Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Зайранов: "Мечтая хората да разбират музиката, която свиря."

| обновено на 28.05.18 в 11:16
Мартин Зайранов
Снимка: Личен архив

Варненският талант Мартин Зайранов ще продължи своето обучение по цигулка във Виена, преборвайки над 100 кандидати от цял свят. Момчето, което плени световната публика със своите виртуозни изпълнения, е възпитаник на НУИ „Добри Христов” и не скри радостта си от поредния личен успех.

19-годишният Мартин Зайранов бе ученик в класа по цигулка на Евгения Паскова в НУИ "Добри Христов" - Варна и студент в класа по цигулка на проф. д-р Марио Хосен в НБУ – София. Израснал е в семейство на музиканти и въпреки, че неговите родители не са искали да става музикант – съдбата е решила друго.

Заедно със своя по-малък брат Александър свирят на цигулка. Мартин  започва на 6 години. На 10 години дебютира като солист на Варненската филхармония. От 2012 г. е редовен участник и стипендиант в майсторския клас на проф. д-р Марио Хосен в Лятната международна музикална академия „Орфеус” – Виена, където взема активно участие в концертната програма. Изявява се като солист на много оркестри. Лауреат е на български и международни конкурси.Класиран е в световната листа на изявените цигулари.

През 2013 година братя Зайранови печелят  и награда Варна  за „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка.

Зад постигнатото до тук стои много труди и малко ...инат.

Какво означава за теб бъдещото обучение по цигулка във Виена?

- Това е една много радостна новина, защото всички бяхме притеснени дали все пак ще се получи. От 2 октомври започва учебната година. Ще съм при един много добър руски преподавател - проф.Антон Сороков, който е концертмайстор във Виенския симфоничен оркестър и професор по цигулка във Виенския музикален университет и е много добър цигулар.

На твоята възраст имаш световно признание и бележиш поредица от успехи, като този на конкурса миналата година в Германия /бел.авт. - конкурс „Анри Марто“ в Лихтенберг/ .

Снимка- Там получих цигулката, на която свиря сега - "Маджини", копие на цигулката на един френско-немски цигулар. Тя е един много хубав инструмент с много богат тембър, на който се свири много лесно и ще използвам в рамките на три години.

Имаш ли специално отношение към цигулката?

- Тя - цигулката, е като отделен човек, с който си общуваме всеки ден. Естествено, че имам специално отношение.

Как избра точно цигулката?

- Всички в нашия род са музиканти. Майка ми е виолистка, баща ми е бил цигулар, сега е диригент. Дядо ми е акордеонист, баба ми е била и тя виолистка. Обаче нас не са искали да ни правят музиканти, защото са знаели колко ежедневни усилия се изисква за това и постоянство. Но са ни записали за обща култура в една вокална група и там учителката по солфеж установила, че имаме перфектен слух, т.е. можем да познаваме музикалните тонове. Тогава са решили, че все пак ще  е жалко, ако не ни запишат.

Трудно ли е?

- Да, но е много приятно.

Кои са най-големите ти конкуренти?

- Азиатците. Те свирят по много часове и са много прецизни.

Каква музика слушаш в свободното време?

- Хеви метъл, от време на време рап и класическа музика. Всякаква с изключение на поп-фолк.

За какво мечтаеш?

- Да свиря по световните сцени. Хората да ме познават и да са щастливи от това, което правя. Просто да разбират музиката, която свиря.

Целият разговор с Мартин Зайранов можете да чуете в звуковия файл:

Мартин Зайранов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиян Петров: 24 май е символ на образованието, които ни обединява

Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..

публикувано на 24.05.25 в 09:36

Емилиян Ялъмов, неговите лакърдии и... вечната любов към морето

Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита",  е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..

публикувано на 23.05.25 в 07:15

Виенският Моцартов оркестър с концерт на 31 май в София

Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..

публикувано на 22.05.25 в 07:30

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15