За втори път Аршак Нерсисян госутва във Варна с изложба в галерия „Папийон”. Този път художникът представя своите „Монолози в цвят и форма” в 21-о платна - поезия от цветове и светлина, изпълнена в характерния за него в последните му творчески години кубизъм, обобщен в пъстър разказ от фигурални композиции, интимни разговори, както и от обичаните от Аршак Нерсисян фовистични пейзажи и натюрморти. „Картината е моята държава и както искам така си правя нещата вътре. Тук съм хазяин и съм в свой свят без глад и война“, споделя Аршак Нерсисян.
Професор Аксиния Джурова споделя за автора: “Аршак е и арменски художник с контраста на цветовете, и френски с кубистичните си и фовистки решения и български с избора на някои от сюжетите, но може би най-точното е да го определим като неокубист.“ "Силната живопис на Аршак ме връща към най-силните експериментатори на френската и руската живопис. Това са тези, които са преминали през експеримента на Френското изкуство – фовизма, т.е. през течението на дивите, отличаващо се с крайна експресия, както и през сезанизма и кубизма, характерен с разбиването на живописното пространство на картината и постигане на пространствена многоплановост. Тези художници и техните руски последователи успяват да разширят пластичния изказ чрез декоративност, яркост на цвета, фактурна сложност, запазвайки една подчертана жизнерадост."
Аршак Нерсисян е роден в Ереван 1952 г. Завършва художествена гимназия и Ереванска Художествена Академия - две специалности – живопис и графика (1982-1988 г). Специализира в Литва, Латвия, Санкт-Петербург – 1986-1987 г. След това работи като художествен редактор в списание ”Жените на Армения”.Чуйте повече от Аршак Нерсисян в звуковия файл.
Един малолетен и 104 непълнолетни без придружител след 22:00 ч. са установили служители на ОДП МВР Варна по време на специализирана акция в районите около заведения, в които се продава алкохол. Общо 452 подрастващи са били проверени от полицията във Варна в петък и събота вечерта. Всички ненавършили 18 години са били предадени на родителите си, с..
Ще е предимно ясно и слънчево време. Във вътрешността ще духа слаб до умерен вятър от север-североизток, а по Крайбрежието от изток-югоизток който следобед ще се подсили от бриз. Температурите още ще се повишат и минималните ще са между 18° и 23°, максималните във вътрешността ще са от 33° до 38°, по крайбрежието ще са малко по-ниски между 28° и 33°. За..
В националното военноморско учени ес международно участие «Бриз»2025 участват над 1500 души личен състав и 18 кораба и катери от 14 държави. По време на учението ще бъде сертифицирана по стандартите на НАТО морската тактическа група за специални операции, съобщи командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов. Той уточни, че..
Премиерът Росен Желязков не смята, че властите са превишили правомощията си при ареста на Благомир Коцев и останалите обвинени в корупция във Варна: "Не знам подробности по отношение на твърденията, че има нещо скандално в ареста. По принцип всички действия по задържане като административна мярка до 24 часа са онази фаза на принуда спрямо физическо..
Над половин милион души ще бъдат засегнати в България от режим на водата“. Такава прогноза направи пред btv бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов. По думите му, в Източна и Североизточна България имат трайно засушаване и траен проблем с водите, което ще наложи в следващите 5 до 10 години да се премине към алтернативни..
Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август.. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social.Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високите мита ставка, ако „Европейският съюз или страните от ЕС решат да произвеждат в Съединените..
" Няма основание за осъдителна присъда на Благомир Коцев, доказателствата не пораждат основание за някакви притеснения. Той самият знае и го декларира - не е извършил незаконни действия по време на кметския си мандат. Ще обжалваме ". Това каза в ефира на NOVA Милен Ралчев, адвокат на кмета на Варна. Според него няма използвани СРС и уличаващи..