, които са си пожелали нещо и то се е случило.

Легендата за титаните, човешката любов и избора между нея и безсмъртието може да чуете от  Стилиян Марков :


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00