Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мащерка и лавандула за сладък сън

4
Снимка: архив

Тези билки поставяли нашите баби под главите си, за да спи спокойно цялото семейство. Какво е добре да сложим във възглавницата си - това ще научат на Еньовден посетителите на Музея по история на медицината във Варна. Демонстрации и беседи в няколко билкови работилници ще започнат в 10.40, 12.30 и 14.30 часа. Организаторите от Медицинския университет са подготвили информация за най-популярните билки по Северното Черноморие, коя част се използва и за какво е полезна. Ще може да се видят билки в свеж вид или приготвени за лечение. Учениците ще научат как да направят хербарии.  Посетителите ще може да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче, който е особено полезен за кръвопречистване и укрепване на организма рано напролет. И още - комарите "бягат" от риган, маточина и лавандула, разказва Джени Чернева, дипломиран ботаник от Медицинския университет, асистент в катедра  “Биология ”. Нейните основни научни интереси са в областта на лечебните растения.

Интервю на Габриела Гаврилова:

Още от най-дълбока древност българите са познавали лечебните свойства на билките и те присъстват трайно в бита на предците ни. Много от ритуалите са свързани с "магическите" свойства на билките. Проучване на Медицинския университет сред населението на Северното Черноморие показва, че един от най-популярните празници на билките е Еньовден.

Направихме и проучване за най-популярните билки, които нарекохме "Билки на баба".  На работилниците ще представим тези 20 билки - мащерка, риган, жълт кантарион, маточина, мента, невен и други. Те ще бъдат изложени и в свеж вид, и в растителна субстанция, готови за директно лечение. Гражданите ще може да научат повече за някои от билките и продуктите, направени с тях, като например крем от невен и да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче.

В работилниците ще се покажат и възможности сами да си приготвим ароматизатори за гардероба...

Подготвили сме и така наречените билкови възглавнички. За сладък сън се поставя мащерка или лавандула. Има и комбинация за добра памет и концентрация...

Тези възглавнички ще се продават ли?

Не, всичко е с цел да се запознаят гражданите и да се научат как да си ги приготвят. Направили се информационни бюлетини за най-популярните в региона 20 билки - лечебно действие, заболявания и форми за приложение, примерни рецепти как да се приготвят в домашни условия.

За малките посетители ще бъде интересно да научат как да си направят хербарий от лечебни растения, а това е включено в учебната програма по биология.

Вие самата използвате ли билки?

Използвам. Аз живея в район, който е извън Варна и сама си набавям билките за моето семейство.

Използването на билки не е безобидно. Трябва да познаваме добре лечебното растение, което събираме, защото понякога си приличат с други. Трябва да сме запознати с начина за бране и времето, което е подходящо за това. Трябва да знаем и коя част от растението трябва да съберем, за да запазим естествените им находища. Не е за пренебрегване техниката на изсушаване, за да  съхраним лековитите вещества. Консултацията с фитотерапевт е препоръчителна, защото някои от билките са опасни в различни дози и невинаги може да се съчетават с медикаменти. Фитотерапията става все по-популярна и въпреки че литературата по темата е много, консултациите със специалист са задължителни, особено  в случаите, когато става дума за лечение, а не само за профилактика.

Още за билките - в интервюто с Джени Чернева :



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05