Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Зайранов: "Мечтая хората да разбират музиката, която свиря."

| обновено на 28.05.18 в 11:16
Мартин Зайранов
Снимка: Личен архив

Варненският талант Мартин Зайранов ще продължи своето обучение по цигулка във Виена, преборвайки над 100 кандидати от цял свят. Момчето, което плени световната публика със своите виртуозни изпълнения, е възпитаник на НУИ „Добри Христов” и не скри радостта си от поредния личен успех.

19-годишният Мартин Зайранов бе ученик в класа по цигулка на Евгения Паскова в НУИ "Добри Христов" - Варна и студент в класа по цигулка на проф. д-р Марио Хосен в НБУ – София. Израснал е в семейство на музиканти и въпреки, че неговите родители не са искали да става музикант – съдбата е решила друго.

Заедно със своя по-малък брат Александър свирят на цигулка. Мартин  започва на 6 години. На 10 години дебютира като солист на Варненската филхармония. От 2012 г. е редовен участник и стипендиант в майсторския клас на проф. д-р Марио Хосен в Лятната международна музикална академия „Орфеус” – Виена, където взема активно участие в концертната програма. Изявява се като солист на много оркестри. Лауреат е на български и международни конкурси.Класиран е в световната листа на изявените цигулари.

През 2013 година братя Зайранови печелят  и награда Варна  за „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка.

Зад постигнатото до тук стои много труди и малко ...инат.

Какво означава за теб бъдещото обучение по цигулка във Виена?

- Това е една много радостна новина, защото всички бяхме притеснени дали все пак ще се получи. От 2 октомври започва учебната година. Ще съм при един много добър руски преподавател - проф.Антон Сороков, който е концертмайстор във Виенския симфоничен оркестър и професор по цигулка във Виенския музикален университет и е много добър цигулар.

На твоята възраст имаш световно признание и бележиш поредица от успехи, като този на конкурса миналата година в Германия /бел.авт. - конкурс „Анри Марто“ в Лихтенберг/ .

Снимка- Там получих цигулката, на която свиря сега - "Маджини", копие на цигулката на един френско-немски цигулар. Тя е един много хубав инструмент с много богат тембър, на който се свири много лесно и ще използвам в рамките на три години.

Имаш ли специално отношение към цигулката?

- Тя - цигулката, е като отделен човек, с който си общуваме всеки ден. Естествено, че имам специално отношение.

Как избра точно цигулката?

- Всички в нашия род са музиканти. Майка ми е виолистка, баща ми е бил цигулар, сега е диригент. Дядо ми е акордеонист, баба ми е била и тя виолистка. Обаче нас не са искали да ни правят музиканти, защото са знаели колко ежедневни усилия се изисква за това и постоянство. Но са ни записали за обща култура в една вокална група и там учителката по солфеж установила, че имаме перфектен слух, т.е. можем да познаваме музикалните тонове. Тогава са решили, че все пак ще  е жалко, ако не ни запишат.

Трудно ли е?

- Да, но е много приятно.

Кои са най-големите ти конкуренти?

- Азиатците. Те свирят по много часове и са много прецизни.

Каква музика слушаш в свободното време?

- Хеви метъл, от време на време рап и класическа музика. Всякаква с изключение на поп-фолк.

За какво мечтаеш?

- Да свиря по световните сцени. Хората да ме познават и да са щастливи от това, което правя. Просто да разбират музиката, която свиря.

Целият разговор с Мартин Зайранов можете да чуете в звуковия файл:

Мартин Зайранов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05