Който е ходил до плажа в Аспарухово, със сигурност е попадал на училището за сърф. Държи го дългогодишния познайник на любителите на екстремни спортове и главен инструктор Николай Драганов. Занимава се със сърф от 1985 година. Минал е през Рибарския плаж, Дружба сега Свети Свети Константин и Елена, Златни пясъци. От 8 години е плажа във варненския квартал Аспарухово. Лошо време и силен вятър? Точно те създават добрите условия за сърфистите. Николай Драганов разказа в предаването "Новият ден" на Радио Варна:
Които имат пари, много е скъп нашият спорт. Хора, които имат пари, свободно време и най-вече някаква спортна култура. Не е за хора, които никога не са се занимавали със спорт. Много им е трудно. Всички, които са бивши спортисти сега се занимават със сърф, защото търсят адреналина. Хора, които никога не са се занимавали със спорт не стават сърфисти току така.
Нещата са навързани.
Нещата са навързани. Когато го имаш във себе си и спорта, с който си се занимавал 10 г. ти е омръзнал, казваш си повече с това няма да се занимавам, а си бил състезател и т.н. Търсиш някаква емоция, а това е много голям адреналин!
Подходящото време?
Силен вятър.
Като този днес (бел.ред. вчера)?
Този е хубав за кайт сърф. За уинд сърф е хубав, но само за тези които могат да влязат от другата страна на прибоя. Иначе много се чупи материалната част. При нас материалът е по-чуплив, платната се късат мачти се чупят, гикове. Докато тук са само на въжета и няма какво да счупят.
Но ако някой дойде и каже ще ме научите ли да карам сърф?
Това ми е работата (смее се). Не съм върнал никой досега. Който има дори и най-малкото желание, намирам му подходящия материал за него, за да може да кара. Сърфът е както тениса на маса - започваш да играеш, не можеш да играеш и си търсиш партньор, който да играе горе-долу колкото теб. И всяка една игра ти доставя удоволствие. И ти сега влизаш на вятър, който е подходящ за теб. Няма да влезеш на най-силния вятър, защото не можеш да се оправиш. Обаче аз им сменям платната, давам детски платна на големи хора, а те карат и се кефят. Не е като с големите, но усещат адреналина! В спорта всяка една стъпка ти доставя удоволствие, защото напредваш. Колкото по-напреднеш, толкова по-добре.
Това борба с вятъра ли е или съдействие?
Не е борба с вятъра. Това е да укротиш вятъра, да знаеш как да го използваш. Той може да е силен, но ти знаеш какво да правиш с него. Вятърът е нашия двигател, ако няма вятър ние няма как да караме.
А опасен спорт ли е сърфът?
Не. При ските на година колко народ измира... Има някоя друга травма, предимно изкълчване на крак, защото напредналите карат в биндунги се казват, там където си слагаш краката. И като не успееш да си изкараш крака и се получи някакво мятане от платното, да те хвърли, може да си изкълчиш крака. Един път преди 40 г. се загубиха едни момчета. Влязоха със сърф неподготвени. Но това е когато не знаеш какво да правиш. Ако влезеш сам на силно западно време, както преди 3-4 дни и навътре духаше със скорост 18-20 метра в секунда, ако няма кой да те види тогава е лошо. Но сега има и спасителни катери, може да се обади всеки, да се види какво става. Сега вече не е толкова опасно.
Най-малкия ученик, който сте имал?
На 5 години. Преди 8-9 г. беше, Дани се казва и баща му го доведе. Влезе да кара и ми каза "Занимавай се с него. Учи го да кара" и на 5 години започнах да го уча. Другите са ми на 6-7 години, а на ръст са колкото 1 квадрат платно, колкото една хавлия (смее се).
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..