Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да си студент в Париж?

Преди броени дни излязоха резултатите на кандидат-студентите във Франция. По този повод Алианс Франсез - Варна организира презентация в помощ на варненските зрелостници, които заминават да учат там. Какво е да си студент в Париж, за предимствата и недостатъците на живота във френската столица, бяха поканени да разкажат Василена Колева и Адриан Тодоров – вече бивши студенти, завършили своето висше образование във Франция.

Василена Колева в момента завършва магистратура в Сорбоната, в специалност „Организация на културни проекти”. Възпитаник е на варненската IV ЕГ "Фредерик Жолио-Кюри", част е от екипа на младежкото предаване „Свободен час” по Радио Варна през годините.
Адриан Тодоров е от София, завършва Френска езикова гимназия, възпитаник е на френското информатическо училище „42” в Париж. В момента се занимава с информатика и компютри.

Защо „животът в Париж не е екскурзия за една седмица”, обясниха в интервю пред Сияна Спиридонова Василена и Адриан:




СнимкаСтудентският живот във Франция създава една много хубава връзка по между ви....

Василена: Асоциацията на българските студенти...

Адриан: Да, запознахме се на приема на новопостъпилите студенти.

Василена: Аз пристигнах годината след него и той ми беше в голямата помощ, когато пристигнах. Той ми помагаше да си намеря банкова сметка, да си направя телефонен номер...

Как виждате бъдещето си сега? Смятате ли да се върнете към България или Франция ви спечели за дълго?

Василена: Ние сме жители на света. През следващата седмица аз започвам работа в Алианс Франсез в Амстердам за шест месеца на стаж и това е най-близкият ми план за бъдеще, от там нататък ще видим... Ако си намеря работа на другия край на света, определено дистанцията няма да ме спре.
Снимка
Отворена си за пътувания? Разстоянията не са от значение?

Василена: Абсолютно! Ни най-малко!

Адриан: Аз работя с компютри и информатика, съответно където и да съм - няма голямо значение. Така че имам страхотната възможност да следвам госпожицата в пътешествията.

Какъв е животът в Париж? Какви бяха първите ви трепети там като студенти? Бяхте ли ходили и преди това там?

Василена: Да, и двамата бяхме ходили преди това там на ученически екскурзии, но животът в Париж не е екскурзия за една седмица... Съответно впечатленията се променят след първия месец, първата година. Да си студент в Париж е уникална възможност, особено в моята сфера - култура, изкуства, ненаситно и уникално е! Просто животът там от един момент на татък започва да става твърде много... Хората в метрото са сиви, груби. Мръсно е. Започваш да виждаш малките детайли, които дразнят и лично аз не съм сигурна, че искам да прекарам живота си там. Определено не съжалявам за това, че прекарах студентските години там, напротив - страшно съм щастлива.
Адриан: Специфичен голям град е. Париж има специфичен ритъм на живот. Хората са постоянно забързани. Не е особено чист град... Хубаво е да се посети, хубаво е да се поживее малко там, но за дълъг живот не е най-хубавото място.

Париж просто като спирка, а не като крайна дестинация?...

Василена: Точно така, да.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката

15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели..

публикувано на 03.07.24 в 09:31

Richie Faulkner (JUDAS PRIEST): Дъщеря ми е най-големият фен на JUDAS PRIEST

Интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS) Повече от 50 години британските хеви метъл легенди JUDAS PRIEST пазят и разпространяват хеви метъла по целия свят. Само преди няколко месеца Боговете на метъл издадоха поредния урок по хеви метъл – техният „Непробиваем щит”. И той е точно такъв, категоричен е китаристът Richie Faulkner...

публикувано на 03.07.24 в 08:15

Румен Генов: Силата на спортния журналист е личният контакт със спортисти и треньори

2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса.  Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави.   Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта...

обновено на 02.07.24 в 17:10