Най-новата картинна книга за деца на издателство „Дъбови листа“, „Жабчето Жо“, излиза по книжарниците днес, 22 юни.
Текстът и илюстрациите са изцяло дело на талантливата българска писателка и художничка Нуша Роянова, автор на поредицата за кучето Джак и котето Ема.
Книжката разказва историята на жабчето Жо, което наглед си има всичко – здраве, покрив над главата и приятели, но все нещо не му достига, за да бъде щастливо. То търси непрестанно НЕЩОТО, което отсъства в живота му – експериментира, проваля се, но не се отказва. Краят е колкото очакван, толкова и изненадващ, защото НЕЩОТО бива открито, но се оказва съвсем различно от очевидното.
Книгата на Нуша Роянова е ценна с посланията си, но и със съвременния начин на представянето им. Текстовете по страниците са кратки и биха грабнали вниманието на най-малките деца, илюстрациите в различни техники са пленителни и добавят атмосфера към увлекателно разказаната история.
Както всички незабравими герои, и Жабчето Жо си има прототип. Образът е вдъхновен от дългогодишен приятел на авторката, а самата книга тя рисува в едно единствено копие като подарък за неговия рожден ден миналата година. Всички техни приятели обаче толкова харесват изданието, че то се появява в лимитиран тираж на английски за Панаира на детската книга в Болоня, а сега – и на български.
Различните житейски роли и професии, които Жо сменя, дават възможност за диалогично четене, в което родителите и децата да се превърнат в разказвачи, а като допълнение да обсъждат различни теми като бъдещето, какво са професиите, колко важно е да следваш мечтите си и др.
„Надявам се, че новият ми герой Жо ще накара много малки и големи читатели да се замислят дали са открили НЕЩОТО си в този живот. И ако не са, да ги вдъхнови да тръгнат да го търсят“, казва авторката.
Нуша Роянова е добре позната на малките читатели от поредицата за кучето Джак и котката Ема – двама герои с реални прототипи, които се впускат в най-различни приключения във всяка книга. Тя е и инициатор на конкурса на създаденото от нея издателство „Дъбови листа“ за авторски детски приказки. Той се провежда за втора поредна година, като в него участие вземат всички деца и младежи на възраст до 18 г. Победителите в конкурса стават автори на сборник с 25 приказки, написани и илюстровани от самите участници.
Във фоайето на СУ "Гео Милев" може да разгледате една различна изложба: "Народните будители и ние" . Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: Идеята е да бъдат представени съвременните народни будители; онези, които в свободното си време творят с изкуствата: слово, приложни или изобразителни изкуства, музика, видео. "Ние,..
На 23 юли 2026, точно ден преди официалния старт на "Hills Of Rock 2026", сцената на Гребната база в Пловдив ще бъде открита с нов самостоятелен концертен ден - "Be4 Hills" ("Before Hills"). Четири нови групи се включват в програмата на "Fest Team" за лято 2026 - шведската метъл машина SABATON, култовите SAVATAGE, нидерландската симфонична банда EPICA и..
Най-новото представление на детско-юношеска театрална формация "Феникс Джуниър" към сдружение "Феникс 2009" е "Горска историйка". Това е третата театрална приказка из цикъла "Опашати истории". Е тези истории са за всички от 1 до 101 години, каза за Радио Варна Пламена Янкова, председател на "Феникс 2009"! Участват Стоян Иванов, Алиа Викторова, Теодор..
След сензацията „Тийн“ и спектакъла, отличен с множество първи места на Фестивалите за любителски театър "Напразни усилия на любовта", Арт група "Театрално забавление" – АРТИЗ ще провокира публиката с новото си заглавие „Случаят Холмс“. Една ретро детективска история, в която доказателствата се събират с наблюдателност, планът се съставя с хитри трикове,..
От 23-ти октомври до 20-ти ноември варненската галерия "Папийон" представя творбите на художника Михаил Лалов. Лалов е автор с многообразно творчество - отражение на стремежа му към красота и абстрактна хармония. С еднаква страст се впуска както в мащабните си абстрактни търсения и експерименти в цвят върху платна с няколко метрови височини, така и в..
Днес е Световният ден на анимацията. Празникът се отбелязва от 2002 година в чест на първата публична прожекция на Емил Рейно на т.нар. "светлинни пантомими" през 1892 г. Анимацията изисква много труд и отдаденост, а дисциплината, която се изисква за създаването на анимация, е много близка до дисциплината на един професионален спортист. Това..
Европейският музикален фестивал Варна 2025 посвещава камерна вечер на най-младото поколение варненски изпълнители. Концертът „Имена от бъдещето: Талантите на Варна“ е естествено продължение на ангажимента на фестивала към развитието на новите имена и на младите публики в морския град. От 19 часа днес в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ на..