Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо изчезва мурсалският чай?

3
Мурсалски чай

Наричат го едно от чудесата на Родопите. Т.г. неговото бране от естествени находища е забранено, защото хората не изчакват фазата на цъфтеж и оттам идват проблемите, споделя лесоинженерът от Триград Хамид Имамски. С дипломна работа за мурсалския чай той разказа за какво е полезно ценното растение:

В нашата родина България има много растения, които ги няма никъде, мурсалският чай е част от тази палитра. Наистина е билка, която помага. Изпитана е, не с научни методи и в лаборатории, а от хората. Моята прабаба с него лягаше и с него ставаше, почина на 110 г.

А откъде дойде вашият интерес към мурсалския чай?

Аз по принцип съм влюбен в гората, не само в определена билка. Значи, привързаността ми си идва от привързаността към гората.

СнимкаИма ли много мурсалски чай около вашия роден край?

Той затова е мурсалски. Мурсалите са нашата планина - Триградския карстов район, Мугла, районът на Девин, Ягодина. Това е Мурсалица, мурсалския дял на Родопите е естествения му ареал. Среща се и другаде, има го и култивиран. Хората често като им кажеш "горски" си представят само дърва и трупи. Гората не е само това. Гората е източник и на билки, на гъби, на рекреация и т.н. Дори бих казал, че гората има много по-голяма сила не в дървения материал, а в други неща. Мурсалският чай е защитено растение, вече е в Червената книга на България. Има опасения, че може да изчезне, защото хората не го опазват както трябва. Така или иначе той се бере, но те не изчакват да дойде цъфтежа. Оттам идват проблемите. Има програми за опазване на Държавните горски стопанства в района, Министерство на екологията в лицето на РИОСВ също го опазва. Полагат се грижи и усилия, обаче нали знаете законът сам по себе си е нищо. Ако хората не правим закона, за какво ни е закон? Превръщат го в бизнес, сеят го и има вече и култивиран мурсалски чай. Разбира се, има качества и в него, но не е като естествения, не е едно и също.

Как се съхранява?

Трябва да е на проветриво, сухо и тъмно място. Да не е на слънце, защото пожълтява и изсъхва като всяка една друга билка.

Колко често използвате мурсалски чай и как го приготвяте?

Традиционно - 2-3 стръкчета се слагат в 300 милилитра вода. Различното от другите чайове е, че не се запарва, а трябва да заври. Лекарите я знаят много добре тази билка и я препоръчват. Лекува нерви, сърце, сърдечни заболявания. Билката е е универсална. Няма дози за нея и не е противопоказна срещу нещо. Може да си ползваш лекарствата и да си пиеш чая, няма проблем. За мен, като човек от региона където расте тази билка е, тя е като родопската автентична песен, нещо истинско!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37