Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си студент в Париж?

Преди броени дни излязоха резултатите на кандидат-студентите във Франция. По този повод Алианс Франсез - Варна организира презентация в помощ на варненските зрелостници, които заминават да учат там. Какво е да си студент в Париж, за предимствата и недостатъците на живота във френската столица, бяха поканени да разкажат Василена Колева и Адриан Тодоров – вече бивши студенти, завършили своето висше образование във Франция.

Василена Колева в момента завършва магистратура в Сорбоната, в специалност „Организация на културни проекти”. Възпитаник е на варненската IV ЕГ "Фредерик Жолио-Кюри", част е от екипа на младежкото предаване „Свободен час” по Радио Варна през годините.
Адриан Тодоров е от София, завършва Френска езикова гимназия, възпитаник е на френското информатическо училище „42” в Париж. В момента се занимава с информатика и компютри.

Защо „животът в Париж не е екскурзия за една седмица”, обясниха в интервю пред Сияна Спиридонова Василена и Адриан:




СнимкаСтудентският живот във Франция създава една много хубава връзка по между ви....

Василена: Асоциацията на българските студенти...

Адриан: Да, запознахме се на приема на новопостъпилите студенти.

Василена: Аз пристигнах годината след него и той ми беше в голямата помощ, когато пристигнах. Той ми помагаше да си намеря банкова сметка, да си направя телефонен номер...

Как виждате бъдещето си сега? Смятате ли да се върнете към България или Франция ви спечели за дълго?

Василена: Ние сме жители на света. През следващата седмица аз започвам работа в Алианс Франсез в Амстердам за шест месеца на стаж и това е най-близкият ми план за бъдеще, от там нататък ще видим... Ако си намеря работа на другия край на света, определено дистанцията няма да ме спре.
Снимка
Отворена си за пътувания? Разстоянията не са от значение?

Василена: Абсолютно! Ни най-малко!

Адриан: Аз работя с компютри и информатика, съответно където и да съм - няма голямо значение. Така че имам страхотната възможност да следвам госпожицата в пътешествията.

Какъв е животът в Париж? Какви бяха първите ви трепети там като студенти? Бяхте ли ходили и преди това там?

Василена: Да, и двамата бяхме ходили преди това там на ученически екскурзии, но животът в Париж не е екскурзия за една седмица... Съответно впечатленията се променят след първия месец, първата година. Да си студент в Париж е уникална възможност, особено в моята сфера - култура, изкуства, ненаситно и уникално е! Просто животът там от един момент на татък започва да става твърде много... Хората в метрото са сиви, груби. Мръсно е. Започваш да виждаш малките детайли, които дразнят и лично аз не съм сигурна, че искам да прекарам живота си там. Определено не съжалявам за това, че прекарах студентските години там, напротив - страшно съм щастлива.
Адриан: Специфичен голям град е. Париж има специфичен ритъм на живот. Хората са постоянно забързани. Не е особено чист град... Хубаво е да се посети, хубаво е да се поживее малко там, но за дълъг живот не е най-хубавото място.

Париж просто като спирка, а не като крайна дестинация?...

Василена: Точно така, да.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25