Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България - най-големият производител на гъби шийтаке в Европа?

Това казва Кунка Петкова, собственик на една от големите български фирми, които произвеждат японската гъба у нас. Според нея условията в България са много благоприятни за отглеждане на шийтаке, която има над 3000 годишна история на отглеждане в Япония. Преди 600 години е използвана профилактично от династията Мин и придворните на Императора преди есенно-зимния сезон, затова се нарича още гъба Император. Тя е  сред най-силните имуностимуланти и едновременно с това свръх богат на хранителни ресурси продукт.

Семейството на Кунка Петкова започва свой бизнес край Карлово.

Използват традиционна японска технология, при която шийтаки се култивира върху дъбови трупи. Това гарантира високото съдържание на полезни съставки.  Изборът на подходяща дървесина е първата стъпка и основната предпоставка за успешното култивиране на гъбите шийтaкe. Втората и може би най-важната обаче, е снабдяването с качествен мицел.
Отворите в пъновете се правят по определена схема с уред, специализиран за целта. С него се извършва заразяването с мицел, след което отворите се покриват с тапи, за да се запази влажността и да се предотврати появата на странична микрофлора.
Гъбата Шийтаке е готова да плододава след продължително хладно и влажно време, което може да се осъществи и в оранжерии.

Всичко при този метод се прави ръчно и трупите се преместват четири пъти, докато гъбата стане готова за консумация.  Гъбата обаче е търсена на пазара, особено в чужбина. Затова  Кунка Петкова разпространява своя бизнес-модел сред много млади семейства от цялата страна.
Технологията е особено подходяща в горски райони, богати на отпадна широколистна дървесина и с по-влажен климат. Има и подкрепата на министерството на земеделието да осигурява необходимата дървесина, каза за Радио Варна  Кунка Петкова. Заедно със съпруга си Стоян Асенов били 10 години военнослужещи. Взели много от казармата – дисциплина, упоритост и стремеж да преодоляват трудностите. Докато били на обучение в армията, често оставяли децата при родителите си за по цели седмици. Създали семейния бизнес и днес порасналите вече малчугани също са част от него. 
Интервю на Габриела Гаврилова :Снимка
Докато не произведохме първите си гъбки, не бяхме опитвали шийтаки.  Необходимо е около 1 година, докато дръвчетата дадат първите гъби. През това време има много грижи за това дърво. Няколко пъти се потапя в големи вани с вода, след това се реди по определен начин, за да бъде лесно за бране.
На какво дърво се отглежда?
На церова дървесина. Тя не е много здрава и затова се изнася, предимно в Гърция. Имаме обаче подкрепата на Министерството на земеделието горските стопанства да ни осигуряват необходимия материал. При нашето производство тя трябва да бъде подбрана - с определена сърцевина, дебелина, кората да не е наранена....
Тази гъба се отглежда в Азия от хилядолетия. Едва сега японците започнаха да изкарват технологията навън, защото там има радиация....В Европа има бутикови количества шийтаки, има малки фермички, които са наистина много малки...
А климатът в България е много подходящ за това
Имаме ресурсите България да стане най-големия производител в Европа. Имаме подкрепата на Министерството на земеделието, членуваме в Българска асоциация на производителите на дървесни екзотични гъби.
Как се отглежда?
В оранжерии с висок клас с двоен полиетилен и засенчваща мрежа.
За да се получи най-доброто качеството на гъбата, тя трябва да расте бавно. През лятото охлаждаме помещенията. От един кубик дървесина се получава между 12 и 18 килограма. Но всичко зависи от производството.

Още за пътя от 61 Стрямска механизирана бригада, от химик -разузнавач до риска да започнеш непознат  не само за теб, но  и за държавата бизнес, да се учиш сам,  а вече да учиш другите - в интервюто с Кунка Петкова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37